Saçlarınızı düzleştirmeden önce bilmeniz gerekenler

0
Düz saçlar
Saçlarınızı düzleştirmeden önce bilmeniz gerekenler

Eğer saçlarınızın sağlıklı kalmasını istiyorsanız, saçlarınızı düzleştirmeden önce bilmeniz gerekenlere dikkat etmeniz yararınıza olur. Saçlarınızı düzleştirmek başlı başına bir bilimdir ancak bildiğiniz yüzeysel şeylerin dışında, saçlarınızı düzleştirmek ile ilgili bilinmesi gereken birçok şey var. Örneğin saçlarınızı düzleştirmek gerçekten çok yüksek ısı gerektirir. Saçlarınızı düzleştirmeden önce bilmeniz gereken en önemli hususları yazının devamında bulabilirsiniz.

170 derece

Saçlarınızı düzleştirmeye başlamadan önce bilmeniz gereken en önemli şeylerden biri de hangi sıcaklığı kullanmanız gerektiğidir. Saçlarınızın istediğiniz gibi olması için en yüksek sıcaklığa ayarlamak istediğinizi biliyorum ancak saçlarınız sık sık düzleştiren herkesin bilmesi gereken bir gerçek var ki çok yüksek sıcaklıklar saçlarınıza anında büyük zarar verebilir. Saçlarınıza ciddi hasar verme riskine girmemek için saç düzleştiricileri en fazla 170 derecede kullanın.

Seramik ağızlı saç düzleştiriciler

Bir saç düzleştirici satın alırken dikkat etmeniz gereken en önemli şeylerden biri de ağız kısmının seramik olmasıdır. Ağız kısmının seramik olması önemlidir çünkü seramik ısıyı daha eşit bir şekilde dağıtır. Bu sayede saçlarınızın her bölgesine eşit miktarda ısı uygulanmış olur. Seramik olmayan saç düzleştiricilerin ağız kısmında bazı noktalar sıcakken bazı noktalar ılıktır. Bu da saç düzleştirme işleminin uzamasına ve vakit kaybına neden olur.

Saçlarınızı nemlendirin

Saçlarınız protein ve yağlar ile doludur ancak saçlarınızı çok yüksek ısılara maruz bıraktığınız zaman proteinler ve yağlar yanarlar. Bu nedenle saçlarınızı düzleştirmeden önce ya ısı koruyucu sprey ya da ısı koruyucu özelliği olan şekillendirici kremler kullanın. Bu şekilde saçlarınız nemini ve yapısını yüksek ısı altında daha iyi koruyabilecektir.

Saç düzleştiriciyi en fazla haftada 3-4 gün kullanın

Haftanın her günü mükemmel saçlar istiyor olsak da bunun bir bedeli var! Haftanın her günü saç düzleştirici kullanmaktan kaçının. Bunun yerine saçlarınızı iki günde bir düzleştirin ve saçlarınızı düzleştirmediğiniz günlerde saç şeklinizi korumak için saçlarınızı yıkamayın. Eğer saçlarınız çok çabuk yağlanıyorsa saçlarınızı yıkamadığınız günlerde kuru şampuan veya çok az miktarda bebek pudrası kullanabilirsiniz. Bu ürünler saçlarınızdaki yağı emecektir ve saçlarınızı yıkamanız gerekmeden yağlı görüntüsü düzelecektir.

Saçınızın yapısı ve uzunluğu önemlidir

Eğer uzun veya kalın telli saçlarınız varsa daha geniş ağızlı saç düzleştiriciler kullanmanız daha iyi olacaktır. Diğer yandan kısa ve ince saçlarınız varsa daha dar ağızlı saç düzleştiricileri tercih edebilirsiniz. Hatta ince ve kısa saçlar daha dar ağızlı düzleştiriciler ile daha kolay düzleştirilebilir.

Islakken asla!

Saçlarınız ıslakken, ısı koruyucu ürünler de kullansanız asla saç düzleştiricisi kullanmayın. Saçlarınız ıslakken saç düzleştiricisi kullanmak saçlarınıza diğer her şeyden daha hızlı zarar verir çünkü saçlarınız sadece düzleştiricinin ısısına değil, ısınan suyun da sıcaklığına maruz kalacaktır. Unutmayın, saçlarınızı buharlaştırmak değil, nazikçe düzleştirmek istiyorsunuz. Saçlarınızı yıkamadan önce planınızı iyi yapın ki ıslakken düzleştirmek zorunda kalmayın.

Saç düzleştiricinizi temizleyin

Saçlarınızı düzleştirdikten sonra saç düzleştiricinizi iyi bir şekilde temizlediğinize emin olun. Eğer iyi temizlemezseniz sağ, saç bakım ürünleri ve saç artıklarından oluşan bir kalıntı oluşacaktır. Saç düzleştiricinizde ne kadar kalıntı olursa ısıyı saçlarınıza iletmekte o kadar başarısız olacaktır. Bu nedenle saç düzleştiricinizi düzenli bir şekilde temizlemek hem saçlarınızın daha kısa sürede düzleşmesini sağlar hem de cihazınızın kullanım ömrünü uzatır.

Çoğu kadın için saçlarının sağlığı ve güzelliği çok önemlidir. Saçlarımızı ısı gibi zararlı olabilecek etkenler ile şekillendirmeye çalışmadan önce bu işlemin nasıl zararlar verebileceği konusunda bilgi sahibi olmalıyız. Sizin de saç düzleştirme ile ilgili bizimle paylaşmak istediğiniz bilgileriniz ve deneyimleriniz var mı?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.