Sigara kokusu bitkisel yolla nasıl giderilir?

0
Sigara kokusu
Sigara kokusu

Eğer sigara içiyorsanız üzerinize sinen o kötü kokuyu fark etmiyor olabilirsiniz ancak sigara içmeyenler bu kokunun kesinlikle farkına varacaktır. Sigara içen insanların çoğu, bu kokudan şikayetçidir ancak peki sigara kokusu nasıl giderilir? Sigara kokusundan kurtulmak için en iyi yolları sizin için derledik.

Kabartma tozu kullanın

Kabartma tozu ucuz, doğal bir koku emicidir. Sigara içtiğiniz odada birkaç saklama kabı içerisine kabartma tozu veya karbonat koyabilirsiniz. Bu kokuyu azaltacaktır ancak yine de en iyisi digarayı dış mekanda içmektir.

Aynı zamanda kabartma tozunu giysilerinizin üzerine döküp birkaç dakika bekledikten sonra silkeleyebilirsiniz. Bu da üzerinize sinen sigara kokusunu gidermek için iyi bir yöntemdir.

Kahve çekirdekleri kullanın

Eğer kahvenin kokusunu seviyorsanız bu çözüm sizin için. Kahve odada hoş bir koku bırakarak sigara kokusunu maskelemenin yanında çok iyi bir koku emicidir. Kabartma tozunda yaptığınız gibi birkaç tane saklama kabı içerisine kahve çekirdekleri koyup odadaki kokuyu emmesini sağlayabilirsiniz.

Sigara içerken kalın şeyler giymeyin

Üzerinizde kalın giysiler varken sigara içmeyin. Çünkü palto gibi kalın giysiler sigara dumanını emmeye daha eğilimlidir ve bir kere bu koku giysilere sindikten sonra çıkarmak oldukça zordur. Eğer giysileriniz zaten sigara kokmaya başlamışsa piyasadaki koku giderici spreyleri kullanabilirsiniz. Ancak tabi bu spreyleri giysiler üzerinizdeyken kullanmayın. Buna alternatif olarak kolonya veya parfüm ile de sigara kokusunu maskelemeye çalışabilirsiniz.

Sigarayı dışarıda için

İç mekanlar yerine dış mekanlarda sigara içmeye çalışın ve yüzünüzü rüzgara dönmeyin, rüzgar arkanızdan gelsin. Dışarı çıktığınızda önce rüzgarın ne taraftan estiğine dikkat edin. Daha sonra rüzgara arkanızı verin ve sigarayı o şekilde için. Bu sayede sigara dumanı sizden uzağa doğru gidecektir ve üzerinize daha az sigara kokusu sinecektir.

Dişlerinizi fırçalayın

Sigara içtikten sonra dişlerinizi fırçalayın ve güzel kokulu bir sakız çiğneyin. Sigara kokusundan kurtulmanın en iyi yollarından biri de sigara içtikten sonra dişleri fırçalamaktır. Ancak bu mümkün değilse ağız çalkalama suları ile çalkalamak da faydalı olabilir. Diğer bir çözüm ise bu amaç için tasarlanmış naneli sakızları çiğnemektir.

Saçlarınızı arkadan bağlayın

Saçlarınızı arkaya atın ve bağlayın. Bu sayede saçlarınızın sigaranın dumanına maruziyetini azaltır ve kokmasını engellersiniz. Daha da iyisi sigara içerken bir eşarp veya bandana kullanabilirsiniz. Bu sayede saçlarınızın sigara dumanı ile teması minimuma iner.

Portakal kullanın

Sigara kokusunu ellerinizden çıkarmak için öncelikle sıvı bir sabun ile ellerinizi güzelce yıkayın. Daha sonra bir parça portakal ile ellerinizi ovalayın. Narenciyeler sigara kokusunu nötralize ederler.

İşte bu ipuçları sigara kokusundan kurtulmanızı sağlayabilir. Ancak sigara kokusundan kurtulmanın en kesin yolu sigarayı bırakmaktır. Bu sayede hem sağlığınıza olan zararlarından korunur, hem kokusundan kurtulur hem de tasarruf edebilirsiniz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.