Saçları 1 ayda kalınlaştırmak için diyet önerileri

0
Kalın telli saçlar
Saçları 1 ayda kalınlaştırmak

Diyelim ki çok önemli bir gün yaklaşıyor ve saçlarınızı kalınlaştırmak için birkaç diyet önerisi almak istiyorsunuz. İşte saçlarınızı bir ayda kalınlaştırmak için diyet önerileri! Gerçek şu ki diyetiniz sağlığınız için çok önemli. Ne zaman diyetinizde bir besin grubunu eksik alsanız saçlarınız, tırnaklarınız veya cildiniz bu eksikliğin ilk belirtilerini gösterir. Eğer bir düğüne, nişana, partiye veya toplantıya katılacaksanız ve saçlarınızın daha kalın olmasını istiyorsanız endişe etmeyin. Daha kalın saçlara sahip olmak için bu beslenme önerilerini uygulayabilirsiniz. Peki daha ne bekliyorsunuz? Yemeye başlayın!

1- Kalori saymaya bir son verin

Eğer her gün aldığınız kalörileri sayıyorsanız büyük ihtimalle gereken kalöriyi almıyorsunuzdur. Kalın saçlara sahip olmanız için yapmanız gereken beslenme değişikliklerinden biri de kalöri saymayı bırakmaktır. Diyet, saçlarınız için yapabileceğiniz en kötü şeydir. Vücudumuz güzel görünmek ve gün boyunca enerjisini koruyabilmek için ve tabi saçların kalın ve güçlü olması için oldukça fazla kaloriye ihtiyaç duyar. Eğer düşük kalörili bir diyet uygularsanız muhtemelen sağlıklı yağları, gereken proteinleri, vitamin ve mineralleri eksik alacaksınız. Diyetinize proteini bol bitkiler ve organik hayvan ürünleri ekleyin. Bitkisel sağlıklı yağlar ve bol bol sebze tüketin. Bu gıdalar saçlarınızın kalınlaşmasını sağlayacak yegane gıdalardır ve size gün içinde enerjinizi korumanız için yeterli kalöriyi de sağlarlar. Diyetinizde kalöri miktarı azaldığı zaman vücudunuz protein ve kollajen depolarını kalöri olarak kullanmak üzere yıkar. Dolayısıyla saçlarınız incelir, enerjiniz düşer ve kaslarınız güçsüzleşir. Saymayı bırakın ve yemeye başlayın!

2- İşlenmiş gıdaları tüketmeyin

İşlenmiş gıdalar saçlarınızın düşmanıdır, tabi beyninizin ve vücudunuzun da. Öncelikle vücudunuzun vitamin ve mineralleri yeterli ölçüde almasına engel olur. İşlenmiş gıdalar içlerinde ne kadar besleyici maddeler olduğu iddia edilse de vücudunuz tarafından tam olarak emilemezler. Yani ne zaman işlenmiş gıdalar tüketseniz vücudunuza boş kalöri veriyor ve vücudunuzun alabileceği sağlıklı vitamin ve minerallerden onu mahrum bırakıyorsunuz. Bunun yerine tam gıdalara yönelin. Bu gıdalar protein, sağlıklı karbonhidratlar, vitaminler, mineraller ve sağlıklı yağlar için çok iyi kaynaklardır.

3-  Protein tüketimini arttırın

Eğer yeterli miktarda almıyorsanız, diyetinizdeki protein miktarını arttırmak da saçlarınızın kalınlaşmasını sağlayabilir. Protein sağlıklı saçlar, cilt ve tırnaklar için olmazsa olmazdır. Eğer mümkünse et, süt ve süt ürünleri gibi asidik proteinler yerine alkali proteinleri tercih etmelisiniz. Bu asidik proteinler tüm vücutta asitliği arttırır ve kollajen yıkımını tetiklerler. Asidik hayvansal gıdalar vücudunuzun ihtiyacı olan besinleri almasına engel olup inflamasyonu arttırabilir. Hayvansal gıdalar yerine bitkisel gıdaları tercih edebilir, protein ihtiyacınızın büyük kısmını bitkisel proteinlerden karşılayabilirsiniz. Protein saçlarınızda kollajen ve keratin yapımını arttırır dolayısıyla protein alımınızı arttırarak saçlarınızın daha hızlı ve kalın uzamasını sağlayabilirsiniz.

4- Biotin tüketin

Eminim saç, tırnak ve cilt için üretilen destek ürünlerini duymuşsunuzdur. Bu ürünler çok iyi birer seçenektir çünkü içlerinde yüksek miktarda bitoin bulunur. Biotin, saç büyümesi ve vücuttaki başka birçok fonksiyona katkısı olan bir B vitamini çeşididir. Aynı zamanda biotin saçlarınızın kısa zamanda kalınlaşmasını da sağlayabilir, bunun yanında saçlarınızın daha hızlı uzamasını da sağlar. Biotin alımınızı arttırmanın en iyi yolu yulaf, kuruyemişler, yumurta, tavuk, balık ve et gibi doğal ürünlerin tüketimini arttırmaktır. Ancak eğer isterseniz biotin destek ürünleri kullanarak da bitoin alımınızı arttırabilirsiniz.

5- Kafeinden uzak durun

Biliyorum bu sizi biraz şaşırttı ancak kafeinin gerçekten saçlarınızın uzamasını ve sağlığını bozabileceğini biliyor muydunuz? Burada bahsettiğim kafein kahve, kola, enerji içecekleri, siyah çay ve işlenmiş içeceklerden alınan kafeindir. Kafeinli olup da saç gelişimine zarar vermeyen tek istisna içecek yeşil çaydır. Kafein vücudunuzun saçların gelişimine yardımcı olan besin maddelerini almasını engeller. Aynı zamanda kafein vücudunuzun B vitaminlerini ve magnezyum, potasyum ve sülfür gibi güzellik için gerekli mineralleri atmasına neden olur. Bunun anlamı ne kadar besleyici mineral ve vitaminler alırsanız alın gün boyunca kafein alıyorsanız bu vitamin ve minerallerden faydalanamayacağınızdır. Diyetinizden kafeini çıkarın ve bunun yerine bitki çayları veya yeşil çay tüketin. Bu çaylar hem kafein açısından fakirdir hem de oldukça fazla antioksidan içerirler.

6- Omegaları da diyetinize ekleyin

Omega 3 ve omega 6 yağlar saçlarınızın sağlığı ve hızlı uzaması için çok önemlidir. Bu yağları alabileceğiniz en iyi kaynaklar av balıkları (çiftliklerden elde edilenler değil), chia çekirdekleri, kenevir tohumu, keten tohumu ve cevizdir. En iyi sonuçlar için haftada en az 3 kere balık, her gün de omega içeriği yüksek olan tohumları tüketmeye çalışın.

7- Provitamin A

Provitamin A, A vitamininin öncül formudur ve vücudumuz tarafından daha kolay emilir. Provitamin A’yı beta-karoten olarak da biliyor olabilirsiniz. A vitamini çok kısa bir sürede cildinizin yenilenmesine, tırnaklarınızın ve saçlarınızın uzamasına yardımcı olur. Sivilcelerin azalmasına katkıda bulunur, tırnaklarınızın güçlenmesini sağlar ve saçlarınızın kısa bir süre içinde kalınlaşmasını sağlar. A vitamini açısından en zengin gıdalar havuç, patates, pazı, kavun, ıspanak, lahana, mango, kayısı, papaya, domates, şeftali ve biberlerdir. Bu gıdalardan mümkün olduğunca fazla tüketirseniz cildiniz ve saçlarınızın kısa bir sürede daha sağlıklı göründüğünü fark edeceksiniz.

Saçlarınızın daha sağlıklı olması için beslenmenize dikkat etmek kolay olduğu kadar lezzetlidir de! Umarım bu öneriler size yardımcı olmuştur. Eğer sizin de sağlıklı saçlara sahip olmak, saçları kalınlaştırmak için diyet önerileriniz varsa bu yazıya yorum yaparak bizimle paylaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.