Saçları güçlendiren beslenme programı

0
Uzun saçlar
Güçlü saçlar

Sağlıklı saçlara sahip olan kişiler er ya da geç hallerine şükredecekleri bir durumla karşı karşıya kalmışlardır. Kimi insanlar saçlarını erken yaşta kaybedebilirken kimilerinin saçları da yaşlanıncaya kadar güçlü ve sağlıklı kalır ve bu durum üzerinde saç güçlendirici beslenme programı uygulamanın etkisi oldukça büyüktür. Hayatınız boyunca sağlıklı bir diyet uygulayarak saçlarınızı parlak ve güçlü tutmak bu yolda atabileceğiniz en iyi adımdır. İşte saçlarınızı sağlıklı bir beslenme programı ile güçlü tutmanın yolları;

  1. Çoğu zaman izlediğimiz beslenme programının vücudumuzun başta tırnaklar ve saçlar gibi bölgelerini de etkileyebileceğini unuturuz. Bu nedenle sağlıklı saçlar için besin maddelerinin ve beslenme alışkanlıklarının sizi nasıl etkilediğinin farkında olun.
  2. Yeterince su içmek; saç güçlendirici beslenme programı içinde çok önemli bir yer tutmaktadır. Uzmanlar vücudu nemli tutmak ve enerjik hissetmek için günde en az 8 bardak su tüketilmesini önerirler. Bu alışkanlık aynı zamanda saç köklerinizi zayıflatan kir ve toksinlerin dışarı atılmasını sağlayarak saç bakımı konusunda da size yardımcı olur.
  3. Bol bol yeşil yapraklı sebze tüketin. Bu sebzeler saçınız için faydalı olmakla kalmazlar, aynı zamanda kalbinize ve vücudunuzun geri kalanına da olumlu etkileri vardır. Bu nedenle gün içinde en az bir öğünde ıspanak, brokoli gibi yeşil sebzeler tüketmeye özen gösterin.
  4. Bol miktarda süt içerek ya da kalsiyum açısından zengin besinler tüketerek kalsiyum takviyesi almaya çalışın. Kalsiyum kemik, diş ve saç sağlığı açısından harika bir vitamin kaynağıdır. Eğer süt içmeyi sevmiyorsanız yakınınızdaki bir eczaneye danışarak doğal kalsiyum takviyesi ürünlerinden edinebilirsiniz.
  5. Gün içinde mümkün olduğunca çok meyve tüketin. Meyveler doğal ve sağlıklı şeker yönünden zengin oldukları gibi su ihtiyacınızın da bir kısmını karşılarlar. Özellikle muzun içinde bol miktarda besleyici vitamin ve mineral bulunur.
  6. Yeterince protein aldığınızdan emin olun. Günlük protein ihtiyacınızı et, yumurta ve fıstık gibi besinlerden karşılayabilirsiniz. Bu besin maddeleri arasından uyguladığınız sağlıklı beslenme programı açısından uygun olan birini seçin ve saç güçlendirici beslenme programı içine mutlaka dâhil edin. Protein vücudunuzun tümüne ve dolayısıyla saçlarınıza da güç ve enerji kazandıracaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.