Saçları güçlendirmek için nasıl beslenmeliyiz?

0
Gür saçlar
Saçları güçlendirmek için

Beslenme şekliniz saçlarınızın güçlü, parıltılı ve gür bir görüntüye sahip olmalarında büyük bir rol oynar. John Kirschmann ‘’Beslenme Takvimi’’ isimli kitabında kaliteli kanın ve uygun sirkülasyonun sağlıklı saçlara sahip olma açısından önemine yer vermektedir. Ayrıca kanın kalitesi ve uygun sirkülasyonun sağlanması katı beslenme, akıllıca ve dengeli bir diyette bağlı olduğunu söylemektedir.

Protein

Kirschmann’ın kitabında da belirttiği gibi saç tellerimizin temel maddesi proteindir. Sonuç olarak beslenmemizde proteini tüketimini eksik tutarsak bunun saçlarımızın görünümü üzerinde olumsuz yansımaları olduğunu göreceğizdir. Mat, cansız ve kuru saçların sebebi genelde protein eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Ancak bu problemi de protein tüketimimizi arttırarak telafi edebiliriz. Süt, yumurta, peynir, yağsız et, balık ve tavuk eti protein bakımından zengin besinlerdir. Bunların yanı sıra veganlar ve vejetaryanlar için de protein açısından zengin besin çeşitleri de bulunmaktadır. Tofu, fındık, fasulye, tahıl ve baklagiller de bu listeye dahildir.

Biyotin

Kirschmann’ın söylediğine göre biyotinin saçların onarılmasında rolü büyüktür. Biyotin B-kompleks vitamini ve biyotin eksikliği saç dökülmeleri ile bağlantılıdır. Pazı, marul, pişmiş yumurta, badem ve ceviz biyotin açısından zengin içerikli besinlerdendir ve saçı güçlendirirler.

Soya

Çoğu erkeğin yaşları ilerledikçe saç dökülmeleri artmaya başlar. Bu duruma halk arasında kellik olarak adlandırılan androjenik alopesi denir. Araştırmalara göre, yaşlanan erkeklerin saç dökülmelerinin artması durumu dihidrotestosteron, DHT olarak da bilinen erkeklik hormonu testosteronların saç folikülleri üzerinde olumsuz etkiler yaratmaya başlayarak onları cansızlaştırıp ve öldürmelerinden kaynaklanır. Üremenin Biyolojisi isimli derginin araştırmalarına göre ise soya bağırsakta sindirildiğinde ekuol olarak bilinen bir molekül üretilir ve bu molekül DHT yani testosteronların dengelenmesini sağlar. Böylece ekuol denen bu molekül sayesinde saç dökülmesi önlenebilir.

Keten Tohumu

Lignanlar karmaşık karbonhidratlardır. Keten tohumu, secoisolariciresinol diglucoside (SDG) denilen bir lignan türü içerir. SDG, soyada bulunan ekuol molekülü gibi saç dökülmelerini azaltarak DHT dengelenmesinde yardımcı olur. Tayvanlıların 6 aylık çalışmalarının sonuçlarına bakıldığı zaman SDG’nin DHT oluşturulması için gerekli bir enzimin üretimini azalttığı görülür.

MSM

Metil, sülfonil ve metanın kısaltılması olan MSM, biyolojik olarak aktif bir kükürt biçimidir. MSM saç uzamasında ve saça parlaklık kazandırılmasında önemli bir role sahiptir. Dr. Ronald M. Lawrence tarafından yapılan plasebo kontrollü bir araştırma gösteriyor ki  6 haftalık bir süreç boyunca mideye giren MSM’in deneye katılan gönüllülerin yüzde yüzünde saç uzamalarının artmasına sebep olmuştur. Bunun yanında deneye katılanların yüzde otuzunun saçlarındaki parlaklığın arttığı görülmüştür. Bu veriler kozmetolojistler tarafından da onaylanmıştır. MSM’in  toz ve kapsül olarak da vücuda alımı mümkündür.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.