Selülitten kurtulmak için neler yapmalıyız?

| 2012/10/08 | 0 Comments

 

selülit sorunu

selülit problemi

İster fazla kilolarınız olsun ister vücudunuz fit olsun selülit sorunu yaşama olasılığınız değişmeyecektir. Günümüzde selülitten muzdarip olan bir çok kadın vardır. Selülit çağlardan beri kadınların en sık karşılaştığı sorunlar arasında yer almaktadır. Peki selülitten kurtulmak için neler yapılmalı?

Selülit aslında bir dolaşım sistemi problemi olduğundan fazla kilolarla ilgisi bulunmamaktadır. Fazla kilolar bazı durumlarda selülitin seviyesini etkilese de asıl problem damarlardadır. Selülit problemi yaşıyorsanız yağları dengeleyen ince damarlarda tıkanıklık sorunu yaşıyorsunuz demektir. Bu damar sisteminin dengeli bir şekilde çalışabilmesi ve çalışmasında aksama olmaması için ilk önce beslenme tarzınızı gözden geçirmeli ve yaşam boyu uygulayabileceğiniz dengeli bir beslenme programı hazırlamalısınız.

Selülit, tedavisi zorlu olan bir problemdir. Selüliti azaltmak için en sık tavsiye edilen yemeklerde meyve ve sebzenin çoğaltılması olsa da çoğumuz bunun faydalı olmayacağını düşünürüz. Aslında meyve ve sebze tüketimi damar sağlığını arttır. Vücudunuzdaki toksinleri atmanıza yardımcı olan meyve ve sebzeler vücudunuzu tam anlamıyla temizleyecektir. Burada esas olan sindirim sisteminin düzenli çalışmasıdır. Meyve ve sebze tüketimi sindirim sisteminizin randımanlı çalışmasını sağlamaktadır. Ayrıca meyve ve sebzenin vücuttan atımı da daha kolaydır. Oysa ki kırmızı et sindirim sisteminde kolaylıkla parçalanmayacak ve zararlı toksinler kolay kolay atılmayacaktır. Bu da toksinlerin vücuda dağılmasına sebep olur. Toksinler de selülit nedenleri arasında yer alır.

Su, Su ve Yine Su!

Vücudumuzun büyük bir bölümünün sudan oluştuğunu artık biliyoruz. Bu basit bilgiye sahip olmamıza rağmen su tüketimimiz nedense hep çok az oluyor. Gerekli miktarda su almayan vücut aynı zamanda selülit oluşumunu da tetikliyor.

Kafeinden Uzak Durun!

Kahve, çay ve çeşitli asitli içeceklerin ihtiva ettiği kafein vücudumuza aldığımız ve ihtiyacımız olan demir ve minerallerin emilimini önlüyor. Eğer kafein bağımlılığınız varsa aldığınız kafeini minimuma indirin. Mümkünse bu içecekleri tercih etmek yerine meyve çaylarına yönelin. Bir hafta boyunca kafein almadığınızda zaten vücudunuzun kafeine olan ihtiyacı da azalacak ve böylece kafein krizine girmeyeceksiniz. Bitkisel çaylar vücuda zarar vermedikleri gibi sindirim sistemini çalıştırdıkları, vücudu besledikleri ve cildi yeniledikleri için sık sık tercih edilmelidirler.

Alkolle aranızı bozun!

Alkol hızlı bir şekilde kana karışmaktadır. Kanın yapısında bozulmaya da sebep olur. Bunun yanında karaciğere olan zararı da aşikardır. Karaciğere olan bu kötü etkisinden dolayı da karaciğerin toksinleri atmasını engeller. Alkolün selülite neden olduğu kanıtlanmıştır.

Bol Bol egzersiz yapın!

Selülitin en büyük düşmanlarından birisi de egzersizdir. Selülite sadece egzersizle savaş açmak yeterli olmayacaktır. Selülite neden olan etkenlerden uzak durmak ve dengeli beslenmek de çok önemlidir. Düzenli olarak yaptığınız egzersizler sağlığınıza sağlık katar. Vücudunuzun sıkılaşmasını sağladığı gibi size enerji verir. Egzersiz deyince akla hep plates, yoga gibi zorlu sporlar gelmektedir. Bu sporların mucizevi etkileri olduğu yadsınamaz ancak eğer sporla aranız pek yoksa birden bire plates ve yogaya başlamanız sizi yıldırabilir. Dolayısıyla yürüyüş, yüzme gibi doğal ve sizi zorlamayacak sporları tercih etmenizde fayda olacaktır.

Sigarayı bırakın

Sigara sadece selülit nedeni olmakla kalmıyor vücudunuzun her noktasını son derece kötü bir şekilde etkiliyor. Tamir edilemez zararlarından dolayı sigara kesinlikle bırakılmalıdır. Sigara size bir çok kimyasal madde ve karbondioksit yüklediği gibi vücudunuzda varolan oksijeni de tüketmektedir. Hücrelerin doğal bir şekilde çalışabilmesi için kesinlikle yeterli miktarda oksijene ihtiyacı vardır.

Selülitli bölgeye masaj yaptırmayı deneyin

Masaj kan akışını dengeleyen özelliğe sahiptir. Ancak tek başına sade bir masaj selüliti tamamen gidermeyecektir. Selülite özel bir masaj uygulanması gerekir. Bu da tabii ki uzman eller tarafından yapılmalıdır.

Banyo sırasında cildinizi ovun

Banyo sırasında kabak lifiyle cildinizi ovabileceğiniz gibi vücut fırçası kullanarak normal şartlarda da fırçalama işlemi yapabilirsiniz. Kan dolaşımınızı olumlu yönde etkileyeceği için selülitle savaşta işe yarayabilen yöntemler arasında yer almaktadır.

 

 

 

 

Etiketler: , , ,

Kategori: Cilt Sorunları, Genel, Selülit

Yazar Hakknda ()

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.