Selülit hakkında genel bilgiler

0
Portakal kabuğu
Selülit

Selülit hakkında bilinmesi gereken gerçeklerden biri, her kadının selülit potansiyeline sahip olduğudur. Dermatologlara göre selülite oluşması kaçınılmaz, fakat geciktirilmesi ve geriletilmesi mümkün olan bir süreç olarak bakmak doğru bir yaklaşımdır. Selülit oluşumu 1’den fazla sebepten ileri gelir. Bu sebepler genetik miras, hormonlar, bazı hastalıklar ve bireysel hatalardır. Selülit sadece kilolu kadınlarda görülen bir problem değildir; zayıf ve hatta çok zayıf kadınlarda da selülit oluşabilir.

Kadınlık hormonu östrojen ve kadınlarda erkeklerinden farklı bir bağ dokusu dizilimi olması selülitten kaçınmayı neredeyse imkansız hale getiren etkenlerdir. Kadınlar cilt altı yağ dokusu itibariyle erkeklerden farklıdır. Kadınlarda bulunan FSH hormonunun aşırı artması selülite sebep olur. Yumurtalıklardan salgılanan bu hormon dokuların su tutmasına sebep olur ve böylece de selülit oluşumuna zemin hazırlar. Armut tipli olan; yani kilo aldığı zaman kilo artışı daha çok kalça ve bacak bölümlerini etkileyen kadınların selülit olması kaçınılmazdır. Zira böylece kalça ve bacaktaki yağ hücreleri çoğalır ve o bölümlerde önce öbeklenmeye, sonra da cilt altı ödem artışına neden olur.

Bazı yanlış davranışlar selülit derecesinin artmasına yol açar. Bu yanlışlar arasında başı çekenler spor yapmamak, hareketsizlik, kötü beslenmek, sigara ve alkol tüketimidir. Fazla miktarda kafeinli gıda tüketmek, çok dar kot pantolonlar ve dar çoraplar giymek ve yüksek topuklu ayakkabılar kullanmak da selüliti körükler. Dolaşım bozukluğu(damar yetmezliği), hipotiroid ve kabızlık, doğum kontrol hapları ve karaciğer sorunları ile obezite; selülite neden olabilen hastalıklardır. Ergenlik, hamilelik ve menopoz gibi kilo alıp vermelerin ve hormonal değişikliklerin söz konusu olduğu dönemler de selülite yatkınlığı arttırır.

Selülit uyluğun üst kısmında ve üst bacaklarda, diz ve bileğin iç taraflarında, uyluğun üst kısmında ve kaba etlerde görülür. Selülit tedavisi özel yöntemler gerektirir, bütün zayıflama rejimlerine karşı dirençli olan selülit; kendiliğinden geçmez. Ancak selülitten korunmak için yapılabilecek şeyler vardır. Bunun için düşük kalorili gıdalarla beslenmeye dikkat etmek ve aşırı kilo almaktan kaçınmaya çalışmak gerekir. Jogging, yüzme, bisiklet, jimnastik vb sporlar yapmak; vitamin ve mineral almak da faydalı olur. Beyaz ve kırmızı turp, maydanoz, çilek, pilav ve kereviz tüketmek vücudun fazla suyunun atılmasına yol açar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.