Selülit için evde yapılacaklar nelerdir?

0
Selülit tedavisi
Selülit için evde yapılacaklar

Selülit özellikle kadınların bacaklarında yağ kitlelerinin toplanması ve portakal kabuğu görünümü almasıyla ortaya çıkan bir bozukluktur. Bu tür metabolik bir bozukluğun tedavisi çok şekilde olabilir. Bunlar maliyetli bazı tedaviler de olabileceği gibi ev tipi reçetelerle de bu sorundan kurtulmak mümkün. Selülit için en iyi ilaç kardiyo egzersizleri, beslenme düzenlemesi ve ev yapımı selülit maskeleridir.

Elma sirkesi ile masaj

Elma sirkesi ile sorunlu bölgeye masaj uygulanması ilk önce akla gelen reçetedir. Elma sirkesinin vücuttaki yağ dokularını yakıcı etkisi vardır. 1 yemek kaşığı elma sirkesi ile 3 yemek kaşığı zeytinyağını karıştırarak ev yapımı bir selülit yağı oluşturabilirsiniz. Burada kullanılan zeytinyağı temel yağdır ve dilerseniz farklı esansiyel yağlar da kullanabilirsiniz. Örneğin biberiye yağı selülitle savaşta daha etkili bir çözüm sunmaktadır. Önemli olan hangi esansiyel yağı kullanırsanız kullanın 1’e 3 oranının korunmasıdır. Elde ettiğiniz bu selülit yağı ile cildinize ne kadar masaj yaparsanız etki o kadar artacaktır. Ayrıca bu masaj uygulamasını dilediğiniz kadar tekrarlayabilirsiniz. Haftada en az iki kez masaj yapmayı ihmal etmemelisiniz.

Egzersiz

Elma sirkesi ile masaj uygulamasına kombine olarak haftada üç gün en az 45 dakikalık kardiyo egzersizleri yapmanız gerekir. Yağ yakımı için maksimum kalp hızınızın %65’ine ulaşmanız gerekir. Böylece yağ yakımı başlayacaktır. Vücudunuzdaki yağ oranı ne kadar düşerse, selülit görünümünüz de o kadar azalacaktır. Vücut yağ oranındaki azalma en çok bacaklarda bulunan selülitlerin görünümünü azaltmaktadır. Ayrıca vücudun bir bölgesinde ne kadar kas varsa, o bölgedeki selülit oranı o kadar azalacaktır. Bu nedenle sorunlu bölgenize yönelik egzersizler yapmanız daha uygundur. Örneğin eğer kalça bölgenizde selülit problemi yaşıyorsanız kalça kaslarınızı çalıştıran egzersizlere ağırlık verin.

Beslenme

Sağlıklı beslenme, selülitlerin azaltılmasında çok önemli bir ayaktır. Selülitlerinizi azaltmak için yukarıda da belirttiğimiz gibi yağ oranınızı da azaltmanız gerekir. Bu da egzersizden geçtiği gibi diyetin de kapılarını açmaktadır. Beslenme programınızı yeniden düzenlemek düşündüğünüz kadar zor olmayabilir. Gün boyu aldığınız şeker ve nişasta içeren besinleri azaltıp daha çok meyve, sebze ve yağsız et içeren besinleri arttırmakla işe başlayabilirsiniz. Günlük kalori alım miktarınızı hesaplayın ve bu miktarı geçmemeye çalışın. Egzersiz ve masajla da desteklediğinizde bu diyet kilo vermenizi sağlayacaktır. Böylece çok aç kalmamış da olacaksınız. Ayrıca akşam saatlerini geçtikten sonra yemek tüketmemelisiniz. Bu yenen yemekler direkt olarak yağ depolarına kaldırılmakta ve bu da selülit oranını artırmaktadır.

Sonuçlar

Selülit bazı özellikleri ile genetiktir. Yani soyunuzdan bir selülite yatkınlık var ise, selülite yakalanmanız büyük ihtimalle gerçekleşecektir. Bunu engellemek için yukarıda saydığınız 4 öneriye kulak verin ve hayattan zevk almaya bakın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.