Saçkıran bulaşıcı mıdır? Nasıl önlenir?

0
Kızıl saç
Saçkıran bulaşıcı mıdır

Saçkıran hastalığına yakalananlar ya da hastanın yakınları saçkıran bulaşıcı mıdır diyerek kendilerini yiyip bitirirler. Saçkıranın bulaşacağına inanıp hastadan uzak durma, hijyene ayrı bir özen gösterme yoluna giderler. Ancak saçkıran halk arasında bilindiği gibi bir hastalık değildir.

Saçkıran nedir?

Saçkıran, saçların yer yer dökülmesine, saçlarda yaklaşık olarak bozuk para büyüklüğünde açıklıkların oluşmasına neden olur. Ancak gripte bile olduğu gibi saçkıranın da çeşitleri vardır. Adının saçkıran olmasına rağmen nadir de olsa tüm saçın ya da vücudun diğer bölgelerindeki tüylerin dökülmesine de neden olabilir. Hatta bazen kaş, kirpik dökülmesi de görülebilir.

Tıbbi olarak bilgi verecek olursak saçkıran bir nevi bağışıklık sistemi hastalığıdır. Ancak dışarıdan bulaşan bir hastalık değil vücudun kendi bağışıklık sisteminin kendisine açtığı bir savaştan dolayı meydana gelir. Telaş yapılacak bir hastalık değildir. Vücut dışarıdan gelen herhangi bir hastalık tehdidine karşı böyle bir savaş açar. Bilinmeyen bir nedenle bağışıklık sistemi kıl köklerine saldırır. Halk arasında bir mantar hastalığı olarak tabir edilmesine rağmen öyle değildir. Bağışıklık sistemi hastalığı olmasının yanında bir cilt hastalığıdır.

Saçkıran kimlerde görülür?

Saçkıran, insanların yaklaşık olarak yüzde 5’ inin hayatlarında bir kere de olsa karşılaşabileceği bir hastalıktır. Kadın ve ya erkeklerde görülme sıklığı arasında anlamlı bir farklılık yoktur. Farklı ırklarda da görülme olasılıkları aynıdır. Yani beyaz ve siyah ırkta da görülebilir. Ancak çocuklarda ve gençlerde yaşlılara göre daha sık rastlanan bir hastalıktır. Son yıllarda yapılan araştırmalarda saçkıranın genetik olabileceği yönünde sonuçlara ulaşılmıştır. Kesin olarak kanıtlanmamakla birlikte aynı aileden olan kişilerde görülme olasılığı daha da artabilir. Yani ailenizde herhangi bir kişide saçkıran çıktıysa sizde de görülme ihtimali olabilir.

Bir bağışıklık sistemi hastalığı olmasına rağmen başka herhangi bir hastalıkla kesin bir ilişkisi bulunamamıştır. Hatta daha sağlam denilen kişilerde görülme sıklığı daha fazladır.

Saçkıranın belirtileri nelerdir?

Saçkıran hastalığı gelmeden önce herhangi belirti göstermez. Bazı kişilerde hafif kaşıntı şikâyeti olsa da bu tıbben anlamlı bir belirti değildir. Tek belirtisi kıl ya da tüy kaybıdır. Saçkıranın etkilediği bölgede yani kafanızda belki sakal bölgenizde belki de erkeklerde göğüs kısmında her neresi etkilendiyse oradaki tüm kıl ve tüylerin dökülmesi ile ortaya çıkar. Tüylerin döküldüğü yer parlak bir görünüme sahip olur. Kısacası saçkıranın belirtileri ve hastalığın yaşanma süreci sadece görsel bir bozukluk şeklinde kendini gösterir.

Saçkıran bulaşıcı mıdır?

Saçkıran tensel temasla, solunum yoluyla vs. bulaşan bir hastalık değildir. Kesinlikle bulaşıcı değildir. Sadece genetik olarak ailesinde saçkıran öyküsü olan kişilerde görülme olasılığı daha fazladır.

Saçkıran Nasıl Önlenir?

Saçkıranın nedeni tıbbi olarak kanıtlanmış değil. Şuanda başka herhangi bir hastalığa dair etkileşimi olup olmadığı konusunda da kesin sonuçlar bulunmamaktadır. Ancak alerjik astım gibi kronik hastalıkları bulunanlarda görülme sıklığı artabilir. Bu nedenle saçkıranın nasıl önleneceği konusunda kesin bir bilgi yoktur.

Saçkıran nasıl tedavi edilir?

Saçkıran steroid yani kortizon içeren merhemlerle, jellerle tedavi edilir. Tedavisi kısa olabileceği gibi yıllarca da sürebilir. Ancak bu ilaçları bir doktor kontrolü olmadan kesinlikle kullanmayınız. Bilinmeyen bir alerjiniz olabilir.

Saçkıran için bitkisel tedaviler var mı?

Halk arasında saçkıran için sarımsağın iyi geldiği söyleniyor. Ancak tıbben şuanda kanıtlanmış bir bilgi değil. Kullanacaksanız dikkatli olmanızı öneririz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.