Saçlarda kuruluk nedenleri nelerdir?

0
Kuru saçlar
Saçlarda kuruluk

Saç kuruluğu nedenleri çoğu kişinin sandığı gibi saçların tipinden ibaret değil. Saçlarda kuruluğun birçok farklı sebebi var ve bu sebeplerin bazıları kolaylıkla düzeltilemeyebilir. Ancak saçların kurumasına yol açan bazı faktörler var ki günlük güzellik rutininizin bir parçası haline getirdiğinizde o kuruyan ve çatallaşan, kırılan saçlarınıza yeniden can gelebilir. İşte sizinle paylaşacağımız bu basit yanlışları yapmaktan kaçınarak saçlarınızın kurumasını engelleyebilir, daha sağlıklı saçlara sahip olabilirsiniz.

1-      Çok sık yıkamak

Saçlarda kuruluğun en sık görülen sebeplerinden bir tanesi de saçları çok sık yıkamaktır. Çok yağlı saçlarım var ve bu yüzden geçmişte saçlarımı her gün yıkardım. Ayrıca buna daha çok ihtiyacı olan saç derisi yerine saçlarımı kökünden ucuna kadar şampuanlardım. Eğer saçlarınızı halihazırda her gün yıkıyorsanız bunu iki günde bir yıkamaya düşürmeye çalışın. İlk bakışta biraz garip gelebilir ancak saçlarınızın kendi doğal yağlarını koruması ve nem kaybını engellemesi için bunu yapmanız gereklidir.

2-      Çok sık saç kurutma makinesi kullanmak

Saçlarda kuruluğun diğer sık görülen sebeplerinden bir tanesi de çok sık saç kurutma makinesi kullanmaktır. Hassas saçlarınız ve saç derinizi sık sık yüksek ısıya maruz bırakmak sahip oldukları nemi kaybetmelerine ve kurumalarına yol açar. Eğer hem her gün saçlarınızı yıkıyor hem de saç kurutma makinesi ile kurutuyorsanız tam bir felaket! Mümkün olan her zaman saçlarınızı kendi halinde kurumaya bırakın. Eğer saç kurutma makinesi kullanmanız gerekiyorsa saçlarınıza hasar vermesini engellemek için en düşük ısı seviyesinde kullanın.

3-      Kuru hava

Eğer siz de benim gibi Ankara’nın kuru havasına maruz kalıyorsanız saçlarınızın hava nedeniyle kaybettiği nemi kazanmasını sağlamak için sık sık nemlendirici ürünleri kullanmalısınız. Kış mevsiminde kuru ısıtıcıların etkisi de saçlardaki kuruluğu arttırır. Saçlarınızı şapka, bere gibi giysiler ile kapatarak koruyun ve haftada bir derin bakım kremi uygulayarak saçlarınızı nemlendirin.

4-      Sıcak aletler

Saç kurutma makinesinin yanı sıra saç düzleştirici ve saç kıvırcıklaştırıcı aletler de saçlarınıza aşırı ısı uygulayarak saçlarınızın kurumasına neden olur. Isı ile çalışan bir aleti saçlarınıza temas ettirmeden önce saçlarınıza ısı koruyucu ürünlerden uygulayın. Isı koruyucu ürün kullanmış olsanız bile saçlarınıza aşırı ısı uygulamaktan kaçının.

5-      Yetersiz beslenme

Yetersiz beslenme dediğimizde çoğu kişinin aklına çok zayıf uç vakalar geliyor ancak yetersiz beslenmenin birçok farklı derecesi vardır. Hem kötü, dengesiz bir diyet, hem de sindirim sorunları yetersiz beslenme ile sonuçlanabilir. Saçlarınızın kuru olması bu sebeplerin herhangi birinden kaynaklanıyor olabilir. Yeterli ve dengeli bir diyet uygulayın ve doktorunuza destek ürünleri kullanmanız gerekip gerekmediğiniz konusunda danışın.

6-      Alkol

Alkollü içecekler saçlarınızın sağlığını çok fazla etkilemese de içinde alkol bulunan saç ürünleri saçlarınıza ciddi zarar verebilir. Saçlarda kuruluk sebeplerinden biri de alkoldür. Saç spreyi ve jeli gibi bazı ürünlerin alkolsüz olanlarını bulmak güç olabilir. Bu durumda bu ürünleri kullanmanın gerçekten gerekli olup olmadığını kendinize sormalısınız. Ayrıca kullandığınız saç ürünlerinin sayısını azaltmak hiç de kötü bir fikir değil. Bu sayede saçlarınızdaki doğal yağlara zarar verme olasılığınız azalır ve saçlarınızda daha az kalıntı olur.

7-      Pamuk yastık kılıfları

Saçların kurumasına yol açan bu sebep henüz bilim veya başka bir şey tarafından desteklenmiş değil ancak çoğu saç bakım uzmanı saten yastık kılıflarına geçiş yapmamız gerektiğini salık veriyor. Pamuk yastık kılıfları saçlarınızın ve cildinizin nemini emmekle suçlanıyor ve pamuğun saçların kırılmasına neden olduğu biliniyor. Eğer maddi imkanlarınız el veriyorsa saten bir yastık kılıfı satın alın. Eğer alamıyorsanız saten bir eşarp veya bone alıp, uyumadan önce saçlarınızı içine toplayabilirsiniz.

8-      Kimyasal işlemler

Saçları boyamak, balyaj veya keratin tedavileri yaptırmak saçlarımızın iyi görünmesine sebep olduğu kadar saçlarımıza zarar da veriyor. Saçlarınıza uyguladığınız kimyasal ürünlerin ve işlemlerin sayısını ve sıklığını azaltmaya çalışın. Bu size hem paradan tasarruf ettirecek hem de saçlarınızın kurumasını, zarar görmesini ve kırılmasını önleyecek.

9-      Kuru saç tipi

Bazı saç tipleri kurumaya diğerlerinden daha fazla meyillidir. Bu hayatınızın geri kalanında kuru saçlarla yaşamak zorunda olduğunuz anlamına gelmiyor, yalnızca saç kuruluğunun başka bir sebebi. Bazı saç tipleri saç tellerinin şekli veya kalınlığı nedeniyle kuruymuş gibi hissettirebilir veya görünebilir. Her iki durumda da saçlarınıza durulanmayan saç bakım kremleri veya saç maskeleri uygulayarak saçlarınızın nemi hapsetmesini sağlayabilir, daha yumuşak ve pürüzsüz saçlara sahip olabilirsiniz.

Daha önce de bahsetmiştik, tiroid sorunları gibi bazı sağlık problemleri de saçların kurumasına ve incelmesine neden olabilir. Bu gibi durumların sağlık profesyonelleri tarafından ele alınması gerekir. Eğer yukarıda bahsettiğimiz saç kuruluğu sebeplerinden bazıları sizde mevcutsa, yaşam tarzı değişiklikleri ve bazı basit önlemler ile saç kuruluğunun önüne geçmeniz mümkün olabilir. Unutmayın dengeli beslenmek ve yeterli sıvı alımı saçlarınızın sağlığını korumada en önemli faktörlerdendir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.