Selülit oluşumunu engellemek

0
Selülit oluşumunu önlemek
Selülit oluşumunu engellemek

Selülit birçok kadının endişelendiği bir durumdur. Selülit genellikle kadınlarda görülür ancak kan dolaşımındaki bazı sorunlar nedeniyle erkeklerde de görülebilmektedir. Aslında selülit önlenebilir bir sorundur. Selülitler ergenliğin başlangıç döneminden itibaren vücutta görülebilir. Genellikle bacak ve basen bölgesi gibi vücudun alt kısımları selülitten etkilenmektedir. Ergenlik döneminden sonra neredeyse her kadında selülite rastlanır. Bazı durumlarda selülit sadece kasları sıkınca belli olurken bazen de büyük çukurlar halinde vücutta görülebilir. Kilo almayla beraber yağ hücreleri genişler. Kan dolaşımı yeterince sağlanmazsa yağlar belirli noktalarda birikirler. Kadın bağ dokusu, esnek değildir. Bu nedenle de çukurlaşmalar daha çok belli olur. Basit adımları uygulayarak selülit oluşumunu engellemek mümkündür.

1

Selülit oluşumunu engellemek için beslenme düzeninizi değiştirerek sağlıklı yemekler yemeniz gerekir. Özellikle sebze ve meyvelerden oluşan bir beslenme düzeni oluşturun. Çok fazla tuz, karbonhidrat ve yağlı gıdaları tüketmemek için elinizden geleni yapın. Her gün yeterince lif ve protein aldığınızdan da emin olun.

2

Egzersiz yapın. Hücrelerin ve vücudun düzenli bir şekilde çalışması egzersiz sayesinde daha etkili olacaktır. Vücut geliştirme ve kardiyo egzersiz karışımı en iyisidir.

3

Selülit oluşumunu engellemek için sigara içmeyi bırakın. Sigaranın korkunç ve ölümcül hastalıkların nedeni olmasının yanı sıra ayrıca selülite de neden olmaktadır. Sigaranın yanında kahve, alkol ve toksinler selülit nedenleri arasındadır.

4

Stresten uzak durun. Meditasyon, derin nefes alma, yoga, ya da günlük olarak rahat hissetmenize yardımcı olacak gevşeme tekniklerini uygulayın. Bu faaliyetleri yapmak zor gibi gözükse de aslında dinlenmenize yardımcı olurlar. Profesyonel bir masaj da stresinizi atmanız için yardımcı olabilir. Selülit oluşumunu engellemek için kesinlikle stresten uzak durmalısınız.

5

Sağlıklı olun. Sağlıklı bir yaşam tarzı için elinizden geleni yapın. Tüm bu adımlar selülit oluşumunu engellemek için size yardımcı olacaktır.

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.