Saçlarınızdaki kepekten kurtulmak için 7 doğal yöntem

0
Kepekli saçlar
Saçlarınızdaki kepekten kurtulmak

Saçlarınızdaki kepekten kurtulmak için birçok doğal yol mevcut. Eğer inatçı kepekle karşı karşıya kaldıysanız, kepekle baş etmenin ne kadar bıkkınlık verici ve zor olabileceğini bilirsiniz. Kepek çoğu zaman vücudun iç dengelerinden kaynaklandığından, özellikle de mantar enfeksiyonlarından, eğer varsa mantarı tedavi etmek ve işlenmiş şeker tüketiminden kaçınmak atabileceğiniz ilk adımların başında geliyor. Sizin için doğru olan tedaviyi bulana kadar pes etmeyin! Sizin için kepekle baş etmenin doğal yollarını derledik.

1- Aloe vera jeli

Aloe vera jeli inatçı kepekten kurtulmanın birçok yolundan biridir. Saf aloe vera jelini saç derinize uygulayın ve 15-20 dakika bekledikten sonra her zaman kullandığınız şampuan ile saçlarınızı yıkayın. Aloe vera jelinin düzenli kullanımı kepekle baş etmenize yardımcı olabilir.

2- Zeytin yağı, badem yağı ve pancar

Bu yöntem için hem badem hem de zeytin yağını aynı oranda alıp birbirine karıştırmalısınız. Daha sonra saç derinize bu yağ karışımı ile 5 dakika boyunca masaj yapın. Yumuşak bir şampuanla saçlarınızı iyice durulayın. Bitkisel şampuanlar daha da iyi olabilir. Pancar yalnızca kullanışlı bir sebze değil, aynı zamanda kepek sorununu çözmeye yardımcı olabilen güzel bir saç bakım ürünüdür. Doğru bir şekilde kullanabilmek için pancar köklerini birkaç dakika suda kaynatmak gerekiyor. Daha sonra sıvı kısmını süzün ve her gece yatmadan önce saçlarınıza uygulayın. Bu amaç için en uygun pancar beyaz pancardır.

3- Çemen ezmesi

Çemen tohumu ezmesi kepek problemine ev yapımı çözümlerden biridir. Çemek tohumu ezmesi yapmak için bir gece önceden suda bıraktığınız 2 çay kaşığı çemen tohumunu bir çatalla iyice ezin. Bu macun kıvamındaki maddeyi saç derinize uygulayın ve 1 saat kadar bekleyin. Daha sonra saçlarınızı her zamanki şampuanınızı kullanarak yıkayın ve durulayın. Misket limonu suyu da kepekle mücadele için kullanılabilir. Ayrıca saçlardaki yapışkanlığı da giderir.

4- Limon suyu ve Hindistan cevizi yağı

1 yemek kaşığı limon suyu ile 5 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağını iyice karıştırın. Bu karışımı saç derinize uygulayın. Limon suyu kepeğe karşı etkili olan doğal bir maddedir ve kepekleri saç derinizden temizler. Limon suyunun saçların beyazlamasına yol açtığı konusunda yaygın bir inanış olsa da bu doğru değildir. Bu karışımı 20 ila 30 dakika boyunca saç derinizde beklettikten sonra şampuanla saçınızı yıkayın.

5- Limon ve sarımsak

1 yemek kaşığı limon suyu ile 2 yemek kaşığı sarımsağı karıştırın ve karışımı saç derinize uygulayın. Limon suyu kepek parçalarından kurtulmanızı sağlayacak. Sarımsak doğal bir antibiyotiktir ve saç derinizdeki bakterileri öldürür. Bu kepeğe karşı tedaviyi saç derinizde 20 ila 30 dakika beklettikten sonra her zamanki şampuanınız ile saçlarınızı yıkayın ve durulayın.

6- Elma sirkesi

Bir ölçek elma sirkesi ile bir ölçek suyu karıştırdıktan sonra saçlarınızı her zamanki şampuanınız ile yıkayın. Daha sonra hazırladığınız karışımı saç derinize dökerek saç diplerinizi ovalayın. Karışımın gözlerinize kaçmamasına dikkat edin. Eğer sedef hastasıysanız veya başınızda iyileşmemiş yaralar varsa canınız yanabilir. Eğer canınız yanarsa o bölgeyi bol su ile durulayın. Sirke kepek için çok iyi bir çözümdür. Çünkü sirkedeki potasyum ve enzimler saç derisindeki kepeği ve kaşıntıyı gidermeye yardımcı olur.

7- Çay ağacı yağı tedavisi

Çay ağacı yağı da kepeğe karşı doğal bir tedavidir. Çay ağacı yağı doğal bir antiseptik ve antibiyotiktir. Bu sayede kepekten kurtulmanıza yardımcı olur. Çay ağacı yağını saçlı derinize direk olarak uygulayabileceğiniz gibi her zaman kullandığınız şampuana birkaç damla ekleyerek de kullanabilirsiniz.

Sizin kepekten kurtulmak için kullandığınız yöntemler nelerdir? Yukarıda saydığımız yöntemleri uyguladıktan sonra faydasını gördünüz mü? Yorum yaparak tüm okuyucularımız ile tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.