Siğil tedavi yöntemleri nelerdir?

0
Kadın, yaz
Siğil tedavi yöntemleri

Siğiller her yaştan insanın başına gelebilen, sık görülen sorunlarıdır. Sağlık açısından çok büyük bir sorun olmasa da kozmetik olarak rahatsız olan insanlar için birçok siğil tedavi yöntemleri mevcuttur.

Siğiller human papilloma virüs (HPV) adı verilen bir virüs tarafından meydana getirilir. Çoğunlukla eller ve ayaklarda görülse de vücudun genital bölgeler dahil her yerinde ortaya çıkabilir. Çoğunlukla siğiller zamanla kendi kendilerine kaybolurlar. Ancak bazı durumlarda siğiller uzun süre iyileşmeden kalabilir, bu durumlarda sağlık profesyonellerinden yardım almak ve tıbbi tedavilere başvurmak gereklidir. Çünkü siğiller vücudun diğer bölgelerine de yayılabilir, başka enfeksiyonlara da zemin hazırlayabilirler.

Toplumda çok yaygın görülen bir durum olan siğil için birçok tedavi yöntemi mevcuttur. Eczanelerde satılan birçok siğil tedavi ürünü vardır. Bunun yanında bitkilerden ve vitaminlerden faydalanılarak da siğiller tedavi edilebilir. İşte siğil tedavi yöntemlerinden bazıları:

Siğil tedavisi için doğal yöntemler

 • Bir patatesi ikiye bölün ve bir yarısını siğile yavaşça sürtün. Cildinizin patates suyuna doyduğuna emin olana kadar bu işlemi sürdürün. Sonuç almak için 2 hafta süresince sabah akşam bu işlemi devam ettirin.
 • Yün ipliklerinden küçük bir yumak yapın ve bu yumağı elma sirkesinde iyice ıslatın ve direkt olarak siğilin üzerine uygulayın. Yumağı bantla sabitleyin. 3-4 saat boyunca kapalı kalsın. Birkaç gün, günde bir kere bu işlemi uygulayın.
 • Küçük bir bant parçasını siğilin üzerine yapıştırın ve yalnızca bantı değiştireceğiniz zaman eskisini yerinden çıkarın. Sonuç almak için en az iki hafta boyunca uygulayın.
 • Siğili portakal kabuğu ile ovalayın. Siğil önce turuncuya dönecek, daha sonra kararacak ve düşecektir. Sonuçları görmek için işlemi 2 hafta boyunca uygulayın.
 • Siğili oje ile boyayın. Her 2 günde bir işlemi tekrarlayın. 2 hafta boyunca bu işlemi uygulamaya devam edin.
 • Her gün siğilin üzerini sarımsak ile ovalayın. İki hafta içinde sonuçları görmeye başlayabilirsiniz.
 • Ayaklardaki siğiller için bir muz kabuğunun iç tarafını siğile uygulayın. Muz kabuğu siğil ile sürekli temas halinde olmalıdır. Bu uygulamayı 3-4 gün boyunca sürdürün.
 • Siğili günde iki kere Hint yağı ile ovalayın. Sonuçları görmek için 2 hafta boyunca tedaviye devam edin.
 • Şaşırtıcı olabilir ancak siğil için bilimsel olarak tedavi ediciliği kanıtlanmış tek yöntem bant yapıştırma yöntemidir.

Vitamin kürleri

Mucizevi olarak siğilleri tedavi eden yalnızca yiyecekler (ve tabi ki bant) değildir. Bazı vitaminlerin de siğilleri iyileştirdiği bilinmektedir.

 • Gece yatmadan önce bir E vitamini kapsülünü açın ve siğili dikkatlice kapsülün içeriği ile kaplayın. Bu bölgeyi bant ile kapatın ve sabaha kadar o şekilde bırakın. Sonuçları görmek için 2 hafta boyunca uygulamaya devam edin.
 • C vitamini tabletini siğiliniz ile aynı boyuta gelecek şekilde kırın. Siğilin üzerine yerleştirin ve bir yara bandı ile kapatın. 2 hafta boyunca her gün bant ve C vitamini tabletini değiştirin.

Bunlara ek olarak, siğilleriniz varsa A vitamininden zengin bir diyet ile beslenmelisiniz. Bu bağışıklık sisteminizi güçlendirmenizi sağlayacaktır.

Siğillerin tedavisi için üretilmiş ticari ürünler

Bu kadar sık görülen bir sorun için ticari ürünlerin üretilmemiş olması düşünülemezdi değil mi? Ancak bu yöntemler bazı kişilerde etkili olurken bazılarında hiçbir değişiklik yaratmayabilir. Bu nedenle değişik ürünleri denemeye ve gerekirse uzun bir tedavi sürecine hazırlıklı olun.

En yaygın siğil tedavi yöntemleri şunlardır:

 • Evde salisilik asit uygulaması: Siğil tedavi ürünlerinin bir çoğu salisilik asit ile siğili yakarak tedavi etmeyi amaçlar.
 • Kriyoterapi: Kriyoterapi siğilin sıvı azot ile dondurularak tedavi edilmesine verilen isimdir. Ancak bu yöntem bir sağlık profesyoneli tarafından uygulanmalıdır.
 • Kantaridin: Kın kanatlılar damilyasından Meloidae adı verilen böceklerin kendilerini savunma amaçlı salgıladıkları bir maddedir. Doktorunuz tarafından siğilin üzerine sürülür ve kabarıklık oluşana kadar beklenir. 24 saat sonra ölü deri siğil ile beraber çıkarılır.

Bazı siğiller o kadar can sıkıcı olabilir ki bu yöntemlerin hiçbiri ile ile tedavi edilemeyebilirler. Ancak bir dermatoloji uzmanına veya başka bir uzmana başvurmadan önce evde uygulayabileceğiniz siğil tedavi yöntemlerini de deneyebilirsiniz. Bütün siğil tedavi yöntemleri gibi bu yöntemlerden de birkaçını denemeniz ve sizin için uygun olanını bulmanız gerekebilir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.