Saçların düğümlenmesi nasıl engellenir?

0

Taranmış saçHer gün düğümlenmiş saçlarınız ile mi uğraşıyorsunuz? Rapunzel’de olsanız düğümlenmiş saçlar çok can sıkıcıdır. Düğümlenmiş saçların sebebi, saçlardaki kuruluk deyip geçiştiremeyeceğimiz kadar karmaşıktır. Bu durumdan kurtulmak için saçlarınıza derinlemesine bakım terapisi gerekir. Şampuanlar, ısı, saç şekillendiriciler ve çevresel etmenler saçların pürüzsüzlüğünü bozarlar. Düğümlenmiş saçları fırçalarken saçlar kırılır ve bir tutam hasarlanmış saçla karşı karşıya kalırsınız.

İşte saçlarınızın düğümlenmesini engellemek için size önereceğimiz ipuçları:

  • Saçlar şampuanlandıktan sonra düğümlenmeye daha müsaittir. Saçlarınızı ıslattıktan sonra şampuanlamadan önce kalın dişli bir tarakla tarayın ki şampuandan sonra düğümlenmesin. Düğümlenmiş saçlarınızı fırçalarken sakın çekmeyin. Düğümün altından fırçalamaya başlayın ve bir süre sonra düğümün açılmaya başladığını göreceksiniz.
  • Saçlarınızı her gün yıkamak yerine iki günde bir yıkayın. Saçları her gün şampuanlamak saçlarınızdaki nemin kaybolmasına neden olacaktır. Saç derinizin salgıladığı doğal yağlar saçlarınızın nemini korumasına yardımcı olur. Aşırı şampuan kullanımı saçlardaki bu doğal yağların kaybedilmesine ve saçların kurumasına yol açar. Ancak saç derimizi temiz tutmanın da gerekli olduğunu biliyoruz. Bu durumda en iyi çözüm, saçları iki günde bir şampuanlamak olacaktır. Saçlarınız kuruyup yapısı bozulmadığı sürece düğümlenmelerle çok sık karşılaşmayacaksınız.
  • Saçlarınızı şampuanladıktan sonra besleyici bir derinlemesine bakım kremi kullanın. Bakım kremini durulamadan önce kalın dişli bir tarak ile saçlarınızı tarayın ve saçlarınızdaki tüm düğümleri açın.
  • Çoğu saç kremindeki ana madde silikondur. Silikon saçınızın nemi korumasını ve elektriklenmemesini sağlar, aynı zamanda saçınıza parlaklık da kazandırır.
  • Nemli saçlarınıza düğümlenme önleyici sprey veya serum sıkarak saçlarınızı daha rahat fırçalayabilirsiniz. Düğümlenme önleyici fırçalar da çoğu güzellik mağazalarında bulunmaktadır.
  • Saçlarınız uzadıkça uçları kurur ve ayrılır. Bu da saçlarınızın ipeksi hissini ve parlaklığını kaybetmesine yol açar. Aynı zamanda kuru ve ayrılmış saçlar daha sık düğümlenir. Düzenli olarak saçlarınızı kestirmek saçlardaki kırılma ve ayrılmayı uzak tutar. En azından 6-7 haftada bir saçlarınızın uçlarından aldırın. Aynı zamanda saçlarınız uzunsa, çok fazla boya kullanmamaya çalışın.

Sizin bu konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Saçlarınız sık sık düğümlenir mi? Bu düğümleri açmak için ne yaparsınız? Siz de tecrübelerinizi bizimle paylaşarak, bu tecrübelerden diğer kadınların da faydalanmasını sağlayabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.