Sağlıklı dudaklar için bakım önerileri

0

 

güzel dudaklar
sağlıklı dudaklar için

Hepimiz sağlıklı dudaklar isteriz ancak çok azımız her zaman sağlıklı dudaklara sahip olabilir. Özellikle soğuk kış aylarında dudakların kuruması ve çatlaması hem ağrılıdır hem de kötü bir görüntü oluşturur. Sıcak ve kuru iç mekanlarda yaşamak da dudakların kurumasına neden olan başka bir etmendir. Soğuk havalarda da rüzgarla nemin buharlaşması sonucu dudaklar yine kuruyabilir. Ancak bazı basit önlemleri alarak dudakların kurumasından kaçınmak ve daha sağlıklı dudaklara sahip olmak mümkündür. Sağlıklı dudaklar için bakım önerilerini sizler için derledik.

Yeterli miktarda su tüketin

Dudaklar da cildimizin bir parçasıdır. Tırnaklar, saçlar ve cildimiz gibi vücudumuzu dışarıdan koruyan bir örtüdür. Bu organlar vücudu dış etmenlerden korur, vücut sıcaklığının sürdürülmesini sağlar. Dudaklarınızı yiyeceklerin geçtiği bir yol olarak görüyor olabilirsiniz ancak çok daha önemli bir amaca hizmet ederler.

Susuz kaldığımızda ilk fark ettiğimiz yerlerden biri dudaklarımızdır. Eğer günlük gerekli olan 8-10 bardak suyu içmiyorsanız dudaklarınız kurumaya başlar çünkü içeriden yeteri kadar sıvı alamaz. Dudaklarınız kurur ve çatlar. Bu durumu düzeltmenin en basit yolu, bol bol su içmektir. Bunun yanında dudaklarınızı yalamaktan ve ısırmaktan da kaçınmalısınız. Dudakları yalamak onları nemlendirmek gibi gözükse de aslında dudakların daha da kurumalarına neden olur. Yalnızca su tüketiminizi arttırarak dudaklarınızın eski sağlığına kavuşmasını sağlayabilirsiniz.

Dudak nemlendirici krem kullanın

Eğer soğuk veya kuru hava, rüzgar gibi etmenlere maruz kalacağınızı biliyorsanız kaliteli bir dudak kremi kullanabilirsiniz. Piyasada birçok markanın birçok farklı ürününü bulabilirsiniz. Güneş koruyucu özelliği de olan dudak kremlerini kullanırsanız daha iyi olur. Evet, kışın bile dudaklarınızın güneşten korunmaya ihtiyacı vardır. Doğal dudak koruyucu ürünleri tercih etmeye çalışın. Özellikle içinde vitaminler, doğal yağlar ve güneş koruyucu bulunanlar çok faydalı olacaktır.

Dudaklarınızı yalamayın

Çok önemli olduğu için tekrar söylemekte bir mahsur görmüyorum. Dudaklarınızı yalamaktan kaçının. Kuruyan ve çatlayan dudaklar, bir yalama isteği doğurur. Basitçe kuruyan dudaklarımızı nemlendirmek isteriz ancak bu işe yaramayacaktır. Bunun yerine kuruyan dudaklarınıza koruyucu ve nemlendirici krem sürün ve asla dudaklarınızı yalamayın.

Atkı kullanın

Kışın dışarı çıktığınızda dudaklarınızı atkı veya eşarp ile kapatarak soğuk havaya maruz kalmasını engelleyebilirsiniz. Eğer sıcak ve kuru bir bölgede yaşıyorsanız da aynı durum geçerlidir. Atkıyla dudaklarınızı kapatmak gibi çok basit bir eylem bile dudaklarınızı kışın soğuğundan ve rüzgarından koruyacaktır.

Dudaklarınızın sağlıklı ve nemli kalması için yapacağınız en önemli şeyler yeterli su tüketmek, dudak nemlendirici krem kullanmak ve dudaklarınızı yalamamaktır. Eğer bu önerileri uygularsanız dudaklarınızın kısa bir süre içinde sağlığına kavuştuğunu göreceksiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.