Selülit giderici yöntemler nelerdir

0
Selülit
Selülit

Çağın şikayeti olan Selülit tam anlamıyla çoğu kadının başının belasıdır. Bu beladan kurtulmak için bir birinden farklı ya da benzer çok sayıda tavsiye dinledik, okuduk hatta uyguladık bile. Ancak şimdi sizle Selülit nedir? Neden oluşur? Selülit giderici gerçek yöntemler nelerdir? gibi tüm gerçek detayları bub yazımızla paylaşacağız.

Selülit Nedir? Neden Oluşur?

Vücuttaki girintili çıkıntılı istenmeyen görüntülere selülit diyoruz. Daha çok portakal kabuğu izlenimi de veren selülit genel bilinenin aksine bir yağ birikimi değildir. Kadınların sadece estetik problemi olarak yaklaştıkları bu konu ne yazık ki sadece estetiksel anlamda bir bozukluk değil, aynı zamanda sağlıkla ilgili önemli bir dikkat edilmesi gereken husustur. Çok genç yaşta fazla rastlanmama nedenlerinin başında, insanın hayatında yaşadığı streslerin birikiminin dışa vurum şekillerinden biri olması gelir. Yoğun olarak kalça ve üst bacak bölgesinde selülite rastlanır. Bunun nedeni, kalça ve uyluk bölgelerinin metabolik çalışma hızlarının diğer bölgelere göre çok daha yavaş olmasıdır. Ayrıca bu bölgeler enzim yağlarını yoğun olarak ihtiva ederler.

Selülit giderici önlemleri öğrenmeden önce nedenleri nive selülite yakalanmamak için ve tabi ki sağlıklı olmak için gereken önlemleri öğrenmeliyiz.

Yaklaşık olarak günde 20 litre civarında sıvı biz fark etmeden mikro damarlardan sızar ve bu likitin 18 litresi emilerek geri kazanılır. Geriye emilemeyen atıklar mikro damarların bozulmasına, iyi çalışamamasına neden olur. Bu atık emilemeyen hücre artıkları biriktikçe dokular gereken meşini elde edememeye başlar. Az önce bahsettiğimiz gibi basen ve üst bacak bölgesindeki yavaş çalışan metabolizma nedeni ile bu bölgelerde şişme ve çökmeler oluşur. Bu durumda yağ dokusu kalınlaşarak artacaktır, mikro damar bozukluğundan dolayı dolaşım sıkıntıya girecektir ve ortaya selülit dediğimiz portakal kabuğu görüntüsü çıkacaktır.

Selülit için bir meslek hastalığıdır demek yanlış bir ifade olmaz. Çünkü sabit oturarak çalışma gerektiren mesleklerde mikro dolaşımın bozulması çok daha olasıdır. Yani, eğer hem çok fazla stresli yapıya sahipseniz, hem de günün çoğu zamanını hareket etmeden geçirmek durumundaysanız, beslenmenize önem vermiyorsanız, sigara kullanıyorsanız mikro dolaşımınız çok kolay bozulabilir demektir. Bu da sizin bedeninizin selülit oluşumuna daha hızlı gireceğinin işaretlerindendir.

Sıkıntı ve stres içerisinde olan ki kendini sıktığı gibi, farkında olmadan damarları da sıkılarak büzülür. Düzensiz beslenme ve sağlıksız gıda tüketimi de vücudunuzdaki yağ oranını arttıracağından vücudunuzda su tutulacaktır. Bunların hepsi açıkladığımız mikro dolaşımı bozmak için başlı başına yeterli nedenlerdir.

Selülit giderici önemli uyarılarımıza kafein ve adrenalini de eklemeden geçemeyiz. Kahve bı sıkıntılara yol açabilmektedir. Adrenalin salgısı fazla olan kişilerde mikro dolaşım çok daha kolay zarar görmektedir. Bu nedenle kahve sizin için vazgeçilmez ise kahvenizi kafeinsiz seçimden yana kullanmanızı öneririz.

Selülit giderici tavsiyeler arayışındaysanız öncelikle bu uyarıları dikkate almalısınız.

Neden Selülit Daha Çok Kadınlarda Oluşuyor?

Kadın ve erkeğin fizyolojik olarak basen ve üst bacak bölgeleri aynı değildir. Kadın vücudundaki bu bölgelerde ufak yağ bölmelerini oluşturan bantlar dikey biçimdedir. Oysa erkeklerde bu durum farklılık gösterir. Onların bu yağ bölmelerindeki bantları çaprazdır. Bantaların çapraz olması selülite karşı çok daha güvenli bir durumdur. Ayrıca derinin kalınlığı ve gücü de selülitin oluşabilmesi için önemlidir. Bu da kadınların riskini arttıran temel nedenlerden biridir. Kadınların derileri daha yumuşak, daha ince ve direnci daha düşüktür.

Selülitin Türleri Nedir?

selülit giderici
selülit giderici

Önce türleri belirlemek gerekir ki, sorununuz olan selülit giderici uygulamayı doğru seçebilin.

Başlangıç seviyesi olarak da adlandırılan birincil selülit; mikro dolaşım beraberindeki yağ birikintisidir. Bu seviyenin ilk evresi yani en hafif hali, basınç veya çimdik denilen sülülit tipidir. Bacak bacak üstüne attığınız zamanlarda fark edebildiğiniz bir evredir. Bu evrenin ilerlemesi ile bacaklarınızı uzattığınızda da selüliti fark edersiniz. İkincil selülit dediğimiz diğer seviye ise dokunun iyice yumuşaması ve sarkması anlamına gelir.

Selülit giderici en iyi yöntem, selülitinizin seviyesini ve evresini doğru belirleyerek, uygun tedaviyi uygulamanızdır. Eğer selülitiniz çok ileri safhada değilse doğru selülit giderici yöntemleri ile selülitten tam anlamıyla kurtulabilirsiniz. Safhanız çok ileri ise, düşük safhalara indirebilir ve bu sıkıntıdan kurtulabilirsiniz. Ancak yukarıda anlattığımız dengesiz beslenme, hareketsiz sabit oturuş pozisyonları gibi durumlardan kurtulmalı, yaşam kalitenizi arttırmalısınız. Selülit giderici yöntemler sayesinde iyileştikten sonra bu sakıncalı durumlara geri dönmeniz selülitin tekrar oluşmasına neden olabilir.

Selülit Kimlerde Görülür?

Yağ dokusundaki bantların durumuna göre kadınlarda çok daha sık görüldüğünü açıklamıştık. Bunun dışında selülit her yaşta görülebilir. İleri yaşlarda selülit sıkıntısına daha sık rastlanmaktadır fakat ileri yaş grubundaki insanların slülit seviyeleri ve sebepleri öncesine nazaran değişiklik göstermeye başlar. Orta yaş üzerindeki kişilerin selülitleri ikincil ismi ile açıkladığımız selülit tipidir. Yani selülit bölgelerindeki dokularda sarma görülür.

Selülitin sadece kilolu insanlarda bulunacağının düşünülmesi de hatalı bir düşüncedir. Zayıf insanlarda da bu şikayet oluşabilmektedir. Çünkü beden zayıf olsa da, bahsettiğimiz kalça ve bacak bölgelerinde yağ bulunabilir. Bunun yanı sıra mikro dolaşım sıkıntıları da varsa selülitin zayıf kadınlarda oluşmaması için hiçbir neden maalesef kalmaz.

Selülit Giderici Yöntemler

Selülit giderme konusundaki en başlıca konu sudur. Devamlı su içerek selülit giderme başarısına maalesef erişemezsiniz. Çünkü devamlı su içmek idrar söktürme anlamında nemin bedeninizde kalmasına fayda sağlamaz. Burada önemli olan tokta tuzun azaltılmasıdır. Tuz bedendeki suyun hapsedilmesi konusunda baş rol oynar. Tuz vücudunuzda suyun tutulmasına neden olur bu da selüliti ilerletir. Pişmemiş sebze ve meyve bu noktada çok önemlidir. Çünkü bu gıdaların ihtiva ettiği su vücudumuza yavaşça emilir. Bu yöntem ile vücudunuzu nemli tutarsanız kanınızın akışkanlığı artar, bu da demek olur ki, mikro dolaşımınız kan hızınız gibi doğru ve sağlıklı çalışır.

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi, selülit giderme amaçlı çok sayıda araştırma yaptık, çareler aradık. Ama bilinen bir gerçek de, bu aldığımız tavsiyelerin çoğunun doğru olmayışıydı. Selülit giderici olarak bilinen bir çok yöntemin bilimsel açıklaması ve kaynağı maalesef bulunmamaktadır. Halk arasında bilinen selülit giderici yöntemler ya da kozmetik dünyasının sunduğu antiselülit kremleri gibi tavsiye ve ürünler ne yazık ki, selüliti gidermezler. Belli bir noktaya kadar kalıcı olmasa da fayda sağlayabilirler. Fakat sonrasında size farklı zarar verip vermeyeceğinden emin olmadan, sağlığınızı ön planda tutmadan herhangi bir geleneksel yönteme başvurmamızı önemle vurgularız. Örnek vermek gerekirse, vücudu sarıp sarmalayarak uygulanan selülit giderici yöntemden bahsedelim. Bu yöntem kalıcı olmayan, süreklilik sağlamayan bir iyileşme süreci oluşturabilse bile, terleme neticesinde mikro dolaşımın daha da bozulmasına neden olabilir.

Savunduğumuz selülit giderici faydalar dışında en fazla etki gösterebilecek yöntem olarak Türk kesesini tavsiye edebiliriz. Kese kullanımı vücudunuzdaki ölü derinin atılmasına neden olurken, sağlıklı derinin de ortaya çıkmasında önemli bir rol oynar. Eğer bedeninizi kaplayan deri ölü hücreler bulundurmuyorsa toksinlerin dolaşım yolu ile atılması kolaylaşacaktır.

Selülit giderici yöntem olarak tek bir çözüm önerisi kesinlikle yanlıştır. Bu soruna tam anlamıyla eğilmek, fotoğrafın tamamına bakmak gerekir. Çünkü bu soruna neden olan sebepler de çok boyutludur. Birden fazla yöntemin selülit giderici olarak kullanılması icap edebilir.

 • SPA masajlarının dahi gevşetme ve stresi hafifletme anlamında selülit giderişi etkisi vardır.
 • Uygulandıktan sonra kuruyarak deriyi soyan kremler de kısmen fayda gösterir. Bu tarz kremleri selülit giderici olarak tercih edecekseniz mutlaka içeriğinde aminofilin olmasına dikkat edin.
 • Mikro dolaşımın sağlıklı olmasını sağlamak ve korumak başlıca selülit önlemi ve selülit giderici tedbirdir.
 • Relax olun, stresi yaşantınızdan çıkartın.
 • Aynı pozisyonda oturmaktan ve hareketsiz uzun saatler geçirmekten uzak durun.
 • Dengeli ve düzenli beslenmeye itina gösterin, spor yapın.
 • Alkol, sigara ve kafeini hayatınızdan çıkartın.
 • Sebze ve meyveyi bol tüketin.
 • Doymuş yaş içeren besinlerden, et ve rafine şekerden olabildiğince uzak durun.
 • Bronzlaşmak selülitin sadece kısa bir dönem gözle görünmesini engeleyyecektir, yok etmeyecektir. Bilakis, cildin liflerine güneş zarar verecek ve sonrasında selülitin daha da belirgin fark edilmesine neden olacaktır. Fazla güneş sakıncalıdır.

Bu genel tanımlamaları içeren maddeler dışında selülit giderici yöntemlere başvurmadan önce daha önce vurguladığımız gibi, selülit seviye ve tipinin belirlenmesi gerekir. Bu aşamadan sonra gerekli olan tedavi doğru bir şekilde uygulabilir. Bu tedavilerden bazıları;

 • Yağ fazlalığını engelleme amaçlı mini liposuction
 • Selülit bantlarının kesilmesi
 • Cilt dokusundaki dezenformasyon için lifting yöntemi
 • Kan dolaşımını arttırmaya yönelik lenf drenaj masajı ya da LPG yöntemleri
 • Sıkılaştırma sağlayıcı lazer
 • Deri soyma işlemi

Bu gibi durumlara yönelik çözümler olsa da engellemeye yönelik bazı alışkanlıklar edinmekte de fayda olacaktır. Koruyucu önlemlerin yeniden altına çizmeden edemeyiz;

Selülit giderici önlemler ve alışkanlıklar arasında bol sebze meyve tüketimi, bol su tüketimi yanında tuzun oldukça azaltılması kesinlikle gereklidir. Ayrıca stresi azaltmaya yönelik olarak yoga, meditasyon gibi dinlendirici uygulamalar yanında gevşetici masajlar yapılmalıdır. Karboksiterapinin selülit üzerinde olumlu etkisinin olduğuna dair bir araştırma sonucu bulunmuyor. Mezoterapiye baktığımızda ise selülitle ilgili sonuçlar alınsa da bu sonuçların kalıcı olmadığını görüyoruz. Bunlardan daha işe yarar bir yöntem olarak ise karşımıza lipoliz çıkıyor. Lipoliz sayesinde cildin üst katmanındaki yağ tabakaları parçalandığından etkisi daha gözle görülür oluyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.