Saçkıran nedir neden olur?

0
saçkıran
Saçkıran nedir

Saç dökülmesi günümüzde kadın erkek fark etmeden pek çok kişiyi rahatsız eden bir problem. Bu problemin yeterli bakım yapmama, olumsuz hava şartları, stres gibi pek çok yapısal veya çevresel nedeni olabileceği gibi saçkıran hastalığı da sık ve önüne geçilemeyen saç dökülmesine sebep olabilmektedir. Böyle bir durumda hastalığın erkenden farkına varabilmek ve önlem alabilmek için saçkıran neden olur, saçkıranın belirtileri nelerdir, saçkıran nasıl tedavi edilir gibi soruların cevaplarını bilmek gerekir.

Saçkıran nedir?

Bu konuda öncelikle saçkıranın kozmetik bir problem değil, bağışıklık sistemini ilgilendiren ve tıp biliminin ilgi alanına giren bir hastalık olduğunu belirtmek gerekir. Üstelik saçkıranın adından anlaşılacağı gibi saç bölgesinde çıkması mümkün olduğu gibi özellikle sakallar, kaşlar ve kirpikler olmak üzere yüzde kıl çıkan her bölgede olduğu gibi nadir olarak vücudun diğer kıl çıkan bölgelerinde de görülebilir. Bu nedenle saçkıranın yalnızca saçlı deride ortaya çıkan bir hastalık olduğunu düşünmek yanlıştır. Ancak rahatsızlık genellikle saçta ortaya çıktığından ve saç dökülmesiyle karıştırılabileceğinden genellikle berber ya da kuaförler tarafından fark edilerek kişiye bildirilir.

Saçkıran neden olur?

Saçkıranın neden ortaya çıktığı günümüze dek tam olarak saptanamamıştır. Hastalığın ortaya çıkmasını tetikleyen kişinin genetiğine, yapısal durumuna ya da çevresel koşullara dair belirli bir neden henüz ortaya konulmamıştır. Ancak rahatsızlığı yaşayanlar arasında ailesinde de aynı rahatsızlık bulunan kişilerin görüldüğü bilinmektedir. Saçkıran sorunu yaşayan kişilerin dikkate değer bir kısmında ise bu rahatsızlıkla birlikte tiroit bezini ilgilendiren sorunlara ve kansızlığa rastlanmıştır. Sürekli stresli bir ortamda bulunma, strese sık sık maruz kalma, anksiyete gibi sorunlar da saçkıranın oluşmasında etkili olabilmekte ya da hafif düzeyde seyreden hastalığı gözle görülür hale getirebilmektedir. Tüm bunlara rağmen saçkıranın tam olarak neden ortaya çıktığı bilinmemektedir. Hastalığın ortaya çıkmasıyla ise vücudun bağışıklık sistemi aslında tanıması gereken kıl köklerinin etrafındaki hücreleri yabancıymış gibi algılar ve bu hücreler kimi kimyasallar salgılayarak saçta dökülmeye neden olurlar.

Kimlerde saçkıran görülür?

Saçkıranın nedeni tam olarak bilinmediği gibi her yaştan ve her cinsiyetten kişide görülmesi mümkündür. Ancak hastalığa rastlanma sıklığı kadın ve erkekler arasında çok büyük bir fark gözetmese de erkek bireylerde bir nebze daha yüksektir. Bunun yanında hastalık genellikle erken yaşlarda kendini göstermekte, yani çocuk ve gençlerde daha sık görülmektedir. 6 ay ila 1 yıl arası sürede genellikle iyileşme tam olarak sağlandığından diğer yaş gruplarında fazla görülmemektedir.

Saçkıran bulaşıcı bir rahatsızlık mıdır?

Ailesinde saçkıran görülen kişilerde hastalığın görülme olasılığı yükselse de bu durumun nedeni genetiktir. Yani sorunun ortaya çıkmasında herhangi bir bulaşıcılık faktörü söz konusu değildir. Saçkıranın ortak eşya kullanımı, solunum, fiziksel temas gibi herhangi bir yolla bir başka kişiye bulaşması olanaksızdır.

Saçkıranın tedavisi mümkün müdür?

Saçkıran tedavisi henüz kesin olarak bulunamamıştır. Bunun nedeni saçkıran neden olur sorusunun cevabının da tam olarak belirlenememesidir. Ancak çeşitli tedavilerle saç kaybının yavaşlatılması ve azaltılması mümkündür. Bu tedaviler arasında fototerapi denen ışın tedavisi, kortizon içeren kimi ilaçlar, bir takım merhemler mevcuttur. Ancak bu tedavilerin etkinliği kişiden kişiye değişebileceği gibi hastalığın tamamen ortadan kalkacağının da garantisi yoktur. Ancak ilginç bir biçimde saçkıran genelde belli bir süre sonra kendiliğinden de geçebilmektedir.

Saçkıranın tedavisi hakkında en çok merak edilen konu hastalık sonucu dökülen saçların aynı yerde yeniden çıkıp çıkmayacağıdır. Özellikle eğer dökülen bölgede görünür bir açıklık meydana geldiyse bu konu kişi için çok önemlidir. Ancak maalesef bu soruya kesin bir cevap vermek ümkün değil. Saçkıran nedeniyle dökülen saçlar tedavi uygulaması sonrasında bile tam olarak yerine gelmeyebilir ya da normalin aksine beyaz ya da gri renkte çıkabilirler. Ancak böyle bir durum olursa saçlar bir süre sonra normal renklerine dönecektir. Dökülen saçlar tedavi sonucu yeniden çıkabilecekleri gibi hastalığın kendiliğinden geçmesiyle de yeniden çıkabilirler. Ancak hastalık geçtiği halde dökülen bölgede yeniden saç çıkmazsa bitkisel çözümlere ya da saç ekimi yöntemlerine başvurmak zorunlu hale gelebilir.

Saçkıranın tedavi süresi genel olarak en fazla 1 yıl sürmektedir. Eğer 1 yıllık düzenli tedavi ve bakım sonrası saç kaybına engel olunamıyorsa aynı tedaviye devam etmek yerine başka bir uzman görüşüne başvurup yeni bir tedavi yöntemi denemek daha faydalı olacaktır.

Saçkıran tekrarlar mı?

Maalesef saçkıranın kişide bir kez görüldükten sonra tekrarlama ihtimali çok yüksektir. Üstelik rahatsızlık tedavi edilse dahi aynı bölgede tekrarlayabilir. Tedavi yalnızca saç dökülmesinin önüne geçer ve saçkıranın tekrarlaması ihtimalini azaltır. Ancak belli bir tedavi saçkıran veya saçkıranın yol açtığı saç dökülmesi üzerinde bir kez etkili olduysa rahatsızlık tekrarladığında da aynı şekilde etkili olacaktır.

Saçkıran için bitkisel tedavi yöntemleri

Her türlü rahatsızlık için elbette öncelikle tıbbi destek almak gerekir. Ancak tıbbi yönden her yöntemi deneyip sonuç alamadıysanız, ya da tedavinizin yanında destekleyici bir bitkisel yöntem de uygulamak istiyorsanız saçkıran tedavisi için uygulayabileceğiniz birkaç yöntem mevcut.

Sirke günümüzde her türlü rahatsızlık için kullanılabilen bir madde haline geldi. Saçkıran için de sirkenin mucizevi etkisinden bahsetmek mümkün. Ancak bu uygulamada marketlerde satılan sirke değil, aktarlardan ve kimi özel dükkânlardan temin edebileceğiniz sirke ruhu kullanılıyor. Sirke ruhu asidik bir madde olduğundan uygulama sırasında mutlaka saç boyamakta da kullanılan tarzda eldivenler kullanılması ve uygulamanın yalnızca saç dökülmesinin gerçekleştiği bölgeye yapılması gerekiyor. Bu şekilde parmağınızı batırarak bir miktar sirke ruhunu görülür bir açılma bulunan bölgeye masaj yaparak uygulamanız gerekir. Bu uygulamanın 4 gün ila 1 hafta ertesinde bölgedeki yaranın kabuk bağlaması beklenir. Yara kabuk bağladıktan sonra birkaç gün boyunca doğal sızma zeytinyağı veya vazelin gibi malzemelerle yumuşatılıp nemlendirilmesi gerekir.

İkinci bir yöntem olarak ise yine aktarlardan temin edebileceğiniz yulaf kepeği ile uygulama yapılabilir. 5 su bardağı kadar oda sıcaklığındaki suyun içine 1 su bardağı kadar yulaf kepeğini karıştırıp bu karışımı kaynatın. Hafifçe ılıdıktan sonra karışımı süzüp yine eldiven yardımıyla problemli bölgeye sürün. Uygulama bittiğinde elinizde kalan suya yarım limonun suyunu sıkın ve saçlarınıza dökün, ardından şampuan ya da saç kremi kullanmadan saçlarınızı durulayın.

Ünlü cilt bakımı ve güzellik uzmanı Suna Dumankaya ise saçkıranın bitkisel yolla tedavisi için aktarlarda kolaylıkla bulabileceğiniz ardıç katranının kullanımını önermektedir. 1 tatlı kaşığı ardıç katranını bir kâsede 1 tatlı kaşığı vazelin ve yarım limonun suyuyla karıştırıp bu karışımı saçkıran olan bölgeye uyguladıktan sonra saçta 30 dakika kadar bekletip vazelin ya da ılık su ile yumuşattıktan sonra saçlarınızı normal biçimde yıkamalısınız. Bu formül haftada 1 kez uygulanabilir.

Sarımsakla saçkıran tedavisi

Saçkıranı bitkisel yolla tedavi etmenin en etkili araçlarından iri sarımsak olduğu içi bu yöntemi arı bir başlıkta ele almayı uygun gördük. Pek çok uzman da bu yöntemin etkili olduğunu doğrulamaktadır. Saçkıran tedavisi uygulaması için 4 diş sarımsağı havanda veya tahta bir kaşığın arkası yardımıyla iyice ezin. Çay kaşığının ucuyla tuz eklediğiniz ezilmiş sarımsağı parmağınızla saçkıranlı bölgeye hafifçe bastırıp masaj yaparak uygulayın. Bu uygulama haftada 2 kez yapıldığında bir aydan kısa sürede ögedeki yaranın kapanmasını ve yeniden saç çıkmaya başlamasını sağlayacaktır. Bunun dışında bir diş sarımsağı ortadan ikiye bölüp açıkta kalan kısmını sorunlu bölgeye hafif bir acı ya da yanma hissedinceye kadar sürebilirsiniz. Bu tarz bir uygulama özellikle saç derisinde sarımsak kokusuna neden olabileceğinden uygulamayı yaptığınız süreçte kullandığınız şampuanın içine bir kapak menekşe ya da portakal yağı karıştırmanızı öneririz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.