Sağlıklı bronzlaşmak için dikkat etmeniz gerekenler

0
güneşlenmek
sağlıklı bronzlaşmak

Yaz aylarında doğru bir sağlıksız bronzlaşma nedeniyle ciltte kırışıklık ve lekelenmeler görülebilir ayrıca ciddi yanıkların oluşması cilt kanseri oluşumunu tetikleyebilir. Bu nedenle yaz aylarının yaklaştığı şu günlerde güneşin zararlı etkilerinden nasıl korunacağımızı öğrenmek ve yararlı etkilerinden fayda sağlamak üzere hareket etmek büyük önem taşıyor. Dikkat edilecek küçük ayrıntılarla sağlıklı bronzlaşabilirsiniz.

Uzmanlara göre bir kişinin güneşte 15 20 dakika bulunması D vitamininin alımı için yeterli bir süre. Özellikle güneşin dik bir açı oluşturduğu 11-16 saatleri arasında doğrudan güneş ışınlarına maruz kalmak güneşin en zararlı etkilerini alacağımız süreci oluşturuyor. Bu saat dilimlerinde güneşin etkisi cilt üzerinde geri dönüşümsüz hasarlara neden olabileceğinden 11’den önce ya da 16’dan sonra güneşe çıkılması öneriliyor.

Bronzlaşmak sağlıklı bir cildin görümü değildir. Bronzlaşma durumu vücudun güneş ışınlarından deriyi koruma mekanizmasının bir göstergesidir. Özellikle açık tenli kişilerde bu koruma mekanizması yeterli olamayacağı için çillenme lekelenme renk bozuklukları uzun vadede cilt sorunları hatta ölümcül cilt kanserlerine neden olmaktadır.

Yaz aylarında güneşe çıkmadan gölgede bulunmak korunmayı sağlamaz. Deniz ve kumdan yansıyan ışınlar gene cildinize yüksek zarar verebilecek kadar kuvvetlidir. Bu nedenle açık mekanlarda gölgede dahi güneşten koruyucu bir krem kullanılmalıdır. Güneşten koruyucu kremlerin güneşle temastan yarım saat önce sürülüp 2 3 saate bir tekrarlanması özellikle terleme yıkanma sonrasında daha sık olmak üzere yenilenmesi gerekir.

Bronzlaşmayı hızlandırmak için kola , kakao yağı ya da havuç yağı kullanımı güneşin zararlı etkilerini arttırıcı özelliğe sahiptir. Cildiniz bu maddelere alerjik reaksiyon verebilir ve güneş ışınlarının etkisi ile geçmeyecek lekelenmelere neden olabilir. Tercih edilmesi gereken güneşten koruyucu kremlerin nemlendirici özellikte ve güneşin zararlı ışınlarını vücuttan uzak tutacak bir bariyer özelliğine sahip olması gerekir.

Ayrıca güneş altındayken açık renk kıyafetler giymeli ve başınızı koruduğu kadar yüzünüzü ve boyun bölgenizi de koruyacak geniş kenarlı şapkalar tercih etmelisiniz. Açık tenli bir cilde sahipseniz koruyucu kreminizin 50 ve daha üstü koruma faktörüne sahip olması gerekir. Eğer buğday renkli ya da esmerseniz koruma faktörünün 30 seviyede olması yeterli olacaktır.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.