Saçlarınıza asla yapmamanız gereken 7 yanlış

0
Sarı bukleli saçlar
Saçlarınıza asla yapmamanız gereken 7 şey

Saçlarınız ile ilgili yaptığınız muhtemelen birçok yanlış şey var. Ancak bu yazıda sıralayacağımız yanlışlar hepsinin içinde en kötü olanları. Saç şekillendirirken yaptığınız bazı hatalar, kötü saç stillerinden daha zararlı. Bu hatalar saçlarınıza büyük zarar verebilir ve daha sonrasında büyük pişmanlık duyabilirsiniz. Sağlıklı saçlara sahip olmak ve daha mutlu olmak için bu yanlışlardan kaçının.

1- Saçlar ıslakken düzleştirmek veya kıvırcıklaştırmak

Saçlarınız ıslakken onları düzleştirmek veya kıvırcıklaştırmak saçlarınızı tamamen kızartmanıza neden olabilir. Saçlar ıslakken kullanılmak için üretilmiş birkaç saç aleti olsa da eğer sizin aletiniz bu amaç için uygun düzenlenmemişse saçlarınız ıslakken bu işlemlerden kaçının. Bu saçlarınıza büyük zarar verebilecek bir yanlıştır.

2- Saçlar ıslakken fırçalamak

Fırçalar mükemmel saç aletleridir ancak saçlarınız ıslakken kullanmak için uygun değillerdir. Saçlarınızın gerilmesine ve kırılmasına neden olur. Islak saçlara nazik davranmak gerekir. Saçlarınız ıslakken fırçalamak yerine kalın dişli bir tarak ile taramayı tercih edin.

3- Kaplaması olmayan lastik tokalar kullanmak

Atkuyruğu genel olarak en sağlıklı saç stilleri arasında sayılmaz ancak kaplaması olmayan lastik tokalar kullandığınızda çizgiyi aşıyor ve saçlarınıza çok zararlı bir uygulamaya dönüşebiliyor. Bu tokalar saçlarınızın kırılmasına yol açıyor. Saçlarımız uzun olduğunda her birimiz zaman zaman atkuyruğu yaparız. Ancak saçlarınızı atkuyruğu yapacaksanız, kaplaması olmayan lastik tokalar kullanmamaya dikkat edin ki saçlarınıza zarar vermeyin.

4- Saçlarınıza aşırı işlem yaptırmak

Saçlarınızı boyatmak, düzleştirmek, kıvırcıklaştırmak tabi ki hakkınız. Ancak bunlar gibi birçok işlemi saçlarınıza bir arada uyguladığınızda saçlarınıza zarar verme riskiniz olduğunu da bilmelisiniz. Saçlarınıza aşırı işlem yaptırmak saçlarınızın kurumasına, kırılmasına, çatallaşmasına neden olabilir.

5- Emin olmadığınız bir saç kesimi yaptırmak

Eğer saçlarınızı nasıl kestireceğiniz konusunda emin değilseniz, kuaförden randevu almayın. Saçlarınızı henüz emin olmadığınız bir stilde kestirmek başınızı belaya sokabilir. Saçlarınızı kestirdikten sonra pişmanlık duyabilirsiniz ve bir kere kestirdikten sonra yapacak çok fazla bir şey kalmaz. Saçlarınız yeniden uzayana kadar aylarca beklemeniz gerekir. Bu nedenle emin olmadığınız bir saç kesimi yaptırmayın. Kuaföre gitmeden önce hangi saç stilini istediğinizi iyice düşünüp karar verin ki daha sonra pişman olmayın.

6- Kuaföre gitmemek

Kuaföre gitmemek de büyük bir yanlış olarak listemize giriyor. Kuaföre gitmemek birçok şekilde hata olabilir. Saçlarınız ihmal edilmiş gözükebilir çünkü ara ara saçlarınızın kesime veya boyaya ihtiyacı olabilir. Bu hata saçlarınızı kendiniz kesmeye çalışırsanız bir adım öteye de götürülebilir. Bazı şeyleri profesyonellere bırakmak gerekir ve saç kesimi de bunlardan biridir.

7- Atkuyruğunu çok sıkı yapmak

Eğer saçlarınızı atkuyruğu yapacaksanız lastik toka kullanmamak yanında dikkat etmeniz gereken bir başka husus da saçlarınızı çok sıkı bir şekilde bağlamamak. Eğer saçlarınızı çok sıkı bir şekilde atkuyruğu yapar veya bağlarsanız lastik toka kullanmasanız da saçlarınıza zarar verebilir, kırılmalarına neden olabilirsiniz. Eğer saçlarınız yüzünüze düşmesin istiyorsanız saçlarınızı katlayıp kıskaçlı bir toka ile tutturmak daha iyi bir seçenektir. Benim saçlarımı bir süreliğine yolumdan çekmek için kullandığım yöntem bu.

Bu yanlışlardan kaçınmak daha sağlıklı saçlara sahip olmanıza yardımcı olur ve daha sağlıklı saçları kim istemez ki? Peki sizin saçlarınız ile ilgili yaptığınız en büyük hatalar neler ve bu hatadan nasıl geri döndünüz? Siz de saçlarınız ile ilgili edindiğiniz tecrübeleri yorum yaparak bizimle paylaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.