Selülit için en iyi tedavi yolları nelerdir?

0
Selülitsiz cilt
Selülitsiz cilt

Selülit cilt altındaki katmanlarda birikip, cilde çukurlu bir görünüm veren yağ birikimidir. 25 yaşın üstündeki çoğu bayan aynı zamanda erkekler de selülitin herhangi bir formundan şikayetçidir. Selülit bir sağlık problemi olarak görülmemesine rağmen, kalçalarda, bacaklarda, alt karında, göğüslerde ve üst kollarda selülit olması, estetik bir kaygıya yol açabilir. Mayo Klinik’e göre, reklam araç ve ürünlerinin selülitten kurtulmak için çözüm olduğuna dair bilimsel kanıtlar mevcut değildir. Buna rağmen, bazı insanlar ev yapımı kimi ilaçlar yardımıyla selülit görüntüsü ve hissini azaltmakta başarılı olmuşlardır. Selülit için en iyi tedavi yolları duruma göre çeşitlilik kazanabilir.

Sağlıklı Bir Yaşam Tarzı

Selülitle savaşmanın en doğal yolu, ne yediğinizi ve nasıl yaşadığınızı kontrol etmektir. Hamilelik, yaş ve genler selülit üzerinde etkili olabilmesine rağmen, sağlıksız bir yaşam tarzı, zayıf beslenme, obezite, yavaş metabolizma, hormonal değişiklikler ve dehidrasyon da selülite yol açabilir. Maryland Medikal Merkezi Üniversitesi, meyve, sebze ve lif ağırlıklı, sağlıklı bir beslenme programı uygulanmasını öneriyor. Ayrıca, selüliti azaltmak için, kasları formda tutacak şekilde düzenli egzersiz ve bol sıvı alımı ile sağlıklı bir kiloda kalmayı da öneriyor.

Selülit için ev tedavileri

Kahve Telvesi Kullanmak

Selülit tedavilerinde bilinmeyen yollardan biridir. Kafein, yağı azalttığı ve yağ metabolizmasını hızlandırdığı teorisinden yola çıkılarak, bir çok selülit yok eici üründe kullanılmaktadır. UCLA’da dermatoloji bölümünde asistan profesör olarak çalışan Dr. Ava Shamban’a göre, kafein bir tesisat gibi çalışarak, cilt yüzeyini düzleştirir. Dr. Ava Shamban, kafeinin etkisinin kanıtlanmadığını ama kafeinin selüliti azaltmak için geçici bir araç olarak kullanabileceğini söylüyor. Telve kullanan ev yapımı ilaçlar benzer prensiplere göre çalışır. Kahveyi demleyin ve telveleri toplayıp selülitten etkilenen bölgeye masaj yaparak uygulayın. Masaj sırasında oluşan sürtünmeyi azaltmak için bitkisel yağ ekleyebilirsiniz. Kafeinin cildinize daha fazla nüfuz etmesi için, telveleri jelatin yardımıyla selülitten etkilenmiş bölgelere 30 dk boyunca uygulayabilirsiniz.

Eteri Yağlar

Eteri yağlar, kan dolaşımını hızlandırmak, ödemlerden ve toksinlerden kurtulmak için sıkça kullanılır. Bazı eteri yağlar selülitten kurtulmada daha etkilidir. Bunların içinde ardıç, biberiye, greyfurt, selvi, sardunya, lavanta ve limon bulunmaktadır. Bu eteri yağlar, selülitten etkilenen bölgeye tek başlarına ya da karıştırılarak uygulanabilirler. Masaj yapmak rahatlatıcı olmanın yanında, cildin formunu koruması ve düzleşmesine, selülit görünümünü azaltmaya da yardımcı olur.

Fırçalamak

 Selülitten etkilenen bölgeyi 10 dakika boyunca yumuşak bir fırça yardımıyla fırçalamk da selülit görünümünü azaltmaya yardımcı olabilir. Ölü hücreleri deriden atmak ve kan dolaşımını hızlandırmak için, narince ve dairesel hareketlerle fırçalama yapın. Doğal Ev İlaçları’na göre fırçalama, tıkalı lenf kanallarını açmaya ve lenf dolaşımını hızlandırmaya da yardımcı olur. Hızlı kan dolaşımı selülit oluşumunu engellemeye yardımcı olur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.