Sivilce izlerinden kurtulma

0

 

Kadın
Sağlıklı cilt

Sivilce cilt üzerinde kabarcıklar veya kistler şeklinde görülen bir cilt sorunudur. Özellikle ergenlik döneminde, çoğu insanı etkiler. Bazı insanlar için, sivilce kalıcı sivilce izlerine neden olabilir. Sivilce izleri cilt üzerindeki bakterilerin iltihaplaşmasından kaynaklanan bir durumdur. Sivilce şiddetine bağlı olarak, mevcut tedavi seçenekleri bulunur.

 
1

Günde iki kez sabah ve gece yüzünüzü yıkayın. Yumuşak bir yüz temizleyici ve hafif yağsız nemlendirici ​​kullanın. Cilt temizliği sivilce sorunlarında ve sivilce izlerinin tedavisinde önemli bir rol oynar. Eğer elleriniz çok kirlenmişse ellerinizi sivilce izlerinin bulunduğu alanlara değdirmeyin ve değdirdiğiniz takdirde sivilce izlerinin bulunduğu alanı yıkamayı ihmal etmeyin.

2

Çamur maskesi sivilce izlerinin tedavisinde önemli bir rol oynar. Haftada bir kez çamur maskesini sivilce izlerinin bulunduğu alanlara uygulayın. Sivilce izleri sır, yüz, kollar ve vücudun herhangi bir bölgesinde bulunabilir. Çamur maskesi ise tüm bu alanlarda rahatlıkla kullanılabilmektedir.

3

Sağlıklı gıdalar yiyin ve cildinizin durumunu iyileştirmek için multivitamin kullanın. Multivitaminler cildinizin ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineraller içermektedirler. Multivitamin kullandığınızda cildin hemen hemen tüm ihtiyacını karşılamış olursunuz.

4

Hidroksi asit, benzoil peroksit, helpenzoyl peroksit, rezorsinol, salisilik asit, kükürt ya da laktik asit gibi maddeler içeren krem veya jelleri düzenli bir şekilde kullanın. Bu tür krem ya da jeller teni cilt oluşumunu teşvik eder ve eski cilt hücrelerinden cildinizi arındırır. Ancak, bu ürünlerin yaygın yan etkileri kaşıntı, kızarıklık ve ciltte döküntüdür. Konuyla ilgili doktorunuzdan ve eczacınızdan bilgi almayı ihmal etmeyin.

5

Sivilce izleri için limon suyu, karbonat, zeytinyağı veya lavanta yağı kullanın. Bitkisel sivilce tedavisi ve sivilce kategorilerimizde birçok sivilce izi maskesine ulaşabilirsiniz. Önemli olan nokta sivilce izleri için maskeleri sadece birkaç kez deneyip bırakmamaktır. Sivilce izi tedavisi uzun bir süreçtir ve etkileri maalesef haftalar sonra kendisini göstermeye başlar. Sabırlı olmalı ve ümidinizi kaybetmemelisiniz. Kısaca sivilce izleri ne kadar inatçıysa siz de o kadar inatçı olmalısınız.

6

Eğer sivilce izleriniz çok derinse bu konuda dermatolog veya estetisyene danışın. Bir doktor daha güçlü topikal kremler, antibiyotikler veya oral ilaçlar önerebilir. Genellikle bilinen sivilce izi ilaçları Retin-A, silikon, adapalen ve tazaroten içeren ürünlerdir. Doktorunuz Accutane gibi hormonlar veya daha güçlü ilaçlar reçete edebilir.

7

Mikrodermabrazyon, kimyasal peeling, lazer tedavisi ve derin sivilce izleri için kolajen enjeksiyonları gibi tedaviler deneyebilirsiniz. Mikrodermabrazyon cildi aşındırmak amacıyla küçük kristallerin cildinize sürtünmesiyle cildin üst tabakasını kaldırma işlemidir. Kimyasal peeling cildin üst katmanlarının soyulması için bir çeşit asit kullanımıdır. Kollajen enjeksiyonları sivilce izlerine dolgu yapma işlemidir. Kızarıklık, şişme ve iltihap bu tedavilerin yaygın yan etkileridir. Bu tedaviler derin sivilce izleri için uygundur. Sivilce izleriniz için bitkisel tedavileri uygulamayı ilk olarak deneyebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.