Saçları yumuşatmak için basit tavsiyeler

0
Kızıl saçlar
Yumuşak saçlar

Kuru ve cansız saçlara sahip olabilirsiniz. Bu yüzden parlak, güçlü ve canlı görünümlü yumuşak saçlara sahip insanları kıskanıyor olabilirsiniz. Saçlarınızı parlak bir görünüme kavuşturmanız çaba gerektirecektir. Saçlarınızın yumuşak bir görünüme sahip olmasını düzenli ve sağlıklı beslenme ile ve kullandığınız şampuan ile saç kremleri sayesinde sağlayabilirsiniz. Üstelik saçlarınızı parlaklaştırmanız için tonla para harcamanız da gerekmez. Evde rahatlıkla bulabileceğiniz doğal ürünlerle yapacağınız saç bakımıyla saçlarınızın parlaklığa kavuşması mümkün. Örneğin: elma sirkesi, limon suyu, çilekler, bal…

Saçları yumuşatmak için malzemeler

  • Soğuk su
  • Saç kremi
  • Şampuan
  • Doğal kıllı saç fırçası veya geniş dişli tarak
  • Mayonez
  • Limon suyu
  • Elma sirkesi
  • Bal

Saçları yumuşatmak için adımlar

1- Beslenmeniz konusunda dikkatli olun. Parlak saçlara sahip olmak istiyorsanız protein içeren besinlerden tüketmeye dikkat edin. Ayrıca omega 3 asitleri içeren somon, badem, avokado, keten tohumu gibi besinlerden de tüketin. Uygulayacağınız düzenli beslenme bir gecede saçlarınıza parlaklık kazandırmayabilir. Saçlarınıza parlaklık kazandırması 6 ayı bulabilir ancak saçlarınızı etkilemeye başladığında yaratacağı fark çok rahat fark edilebilecek cinsten olacaktır.

2- Saç kreminizi saç tipinize uygun olacak şekilde seçin.(kuru, boyalı, normal, yağlı vb.)Saçlarınızı kremledikten sonra hemen durulamamaya dikkat edin. Saçınızda 3 veya 5 dakika kadar beklettikten sonra kurulayabilirsiniz.

3- Saçlarınızı soğuk suyla durulayın. Soğuk su kullanmanız saç kutiküllerinize sıcak sudan daha iyi gelir. Sıcak su saçlardaki doğal yağı azaltabilir. Ayrıca soğuk suyla yıkamanız kullandığınız saç kreminin faydasının gün boyunca fark edilmesini de sağlar.

4- Durulama işleminde suyu saçınıza hızlı ve sertçe uygulamamaya dikkat edin. Bu saçınız açısından önemlidir. Aynı zamanda suyunuzun kalitesi de saçınız açısından önemlidir. Eğer evinize gelen suyun kalitesinden şüpheniz varsa DSİ’yi arayarak bilgi edinebilirsiniz.

5- Duş aldıktan sonra tarak veya doğal kıllı saç fırçası kullanmayı tercih edin. Bunlar saç tellerinizin kırılmaları açısından daha az zarar verici olacaktır. Ayrıca saçınızın doğal nemini de alıp götürmezler.

6- Saçlarınıza çilek maskesi uygulayın. Maskeyi hazırlamak için 8 taze çilek yeterlidir.1 tatlı kaşığı mayonez ilave edin ve karıştırın. Duş aldıktan sonra hala nemli olan saçınıza uygulayın ve parmaklarınla masaj yaparak saçınıza karışımı yedirin. Sıcak havlu veya saç bonesiyle saçınızı sarın. Birkaç dakika bu şekilde bekleyin. Saçlarınızı durulayıp tekrar kremleyin. Bu işlem saçınıza parlaklık kazandıracaktır.

7- Saçlarınıza parlak katmak için doğal malzemeler kullanıyor olmanız önemlidir. Eğer sarı saçlıysanız saçlarınızı durulayacağınız suya 1 yemek kaşığı limon suyu ilave edin. Kızıl veya kahverengi saçlara sahipseniz ise elma sirkesi ilave edin.1 bardak sıcak suya 1 çay kaşığı bal katarak saçlarınıza, saç kremi ve şampuanınızla yıkadıktan sonra uygulamanız da saçlara parlaklık kazandırma konusunda etkilidir.

Öneri ve Uygulamalar

  • Saçlarınıza uyguladığınız saç kremini saçlarınızda birkaç dakika bekletmeye dikkat edin.
  • Plastik veya sert uçlu tarak ve fırçaları kullanmaktan kaçının. Bunlar saç tellerinizi kırar ve saçlarınızın yıpranmalarına yol açarlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.