Serçe parmakta uyuşma nedenleri

0

 

Eller
serçe parmakta uyuşma

Öncelikle işlerini yoğun olarak ellerini kullanarak yapan ve parmaklarıyla sürekli olarak aynı işi yapmak zorunda olan kişilerde serçe parmak uyuşması sorununun meydana geldiğini belirtelim. Bu rahatsızlık genellikle 40-50 yaş üzeri yetişkinlerde ve erkeklere oranla bayanlarda daha fazla görülmektedir. El bileğindeki ‘’karpal tünel’’ adı verilen sinirlerin sıkışması nedeniyle kişilerde parmak uyuşması meydana gelmektedir. Daha çok bilgisayar başında yoğun vakit geçirenler, şoförler, tamirciler, paketleme işinde çalışanlar, temizlikçiler, tarla işi yapanlar ve dikiş, nakış gibi eli yorucu işlerle uğraşan kişilerde bu rahatsızlıktan kaynaklanan sorunlar sık olarak görülmektedir.

Serçe Parmakta Uyuşma Neden Oluşur?

İnsanlarda parmakların uç kısımlarında sinirler bulunur. Bu sinirler vücutta en fazla sinir bulunan ve en yoğun bölgeler arasında yer alan sinirlerdir. Günlük hayatta yapılan yoğun işler neticesinde parmak uçlarında yer alan sinirlerde bazı hasalar meydana gelebilmektedir. Serçe parmakta uyuşma da bu sinirlerin hasar görmesi ve kan yollarında meydana gelen sorunlardan kaynaklanan bir rahatsızlıktır.

Serçe Parmak Uyuşması İlk Belirtileri Nelerdir?

  • Geceleri meydana gelen, şiddetli olarak yaşanan uyuşmalar ve ağrılar serçe parmakta uyuşmanın ilk belirtileri arasındadır. Bu ağrılar bazen kişiyi uykudan uyandıracak dereceye kadar artış gösterebilir ve kol ile omuz bölgesine de yayılabilir.
  • Serçe parmakta zamanla görülen his kaybı ile elektrik çarpmasına benzer bir durumun yaşanır hale gelmesi,
  • Elle tutulan şeyleri düşürmeye başlama, herhangi bir eşyayı tutamamaya başlama da görülen belirtiler arasındadır.

Parmak Uyuşması İçin Önlemler

Parmak uyuşması yaşıyorsanız ve artık bu sizi oldukça rahatsız eder hale geldiyse parmaklarınızı aşırı kullanmamaya dikkat edin, ellerinize aşırı yüklenerek yaptığınız ağır işlerden uzak durmaya çalışın. Bazı ağrı kesiciler sayesinde serçe parmakta uyuşmayı kısa süreliğine de olsa durdurmayı deneyebilirsiniz. Parmak uyuşmalarında bilek egzersizleri ve parmak egzersizleri yaparak rahatlama sağlayabilirsiniz. Bu gibi yöntemlerle sorunu halledemiyorsanız mutlaka bir cerrahi hekime başvurarak sinirin serbestleştirilmesi ile bu rahatsızlıktan kalıcı olarak kurtulabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.