Saçlarınızı güçlendirmek ve sağlık katmak için öneriler

0
güçlü saçlar
saç güçlendirme

Pürüzsüz ve parlak saçlara bakmak güzeldir ve onlara dokunmak kendinizi iyi hissettirir. Sağlıklı saçlar genetik nedenlere bağlı olabilir ancak genetik nedenler her ne kadar önemli rol oynasa da saçlarınızın erken yaşta incelmesini ve kırılmasını bazen önleyemezsiniz. Aslında sağlıklı saçlar, sağlıklı bir vücudun göstergesidir. İyi yaşam tarzı tercihleri ve alışkanlıkları saçları güçlü ve sağlıklı yapar.

Sağlıklı Beslenme

Sağlıklı bir beslenme tarzı, sağlıklı ve güçlü saçlar oluşturmanıza yardımcı olur. Hiçbir besin değeri bulunmayan yağlı ve önemsiz gıdalardan kaçının. Yağsız protein, sebze, vitamin ve mineraller açısından zengin olan meyvelere yönelin. Eğer günlük olarak yeterince sağlıklı gıdalar tütekemiyorsanız, vitamin A içeren bir multi-vitamin kullanabilirsiniz. Bunun yanında B ve C vitaminlerini de eksik etmeyin. Aldığınız multivitaminlerin saçınıza bol oksijen sağlayan demir içerdiğinden emin olun. Çinko ise saçınızın renginin doğal bir güzellik kazanmasını sağlar ve saç proteini oluşturarak dökülmesini engeller.

Su

Bolca su içmek saçlarınızı güçlendirir. Yeterince su içmemek saçları kuru ve kırılgan bırakacaktır. Saçlar ilerleyen dönemlerde kırılmaya daha yatkın olacaktır. Yetişkinlerin günde en az 8 bardak su içerek vücutlarının nemini korumaları gerekmektedir.

Sağlıksız Alışkanlıklardan uzak durun

Sağlıksız alışkanlıklardan uzak durmak sağlıklı saç oluşumuna imkan tanır. Sigara kullanmaktan ve aşırı alkol içmekten kaçının. Bunlar hem saçları zayıflatabilir hem de saçların kurumasına ve kırılmaya eğilimli hale gelmesine neden olabilir.

Düzenli Saç Bakımı

Düzenli saç bakımı sağlıklı ve güçlü bir saç sağlayacaktır. Saçlarınızı düzenli olarak şampuanlayarak yağlanmasını önleyin. Saç yağlanması saç kaybına neden olabilir. Kullandığınız şampuanların onarım ve güçlendirme etkisi olup olmadığına dikkat edin.

Saçınızı ısıdan koruyun

Saç şekillendirme yaparken aynı zamanda saçınızı çok fazla ısıya maruz bırakmaktan kaçının. Mümkünse, saçı kurumaya bırakın. Eğer düzleştirmek veya kıvırcıklaştırmak isterseniz ısı kullanmayacağınız yöntemler tercih edin.

Stresten uzak durun

Stres saçlarınızın zayıf ve kırılgan olmasına neden olabilir. Stresin tamamen yok edilmesi muhtemelen bir seçenek değildir, bu nedenle mümkün olduğunca en iyi şekilde yaşamayı deneyin. Eğer stresli bir durumda kendinizi bulursanız, yürüyüş ya da meditasyon yaparak sakinleşebilirsiniz. Bazı rahatlatıcı müzikleri dinlermeyi deneyin ya da dinlendirici bir aktivite yapın. Eğer iş yerinde tüm gün stresli iseniz, eve gidip stresinizi hafifletmek için rahatlatıcı bir banyo yapabilirsiniz.

Tüm bu püf noktalar saçlarınızın sağlık kazanması için ortam hazırlayacaktır. Vücudunuza içten destek vermez ve sadece dışarıdan bakım yapmaya odaklanırsanız boşuna zaman kaybetmiş olursunuz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.