Sivilce izleri nasıl geçer

0
akne izleri
Sivilce izleri

Yüzde ve cilt üzerine çıkan sivilceler zamanla yok olur ancak geriye genel görüntüyü bozan sivilce izleri bırakır. Sivilce izleri sosyal yaşamı kötü etkiler çünkü sivilce izlerine sahip kişiler bu durumu takıntı haline getirirler. Sivilce izlerinin bir kötü yanı da makyajla kamufle edilemiyor olmalarıdır. Sivilce izleri sıklıkla yüz çevresinde görülür. Yüz çevresinde bulunan bu kötü görünümlü izler kişi ne kadar güzel olursa olsun güzelliğine gölge düşürecektir.

Sivilce izleri neden oluşur?

Sivilce sonrasında cilt dokusunda tahribat oluşur. Doku normal yapısını değiştirmek durumunda kalır. Bu yapı değişikliğinin ana sebebi de bakterilerdir. Sivilce izleri genellikle cilt üzerinde aşırı pürüzlü bir yüzey olarak gözlemlenir. Çukurlaşmalar ve çıkıntılar mevcuttur.

Peki sivilce izleri nasıl geçer?

Sivilce izleri için bir çok farklı tedavi bulunmaktadır. Bu kadar fazla seçeneğin bulunmasının ana nedeni de aslında sivilce izlerinin çeşitlilik göstermesinden kaynaklanmaktadır.

1

Sivilce izlerinin bazıları çok hafiftir ve yüz derisinde çok büyük değişiklik gözlemlenmez. Bu tip sivilce izleri genellikle kahverengi, kırmızı renklerdedir. Bu tipe giren sivilce izleri için lazer tedavisi uygun görülür.

2

Bir kısım sivilce izleri ise ciltte kabarık şekilde gözlemlenmektedir. Bu tip sivilce izleri cildin kolay tahrişine, ciltte hafif acı hissine ve kaşıntıya sebebiyet verir. Kabarık sivilce izleri sıklıkla göğüste ve omuzda yer alır. Bu gruba giren sivilce izleri için steroid tedavisi uygulanır.

3

Sivilce izleri ciltte çukurlanmalara neden olmuşsa, sivilce tedavisi için hasta üzerinde testler yapılır. Çukurlaşan sivilce izleri için yağ hücresi enjeksiyonu, fibroblast enjeksiyonu veya dolgu düşünülebilir. Fakat yine de tam olarak cilt pürüzsüz bir hal almayacaktır. Dolayısı ile kimyasal peeling bu noktada devreye girer.

akne izleri için

Sivilce izleri için nasıl testler yapılır?

Sivilce izleri için ilk akla gelen test deri germe testi olmaktadır. Deri gerilir ve bu durumda çukurluk gözlemlenmezse sivilce izleri sadece dolgu yöntemiyle giderilemez demektir. Bu tip sivilce izleri çok ilerlemiş olanlardır. Peki ilerlemiş sivilce izleri nasıl geçer? Bu şekilde ilerlemiş sivilce izleri için genellikle birçok sivilce tedavisi aynı anda uygulanır. Yine yağ enjeksiyonu yapılır ancak bunun yanında kimyasal peeling ve çeşitli cerrahi işlemler uygulanır.

Cilt soyma yöntemleri ile sivilce izleri nasıl geçer?

1

Kimyasal peeling daha çok cilt tabakası kalın olan bireylerde daha etkilidir. Önem verilmesi gereken konu şudur ki kimyasal peeling yapılan kısım ile cildin diğer kısımları arasında herhangi bir değişikliğin gözlemlenmiyor olmasıdır. Kimyasal peeling işlemi deriye sürülen solüsyonlar yardımıyla yapılır.

2

Bunun dışında eğer deri soyma işlemi yapılmak isteniyorsa lazer de uygulanabilir. Cildin soyulma derinliği sivilce izlerinin derinliğiyle doğru orantılıdır. Soyma işlemi gerçekleştikten sonra cildin iyileşmesi ortalama olarak üç gün ile bir hafta arasında değişmektedir.

3

Sivilceler için bir diğer deri soyma yöntemi ise dermabrazyondur. Bu yöntem gerçekten iyi bir sonuç verir. Esmer tenli kişilerde cilt iyileştikten sonra cilt lekeleri görülebilir. Bu yüzden dermabrazyondan önce ve sonra topikal kremler kullanılabilir. Dermabrazyon sonrasında hasta güneş ışınlarından korunmalıdır. Cilt kendi rengini aldığında korunmayı bırakabilir.

Sivilceler için cilt soyma dışında başka yöntem var mı ?

Evet, eğer cilt soyma işlemlerine sıcak bakmıyorsanız bunun yerine lazer tedavisi deneyebilirsiniz. Ortalama 20 günde bir toplamda dört kez uygulanan bir tedavi sonrasında sivilce izleri yarı yarıya iyileşecektir.

Sivilce izleri için yeni tedavi yöntemleri arasında fibroblast enjeksiyonu yer alır. Fibroblast aslında bir hücredir. Bu hücreler kollajen üretirler. Fibroblastlar başkasının hücresi değildir. Bireyden alınır ve çoğalması sağlanır. Çoğaldıktan sonra cilde geri yüklenir. Böylece kollajen üretiminin artması hedeflenmektedir. Fibroblast enjeksiyonu yaptıracaksanız hücrelerin çoğaltılacağı laboratuarın GMP onaylı olup olmadığını öğrenin. Ayrıca bu işlemi profesyonel ellerde yaptırmalısınız.

Sivilce izleri içinen etkili tedavi yöntemi fraksiyonel CO2 lazer tedavisidir. Fraksiyonel CO2 lazer hafif sivilce izleri yada derin sivilce izlerinin tedavisinde çok yüksek iyileştirme oranına sahiptir. Sivilce izlerinin %80’e yakını iyileşir.

Ev tedavisiyle sivilce izleri nasıl geçer

Sivilce izlerini yok etme amacıyla ilk olarak evde kendi kendinize tedaviyi düşünebilirsiniz. Sivilce izleri için krem kullanarak işe başlayabilirsiniz. Fakat bu kremleri kullanmadan önce dermatologla görüşmeniz gerekir. Sivilce izlerini yok etme için kullanılan kremler ilk dönemlerde cildinizde hassasiyete sebebiyet verebilir. Sivilce izleri için kremler genellikle bol miktarda retinoid içerirler. Retinoid tedavisinde başlangıçta cildinize hassasiyet oluşacaktır. Dolayısı ile sivilce izleri için krem kullandığınızda ilk olarak haftada iki yada üç kez kullanmanız gerekir. Ardından dermatoloğunuzun kontrolünde her gün yada gün aşırı kullanabilirsiniz. Bunun yanında cilt yenileyici özellikte kremler de az da olsa sivilce izlerini yok etme konusunda etkili olabilmektedirler. Bu kremleri de dermatolog kontrolünde kullanmanız gerekir çünkü kremi seçmek için içeriklerine hakim olmak gerekmektedir. Bunun yanında dermatolog kontrolünde kullanılmayan ilaçlar sivilce izlerinin artmasına da neden olabilmektedirler. Sivilce izlerini yok etme konusunda bitkisel bakım kategorilerimizi inceleyebilirsiniz. Evde uygulanan basit maskeler ki genellikle sirke ve limon içerirler sivilce izlerini yok etme açısından son derece etkilidirler.

Evde tedavilerde etkili olan bir yöntem vardır ancak bu yöntem derin sivilce izlerinin önüne geçemeyecektir. Ancak sivilce izlerini yok etme amacıyla hafif sivilce izleri ve yüzeysel sivilce izlerinde etkilidir.

1 yemek kaşığı sirkeyi veya limon suyunu 5 bardak suya dökün. Elde ettiğiniz bu karışımı sabah ve akşamları pamukla yüzünüzü temizlemek için kullanın. 7 gün boyunca buzdolabınızda bu karışımı saklayabilirsiniz.

Bunun yanında bal da çok etkilidir. Bitkisel bakım kategorimizde ballı maskeler bölümünde yer alan maskeleri uygulayın. Ayrıca direk olarak balı yüzünüze sürüp bekletebilirsiniz de. Soğan suyunun da bakterileri önleyici özelliği vardır. Bakteri oluşumu sivilce izleri için tehlikelidir çünkü bakteriler hem sivilce izlerini arttırırlar hem de cilde yerleşmesine neden olurlar. Dolayısı ile bal ve soğan suyunun antibakteriyel özelliklerinden faydalanabilirsiniz.

sivilce izleri nasıl geçer sorusu bir çok parametreyi beraberinde getirmektedir. Bu konuyla ilgili sivilce kategorimizi incelemenizi öneririz. Tedaviler ve önleyici etkenler hakkında genel olarak bilgiye sahip olduğunuzda sivilce izlerini yok etme konusunda büyük yol almış olursunuz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.