Sağlıklı detoks diyeti nasıl yapılır?

0
detoks diyeti
Sağlıklı Detoks

Detoks diyeti yapmayı planlıyorsanız eğer, sağlıklı bir yol izlemek için ipuçlarını okuyun.

Detoks diyeti yediğiniz yiyecekleri değiştirerek vüdunuzun doğal işleyişini iyileştirmeyi amaçlayan bir plandır. Klinik uzmanlara göre, bu diyetlerin etkinliği bilimsel olarak isptalanmamıştır. Yine de bu diyetler, doğal sağlık uygulayıcıları tarafından, halsizlikten baş ağrısına kadar çok çeşitli semptomların tedavisinde önerilmektedir. Vancouver’da çalışan natüropati uzmanı Thara Vayali: “Detoks diyeti bağlamında, toksin kelimesi çok fazla tükettiğimiz maddelere işaret etmektedir. Bir şey eğer vücudumuzda aşırı miktarda bulunursa, toksik hale gelebilir.

Detoks Diyetleri ve Kilo Verme

Eğer kilo verme amaçlı olarak detoks kullanmaya niyetliyseniz. Vayali’ye göre: “Detoks diyeti kilo verme amaçlı değildir.” Aslında, alınan kaloriyi aniden azaltmak çok zararlı olabilir. Vayali: “Eğer doğal oranda kalori, yağ, karbonhidrat ve protein almazsanız, metabolizmanız bu durumu,bu maddeleri doğal yollardan alamayacabileceğine dair bir işaret olarak algılar.”Diyerek bizleri uyarıyor. “Bu maddeleri salıvermek yerine, depo etmeye başlar. Dolayısıyla zaman ilerledikçe kendinizi daha kötü bir durumda bulabilirsiniz.”Vücudunuzu temizlemek için yemeyi aniden kesmenizi öneren programlara dikkatle yaklaşın.

Sağlıklı Detoksa Başlamak

Detoksa başlamanın en iyi yolu, planlarınızı ve yaşadığınız semptomları konuşmak için doktorunuzu ziyaret etmektir.Vayali: ” Vüdunuzda toksinler olduğunu düşünebilirsiniz fakat belki daha ciddi bir durum vardır. Size yardımcı olacak birisini olması çok önemli bir şey.” diyor. Doktorunuz ya da natüropatiğiniz sizin için daha sağlıklı olabilecek yiyecek ve yaşam stilleri de önerebilir.

Sağlıklı bir detoksa başlamaya hazır olduğunuzda, bu diyet ve hayat tarzı değişikliklerini yapmayı düşünün:

İşlenmiş yiyecekleri doğallarla değiştirin

Vayali hastalarına genellikle, beslenme programlarından işlenmiş yiyecekleri çıkarmalarını öneriyor. Bunların arasında, marketlerden alınan pastalar, mikrodalga yemekleri, şekerler – marketinizin orta raflarındaki önceden hazırlanmış yiyeceklerin çoğu,bulunmaktadır. Bu tüketim malzemeleri yerine, meyve, sebze, tam tahıllar ve yağsız et ile balık gibi işlenmemiş ürünleri tercih edin.

Lif tüketimini artırın

Vayali diyor ki: ” Lifler bağırsaklarınızdaki hareketliliğe yardımcı olması açısından çok önemlidir. Eğer detoks yapıyor ama toksinleri elimine etmiyorsanız (sisteminizde) daha fazla probleme yol açarsınız.” Vücudu düzenlemeye yardımcı iki tür lif bulunmaktadır: Çözülmeyen lifler; ıspanak ve lahana gibi yapraklı yeşilliklerde bulunur, bağırsaklarınızdaki maddelerin hareket halinde kalmasına yardımcı olur. Çözülen lifler; elma, armut ve fasulye gibi yiyeceklerde bulunur, bağırsaklarınızın güçlenmesine yardımcı olur. Beslenme programınıza lif zengini yiyecekleri nasıl ekleyeceğinize dair reçetelerimizi kontrol edin.

Su için

Lif tüketiminizi artırmak demek, aynı zamanda bağırsaklarınızın düzenli olarak hareket etmesini sağlamak adına bol su içmek de demektir. Yine de fazla aşırıya kaçmayın – Vayali çok fazla su içmenin sağlıklı olmadığını söylüyor. Vayali, günlük ne kadar suya ihtiyacınız olduğunu belirlemek için, kilonuzu ikiye bölüp, çıkan rakamı ounsa çevirmenizi öneriyor. Örneğin,  140 pound ağırlığında bir bayan her gün, 70 ouns yani iki litre su içmelidir.

Şekeri azaltın

 Vayali, şekerin kendisinin toksik olarak düşünülmemesi gerektiğini söylüyor ve ekliyor ” Yediğimiz her karbonhidrat, basit şekere parçalanıyor ve bu şekilde sindiriliyor.” Buna rağmen, detoks sırasında işlenmiş şeker tüketilmemesini zira bu süreçte fazla şeker tüketmeye eğilimli olacağımızı söylüyor. Tatlı şeyleri kesmek size zor gelebilir, ama Vayali’ye göre, tüketeceğiniz miktarı artırılmış tam tahıllar, meyve ve sebzeler şeker krizlerinizi bastırmaya yardımcı olacaktır.

Terleyin

Vayali’ye göre:”Deri sahip olduğumuz en büyük organ, fakat detokslarda hep unutuluyor.”Terlemeyi artırmak genel sağlığa katkı sağlıyor. Detoksa planınıza egzersiz ekleyin, ama işi yavaştan alın. Eğer egzersize alışkın değilseniz, haftada bir gün fiziksel aktiviteyi programınıza dahil etmeyi deneyin. Fit olmaya meraklıysanız, rutin egzersizlerinizi, içine sizi gerçekten terletecek egzersizler ekleyerek değiştirin.

Pes etmeyin

Vayali’ye göre, detoksun uzunluğu kişinin ihtiyaç ve hedeflerine göre değişiklk gösterir. Yine de beslenme programınızdaki ve hayat tarzınızdaki değişiklikleri en az iki hafta korumaya çalışın. Vayali durumu şöyle açıklıyor:” Detoksunuzun ilk günlerinde baş ağrısı, ağrılar ve halsizlik gibi yan etkilerle karşılaşabilirsiniz.” Sağlıklı detoks planınızı en az iki hafta sürdürmek, vücudunuza kendisini adapte etmesi için bir şans verir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.