Saçları canlandırmak için ev yapımı protein terapisi tarifleri

0

Kızıl saçSaçlarınız proteinlerden oluşur. Her gün saçınıza uyguladığınız saç spreyi, şampuan gibi ürünler ve hava kirliliği saçınızın nemini kaybetmesine neden olabilir. Saçlarınızın nemini ve parlaklığını geri kazandırmak için en güzel yol ise onlara protein terapisi uygulamaktır. Protein terapisi saçlarınızın gövdesini pürüzsüzleştirir, daha güzel ve sağlıklı saçlara sahip olmanızı sağlar. Güzellik merkezlerinde protein terapisi yaptırmak oldukça pahalıdır ancak buralara yüzlerce lira dökmek yerine evde doğal malzemelerle kendiniz de saçlarınıza protein terapisi yapabilirsiniz. Bu şekilde terapiyi daha sık uygulayabilir, daha uzun süren sonuçlar elde edebilirsiniz.

Kuru ve yıpranmış saçlar için protein terapisi tarifleri

Yumurtalı saç maskesi

Yumurta saçınız için en iyi protein kaynağıdır. Yumurtanın sarısı hem yağ hem de proteinden oldukça zengindir. Yumurtanın beyazı da hem protein hem de bakterileri öldüren enzimlerle doludur. Bu sayede saçlarınızı ve saç derinizi temizler. Normal saçlar için yumurtanın tamamını, yağlı saçlar için yalnızca yumurta beyazını kullanın. Yumurtayı saçlarınıza tek başına veya başka proteinden zengin içeriklerle karıştırarak uygulayabilirsiniz. Bu terapi 2-3 haftada bir uygulanabilir. Saçlarınızın uzunluğuna ve sıklığına göre 1 veya 2 yumurtayı alın ve köpüklenene kadar çırpın. Daha sonra saç derinize ve saçlarınıza parmak uçlarınız ile uygulayın. Saçlarınızın tamamının yumurta ile kaplandığına emin olun. Saçlarınızı bir bone ile kapattıktan sonra 20 dakika bekleyin. Ardından soğuk su ve şampuan ile saçlarınızı durulayın. Eğer yumurtanın kokusu sizi rahatsız ediyorsa birkaç damla limon suyu da ekleyebilirsiniz.

Yoğurtlu saç maskesi

Yoğurt hem yağ hem de protein bakımından zengin bir besindir. Yoğurdun içindeki yağlar saçlarınızı nemlendirirken içindeki asitler de bir yandan saç derinizi temizler. Saçlarınıza protein ile derinlemesine bakım terapisi yapmak isterseniz yoğurt ve yumurtayı birlikte kullanın.

Basitçe 3 yemek kaşığı yoğurdu saçınıza koyun ve parmak uçlarınızı kullanarak dairesel hareketler ile saç derinize masaj yapın. Daha sonra saçlarınızı her zamanki şampuanınız ile yıkayın. Bu terapiyi haftada bir kez uygulayabilirsiniz.

Mayonez ve avokado saç maskesi

Mayonez yumurta ve yağdan yapılır ve bu nedenle saçlarınız için mükemmel bir nemlendiricidir. Avokadonun yüksek yağ oranı da saçlarınızın daha az kırılmasını ve daha dayanıklı olmasını sağlar. 2 yemek kaşığı mayonez ile yarım avokado ezmesini bir kasede karıştırın. Daha sonra bu karışımı saçlarınıza daha çok saç uçlarına odaklanarak uygulayın. Daha iyi dağılması için kalın dişli bir tarak kullanabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.