Saçta egzama

0
saçtaki egzama
saçta egzama

Saçta egzama sık görülen bir egzama türüdür. Bu makalemizde saçtaki egzama hakkında genel bilgiler verip, saçta egzama bitkisel çözümü hakkında sizi aydınlatmak istiyoruz. Ayrıca saçta egzama sorunu sırasında hangi besinlerden uzak durmanız hangi besinleri tüketmeniz gerektiği de önemli olduğundan yazımızda bu bilgilere de yer vermeye çalıştık.

Saçtaki egzama

Saçta egzama nedenleri genellikle bilinmemektedir ancak kalıtsal olarak aileden geldiği düşünülmektedir. Saç egzaması belirtileri kafa derisinde kuruma ile başlar ve zamanla saç derisinin kepek gibi dökülmesiyle devam eder. Saç egzama tedavisi saç derisi, yüz ve kulaklar için hafif topikal steroid krem ve bir kepek şampuanı kullanmayı içerir. Bir hekim normalde sadece döküntüye bakarak teşhisi koyabilir ancak mantar ve çeşitli cilt hastalıklarıyla ilgili herhangi bir şüphesi varsa bazı testler yapabilir.

Saçtaki egzamanın kesin nedeni genellikle bilinmemekle birlikte aşırı yağ üretimi ve malessizia adlı bir mantarla bağlantısı vardır. Saçtaki egzamanın diğer olası nedenleri stres, yorgunluk, obezite, seyrek yıkanma ve şampuanlama, aşırı hava ve alkol içeren kozmetik ürünleri kullanmaktır. Alkol içeren ürünler cildin kurumasına neden olabilir. Aşırı kuruluk da aşırı yağ üretimine neden olur. Lanolin, mineral yağ, sert kimyasallar,  koruyucularla ve alkol içermeyen cilt bakımı ürünlerini tercih etmeniz gerekir.

Bağışıklık sistemi bozuklukları ve nörolojik bozukluklardan muzdarip insanlarda hormonal dengesizlik ve yağlı cilt gibi çeşitli problemlere daha sık rastlanmaktadır. Saçta egzama herhangi bir yaşta ortaya çıkabilir ve bebeklerde bu durum konak olarak bilinir. Eğer bebeğinizin saçında egzama varsa bir diş fırçası ve bir miktar bebe yağı ile saç derisine çok hafif masaj yaparak bu sorundan kurtulabilirsiniz. Uygulama öncesi doktorunuza danışınız.

Steroid kremler ve merhemler, saç egzama tedavisi için vücut üzerinde yüz, kulak ve diğer yüzeylere uygulanabilir. Steroid kremler doktor kontrolünde kullanılmalıdır aksi halde yanlış doz ve yanlış bölgelere uygulama sonucunda krem kanınıza karışabilir.

Saçta egzama tedavisinde başarılı olabilmek için doğru şampuan ve kremlerin kullanımında tutarlı olunması gerekmektedir. Her döküntü saçta egzama olmayabilir. Bunun yerine, sedef ve farklı bir egzama türü görülebilir. Bununla birlikte, bazı döküntüleri lupus ya da romatoid artrit gibi ciddi bir sağlık sorunu gösterebilir.

Uzun bir süre boyunca yaşanan stresin insan vücudu ve zihin üzerinde birçok olumsuz etkisi bulunmaktadır. Bazen saçta egzama ve diğer cilt hastalıkları nedenleri aşırı strese bağlı olabilmektedir. Saçta egzama tedavisi için doktorunuzla konuşun ve stresi yönetmek için başa çıkma becerilerini öğrenmeye çalışın.

Saçta egzama bitkisel çözüm

Mineral Yağ losyonları

Saçta egzamaya mineral yağ uygulanması özellikle bebeklerde etkilenen bölgeleri  yumuşatabilir. Saçta egzamalı bölgeler yağ ile ovalanmalıdır. Bu tedavi saçta egzamayı önlemez ancak, saçta egzama belirtisi olan döküntüleri giderir. Zencefil ve karakafes gibi bitkilerin losyonlarını kullanmak saçta egzamaya iyi gelmektedir.

Çay Ağacı Yağı

Bitkisel yağ
Çay ağacı yağı

 

Çay ağacı yağı cilde doğrudan uygulanır. Çay ağacı yağı cildin zarar görmesini engeller ve enfeksiyonları önler. Kepek için kullanılan bir çok şampuanın içeriğinde yer alan çay ağacı yağını dilerseniz şampuanınıza da ekleyebilirsiniz. Şampuana, şampuanınızın %5’i kadar çay ağacı yağı ekleyin. Çay ağacı yağı ile egzama için bitkisel tedavi yapmadan önce yine de doktorunuza danışmanızda fayda olacaktır.

Biotin

Ayrıca H vitamini veya vitamin B7 olarak da bilinen biotin, sağlıklı doku gelişimi, sinir gelişimi ve cilt için çok faydalıdır. Saç dökülmesi, tırnak kırılması gibi çeşitli saç ve tırnak hastalıklarına iyi gelir. Saçta egzama tedavisinde uygun dozlarda biotin takviyesi alabilirsiniz.  Biotin soya fasulyesi, sarımsak ve yulaf gibi besinlerde de yer almaktadır.

Saçta egzama için beslenme

Saçta egzama diyet
Saçta egzama beslenme

Saçta egzama sorunu yaşıyorsanız bol bol meyve ve sebze ağırlıklı beslenerek bağışıklık sisteminizi korumanız gerekir. Esmer pirinç, darı ve yüksek lifli gıdalar saçta egzamaya iyi gelmektedir.

Vitamin A ve klorofil açısından Zengin Gıdalar yiyin

A vitamini sağlıklı cilt fonksiyonu için çok önemlidir. A vitamini açısından zengin gıdalar ise havuç, kabak, brokoli, lahana, biber, mandalina, kayısı ve portakaldır. Saçta egzama için aynı zamanda kanı arındırmak için yardımcı olan klorofil bakımından zengin gıdaların alımını arttırmak gerekir. A vitamini ve klorofil içeriği yüksek gıdalar arasında ise karahindiba, pancar yaprağı, ıspanak, lahana, pazı ve su teresi yer alır.

Bu besinlerden kaçının

Bağışıklık sisteminin zayıflaması saçta egzamaya neden olur. Bu nedenle bağışıklık sistemini zayıflatan yiyecek, içecek ve zararlı alışkanlıklardan uzak durulması gerekmektedir. Kafein, rafine şeker, rafine edilmiş tahıllar, sigara, alkol, baharatlı gıdalar tüketilmemelidir.

Doymuş yağlar

 

Saçta egzama çıkmışsa altı ila sekiz hafta kadar doymuş yağlardan kaçınmalısınız. Doymuş yağlar en çok hayvansal ürünlerde bulunur. Süt ürünleri, tereyağı ve yumurtada doymuş yağ bulunur. Bunun yanında hindistan cevizi ürünleri, kabuklu yemişler ve bitkisel yağ içeren gıdalarda da doymuş yağ vardır.

Gıda alerjileri

Bir diğer önemli adım size alerji yapan gıdaları belirlemektir. Saçta egzama hastalarında en sık görülen alerjen gıdalar, buğday, gluten, yumurta, mısır, soya, çilek, kahve ve fıstıktır. Ayrıca narenciyeler de alerjik etki yapabilir. Cildiniz belirgin şekilde iyileşene kadar en az iki hafta kadar egzamaya neden olan yiyeceklerden uzak durmalısınız.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.