Sırttaki Sivilceler

0
Kadın sırtı
Sırttaki sivilceler

Sivilce yüz, boyun, göğüs ve sırt gibi vücudun herhangi bir yerinde ortaya çıkabilir. Yüzdeki sivilce tedavisi oldukça kolay yapılabilir iken, sırttaki sivilcelerin tedavisi bazen etkilenen bölgelere ulaşma güçlüğü nedeniyle zor olabilir.

Sırttaki sivilcelerin tedavisi

Sırtınızı temizleyin

Sırttaki sivilcelerin tedavisinde sırt temizliği zor olabilir, ancak bunu kolaylıkla aşabilirsiniz. Bir sırt kaşıyıcısı veya 50 60 cmlik bir sopanın ucuna temiz bir bez bağlayın. Bezi lastik bir bant yardımıyla tutturabileceğiniz gibi kumaş bir toka da kullanabilirsiniz. Hassas cilt tipleri için tasarlanmış yumuşak bir sabun ve lifle yavaşça sivilcelerin bulunduğu bölgeleri temizleyin. Çok sert sürtünme ve fırçalamadan uzak durun. Cildinizi sert bir şekilde ovaladığınızda sivilcelerinizin yayılmasına neden olabilirsiniz.

Temizlik sadece bununla sınırlı kalmaz. Örneğin egzersiz sonrası duş almayı ihmal etmemeli ve araya zaman koymamalısınız. Egzersiz ter üretmekle kalmaz aynı zaman da yağ da salgılamanıza sebep olur. Egzersiz dışında terlediğiniz zamanlarda teriniz üzerinizde soğumadan duş almalısınız.

Peeling

Sırttaki sivilcelerin üzerine peeling yapmayı ihmal etmeyin. Vücut peelinglerini dışarıdan satın alabileceğiniz gibi bitkisel ballı cilt temizleyicisi başlıklı yazımızdaki ev yapımı peelingi de uygulayabilirsiniz. Yağ ve şekeri karıştırarak da kendi peelinginizi oluşturabilirsiniz. Peeling uygulamasında asla çok sert hareketler yapılmamalıdır. İçgüdülerimiz gereği sorunu çözmek için sırtımızı sertçe fırçalamaya çalışırız ancak bu sırttaki sivilcelere hiç iyi gelmez. Cildinizi tahriş etmek sırttaki sivilcelerin artmasına neden olacaktır.

Sırttaki sivilcelere bitkisel çözüm

1

Sırttaki sivilcelerin üzerine çay ağacı yağı içeren bir merhem uygulayabilirsiniz. Çay ağacı yağı benzoil peroksit krem kadar etkilidir ve yan etkisi de bulunmamaktadır.

2

Haftada bir kez sırttaki sivilcelerin üzerine sivilce maskesi uygulamakta yarar olacaktır. Yulaf ezmesi bu tür bir maske için çok uygundur. 2 su bardağı kaynar su ile 1 su bardağı yulafı birleştirin. Karışımınız tamamen soğuduktan sonra sırttaki sivilcelerin üzerine uygulayın. Bu karışımı 20 dakika cildinizde bekletin. Ardından ılık su ile sırtınızı durulayın.

Sivilceler için sprey kullanın

Sırttaki sivilcelerin geçmesi için profesyonel ürünler kullanmak istiyorsanız spreyleri tercih edebilirsiniz. Birçok markanın bu konuda ürünleri bulunuyor. Eğer etkili bir ürün almak istiyorsanız Clinique anti blemish solutions body spray veya Dr. Murad Clarifying Body Spray ürünlerini tavsiye ederiz.

Sırttaki sivilcelerin nedeni

Kadın sırtı
Sırt

Vücutta bulunan sebum adlı bir maddenin aşırı miktarlara ulaşması sonucunda vücudun çeşitli bölgelerinde sivilceler oluşmaktadır. Sırttaki sivilcelerin özellikle ergenlik döneminde daha fazla çıkmasının sebebi ise yağ bezlerinin androjen hormonları tarafından daha fazla uyarılmasının sonucudur. Gözeneklerimiz tıkandığında sivilce vücut sivilce oluşumu için savunmasız hale gelebilir. Tıkalı gözenekler vücudun ölü hücrelerden kurtulmasını da engeller. Bu da cilt dokusu üzerinde sivilce oluşumuna neden olan bakterileri arttırır. Tıkanmış gözenekleri önlemek için en az haftada bir kez peeling uygulanması gerekmektedir.

Bazı bireylerde ise genlerin ve hormonların sonucunda sırttaki sivilceler artış gösterebilmektedir. Bu nedenle sırttaki sivilceler hormon düzeylerinin yükseldiği dönemlerde örneğin adet döngüsü gibi artabilmektedirler.

Sırttaki sivilcelerin bir diğer nedeni ise aşırı dar ve rahatsız edici kıyafetler kullanılmasıdır. Bu tarz kıyafetler cildi tahşir edebilirler. Sırtınızda sivilce probleminiz varsa yumuşak pamuklu kıyafetler giymeniz çok daha uygun olacaktır.

Terleme sonucu yazımızın başında da belirttiğimiz gibi ciltte yağlanma oluşabilir. Bu nedenle terin uzun süre ciltte kalması sivilce nedeni sayılabilmektedir.

Stres bir diğer sivilce nedenidir. Aslında yapılan araştırmalar, stres ve sivilce oluşumu arasında direk bir bağlantı bulamamıştır ancak yine de, halk arasında bilinen bu durum birçok vakada kendisini onaylamaya devam etmektedir.

Sivilce yapan yiyeceklerin sık sık ve çok tüketilmesi de sivilce oluşumunu tetiklemektedir.

Eğer sırtınızda sivilce problemi varsa, bu cilt bakımınıza daha fazla önem vermeniz ve vakit ayırmanız gerektiği anlamına gelmektedir. Her ne kadar sırttaki sivilcelerin nedenleri arasında genler ve hormonlar yer alsa da uygun cilt bakımı ile sivilce oluşumu engellenebilmektedir. Cilt temizliği, cilt nemlendirilmesi, peeling gibi uygulamaları ihmal etmemeniz gerekir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.