Saçları güneşten korumak için ne yapmalı

0
Plajdaki kadın
Saçları güneşten korumak için

Saçlarınız güneş ışınlarından tahmin ettiğinizden daha fazla zarar görür. Cildimizi güneş koruyucu kremler ile korumaya alışkınız ancak saçları güneşten korumak için ne yapmalı konusunda pek bilgimiz olduğu söylenemez. Ultraviyole ışınlar cildinize olduğu gibi saçlarınıza da ciddi hasar verebilir. Sizin için saçları güneşten korumak için ne yapılabileceğiniz araştırdık.

Sıcak aletlerden uzak durun

Eğer saçlarınızı güneşin zararlı etkisinden korumak istiyorsanız saç kurutma makinesi ve saç düzleştirici gibi aşırı sıcaklık yayan aletlerden de uzak durmalısınız. Saçlarınız zaten güneşin ısısına maruz kalıyor, bir de bu aletlerin ısısına maruz kalması durumu daha da kötüye götürüyor. Eğer saçlarınızı yapmak için kesinlikle fön makinesi kullanmanız gerekiyorsa, saçlarınız neredeyse tamamen kuruyana kadar bekleyin ve hafif nemli iken fön makinesini kullanın.

Koruyucu sprey

Şapka takmaktan nefret mi ediyorsunuz? Eğer şapkasız bir şekilde güneşe çıkıyorsanız saçlarınızı bir sprey ile koruyabilirsiniz. Güneş koruyucu saç spreylerinin o kadar çeşidi var ki içlerinden birini mutlaka beğeneceksiniz. Hatta işi bir adım ileri götürüp cilt için olan güneş koruyucu kreminizin içine su ekleyip sprey şişesine koyarak saçlarınıza sprey olarak sıkabilirsiniz. Saç için güneş koruması çok güçlü olmasa da olur, 10 faktörlü güneş koruyucu bir sprey işinizi görecektir.

Şapka takın

İtiraf ediyorum, şapkalar o kadar uğraşıp yaptığınız saçlarınızın şeklini bozabilir ve şapkayı çıkardıktan sonra ortaya çıkan görüntüyü beğenmeyebilirsiniz. Ancak saçlarınızı ve yüzünüzü güneşin zararlı etkilerinden korumanın en iyi yolu da şapka takmaktan geçiyor. Eğer şapka takmayı seviyor ancak saçlarınızda bıraktığı şapka izinden hoşlanmıyorsanız saçlarınızı küçük bir at kuyruğu yapıp şapkanın içerisine alırsanız bu izden kurtulabilirsiniz.

Saç bakım kremi

Derinlemesine bakım kremleri güneşten hasar görmüş saçlar için iyi bir tedavi olanağı sağlayabilir. Ancak önlemek, tedavi etmekten kolaydır. Saçlarınızın nemini koruması için onlara derinlemesine bakım kremi ile bakım yapın. Alternatif olarak saçta kalan bakım kremlerini de kullanabilirsiniz. Özellikle plaja gidiyorsanız bu seçenek daha da kullanışlı olabilir çünkü güneşin sıcaklığı saç bakım kreminin işini yapmasını kolaylaştıracaktır.

Saçlarınızın şekli

Saçlarınızı korumanın diğer bir yolu da uygun bir saç stilidir. Saçlarınızı atkuyruğu veya topuz yaparsanız güneşe maruz kalan saç miktarını azaltmış olursunuz. Aynı zamanda yazın bu saç stilleri çok kullanışlıdır. Sürekli yüzünüze düşen saçları arkaya atmak zorunda kalmazsınız.

Kimyasal işlem görmüş saçlar

Eğer saçlarınız boyanmış veya kimyasal işlem görmüşse güneşin zararlı etkisine daha hassastır ve onları korumak için daha da dikkatli olmanız gerekir. Bu işlemler nedeniyle zarar görmüş saçlarınız, bir de güneş ışınlarının etkisinden nasibini alacaktır. En iyi ihtimalle saçlarınızın renginin çok kısa zamanda solmasına neden olur. Bu yüzden eğer saçlarınız zarar görmüş ise güneşe çıkarken ya başınıza bir eşarp, şapka alın veya koruyucu güneş spreyi kullanın.

Yağ bazlı ürünlerden uzak durun

Eğer saçlarınız güneş ışınlarına maruz kalacaksa yağ bazlı saç ürünleri kullanmanız tavsiye edilmez. Güneşin sıcaklığı saçınızda kalan yağı ısıtır ve basit olarak saçlarınızı pişirirsiniz. Aynı zamanda bu saç şekliniz için de iyi olmaz. Eğer ısının avantajını kullanmak istiyorsanız daha hafif, su bazlı saçta kalan bir saç bakım kremi kullanın.

Saçlarınız yaz güneşinden gerçekten çok kötü etkilenebilir, kötü saç günleri yalnızca kış için geçerli değildir. Bu sıcak yaz aylarına girdiğimiz günlerde saçlarınızın güneşten doğru bir şekilde korunduğuna emin olun. Saçlarınızın şeklini ve sağlığını korumak için düzenli olarak saçlarınızı kestirin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.