Siğillerin çıkması nasıl önlenir? Neler yapılmalıdır?

0
siğil
siğil

Özellikle iş hayatında ve sosyal ortamlarda çok fazla zaman geçiren kişiler için görünür bölgelerdeki siğiller oldukça can sıkıcı bir durum olmaktadır. Siğiller kişilere zihinsel ve fiziksel zararlar vermeyecek ölçüde de olsa, kişilerin özgüvenlerini ve iyi ruh hallerini bozmaktadır. Siğillerin çıkmasını önlemek, çıkan siğillere engel olmak için bazı özel tedavi yöntemlerini uygulayabilirsiniz.

Siğillere engel olmak için adımlar

1

Çok fazla doğal sebze ve meyve gibi sağlıklı besinler tüketin. Yüksek yağlı gıdalar, ölü deri hücrelerinin artmasına neden olmakta ve siğilleri tetiklemektedir. Ayrıca pizza, kızarmış tavuk ve patates kızartması gibi yiyeceklerden kaçının.

2

Her gün 6 – 8 bardak su tüketin. Su aşırı yağlanmayı önleyecek ve deri hücrelerinin canlı kalmasını sağlayacaktır. Ayrıca kola gibi asidik sıvılar ve gazlı içecekleri çok fazla tüketmeyin. Herhangi bir spor yapıyorsanız su tüketiminizi 10 – 12 bardağa çıkarın.

3

Siğilleri önlemek için düzenli olarak cilt temizleme yöntemlerini deneyin. Cildi buhar ile yumuşatarak gözeneklerin açılmasını sağlamak en iyi cilt temizleme yöntemlerindendir. Buhar banyosunun yanı sıra sıcak su banyosu veya Fin hamamını deneyebilirsiniz. Vücudunuzu yakacak sıcaklıktaki sulardan ve ortamlardan uzak durun. Ayrıca buhar banyosu ile vücudunuzdaki inatçı yağları cildinizden uzaklaştırabilirsiniz.

4

Cilt tipinize uygun bir temizleyici seçerek günde iki defa yüzünüzü ve diğer siğilden etkilenen bölgelerinizi yıkayın. Ayrıca siğil bölgelerinizden makyajları uzak tutun. Temizleyiciyi uygularken siğillerinizi gevşetmeye yardımcı olması için küçük dairesel hareketler yapın. Ayrıca siğillerinizin kurumasını önlemek için cilt nemlendirici kremler sürebilirsiniz.

5

Siğillerin büyümesine ve artmasına engel olmak için bulunduğunuz ortamların da temizliğine özen göstermelisiniz. Özellikle yatarken kullandığımız çarşaf, yastık ve yorganlarınıza dikkat etmelisiniz. Eşyalarda yer alan kirler deri gözeneklerine sızacak ve siğilleri artıracaktır.

İpuçları

Yatmadan önce tüm makyajlarınızı temizleyin. Bunu yapmamanız, cilt solunumunu azaltacak ve siğillerin çoğalmasına sebep olacaktır

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.