Saçlarınızı kısa kestirmek için 7 mantıklı sebep

0

Küt saçBen saçlarınızı kısa kestirmeniz için birçok mantıklı sebep sayabilirim, peki siz? Hayatımın büyük bir kısmında uzun saçlarım vardı ancak her zaman kısa saçlara sahip olmanın nasıl bir şey olacağını merak ettim. Kısa saçlı kadınların yüzlerinin daha da ortaya çıktığını ve kendilerine güvenlerinin daha yüksek olduğunu fark ettim. Sonunda 26’ıncı doğum günüm sıralarında saçlarımı kısa kestirdim. Hayatımda verdiğim en iyi kararlardan biriydi ve eğer siz de kestirmeyi düşünüyorsanız, sizinle saçlarınızı kısa kestirmek için sebepleri paylaşmak istedim.

  • Kendine güven

Kendine güven, saçları kısa kestirmek için en iyi sebeplerin başında geliyor. Çünkü saçlarınız siz isteseniz de istemeseniz de uzar. Saçlarınızın arkasına bir peçenin arkasına saklanır gibi saklanmanız mümkündür ancak arkasına saklanacak saçlar olmadığında artık cesur olmak zorundasınız. Bence saçlara gereğinden fazla değer veriliyor. Sanıyorum omuzlara akan upuzun saçlarla kendine güvenmek daha kolaydır çünkü bize aşılanmaya çalışan güzellik imajı böyledir. Ama upuzun güzel saçlarınız olmadan da kendinize güveniniz tam olacak mı? Eğer saçlarınızı kısa kestirirseniz o kendine güven duygusunun içinizdeki derin bir yerlerden çıkıp geldiğine şahit olacaksınız.

  • Devrim

Saçlarımı kısa kestirdikten sonra kısa bir süre içinde hem kendim hem de etrafımdaki insanlar hakkında birçok şey öğrendim. Saçlarım uzunken düz halinin doğal kıvırcık halinden daha güzel olduğunu sanırdım ancak saçlarımı düzleştirip kullandığım sıralarda bunu fark edememiştim. Ne zaman ki saçlarımı kestim ve bu devrimi yaptım, saçlarımı kestirmenin birçok insanı rahatsız ettiğini fark ettim çünkü gözlerim biraz asi görünüşlü. Birçok kadın bana geldi ve keşke senin gibi saçlarımı kestirmeye cesaret edebilsem dedi. Bu beni çok ilginç sohbetlere götürdü.

  • Yeni bir başlangıç

Hayatlarındaki önemli bir değişiklikten hemen sonra ve hatta daha iyisi hemen önce saçlarını kısa kestiren birçok kadın tanıyorum. Derler ki saçlarını kesen bir kadın hayatında önemli değişiklikler yapmak üzeredir ve söylemeliyim ki ben de bu ilişkiyi fark ettim. Sanırım bu yeni bir başlangıç için bir dayanak noktası oluşturuyor. Belki sonu olmayan uzun bir ilişkiyi bitiriyorsunuz, belki yabancı bir ülkeye taşınıyorsunuz. Saç kesiminiz hayatınızdaki bu yeni döneme heyecan katacak.

  • İlham

Bence saçlarını kısa kesmek insanlara ilham vermenin başka bir yolu. Saçlarını kısa kestirdikten sonra kanser hastası kadınlara peruklar yapmak için kullanan bir derneğe bağışladı. Şu anda saçları tekrar eski uzunluğuna döndü ve bağışladığı saçları belki de dünyanın öbür ucunda çok zor günler geçiren bir kadına yaşama sevinci verdi.

  • Yüzünüz

Saçlarınızı kısa kestirdiğinizde insanların yüzünüze dönüp dönüp iki kere üç kere baktığına şahit olabilirsiniz. Ayrıca yüzünüz ile ilgili daha önceden fark etmediğiniz özellikleri fark edebilirsiniz. Bu artık yüzünüzün ortaya çıkmasından kaynaklanır. Müzelerde gördüğünüz, tüm yüzü açığa çıkarılmış o muhteşem heykeller gibi olursunuz. İlk haftalarda kendinizi bu konuda biraz rahatsız hissedebilirsiniz ancak emin olun daha sonra hoşunuza gidecek.

  • Değişiklik

Saçlarınızı kısa kestirmek için başka bir neden de değişikliğe ihtiyacınız olması veya değişiklik yapmak istemenizdir. Üniversiteyi bitirdikten sonra saçlarımı kestirdim. Ortaokuldan 20’li yaşlarımın ortalarına kadar saçlarım hep uzundur. Birkaç kere saçlarımı boyattıysam da daha sonra ondan da sıkıldım ve daha büyük bir değişiklik istedim. Aradığım büyük değişiklik saçlarımı kısa kestirmekmiş meğer! İşin güzel tarafı şu ki saçınızı kısa kestirdikten sonra eğer yeniden uzatmak isterseniz saçlarınız birçok farklı uzunluk aşamasından geçecek ve hepsini tecrübe etmiş olacaksınız.

  • Hızlı hazırlık

Yıka ve çık! Biraz şampuan reklamı oldu ama gerçekten böyle. İlk kez saçlarımı kısa kestirdikten sonra sabahları ne kadar hızlı hazırlandığımı gördüğümde resmen inanamamıştım. Yalnızca saçlarda kalan bakım kremlerinden sürdüm ve biraz makyaj yaptım ve işte hazırım. Sabah hazırlanmak için harcadığım vakit en fazla 10 dakikaydı. Özellikle sık sık spor yapıyorsanız, kısa saçlar çok avantajlı oluyor. Yalnızca yıkayıp çıkabiliyor, çok vakit kaybetmiyorsunuz.

Saçları kısa kestirmek herkes için uygun değil, biliyorum. Ancak eğer en azından bir süreliğine saçlarınızı kısa kestirmeyi düşündüyseniz umarım bu yazı sizi biraz cesaretlendirmiştir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.