0
Genç kız
Sivilce izlerine

Sivilce geleneksel benzoil peroksit veya kükürt bazlı sabunlar ve kremler ile tedavi edilebilen bir cilt rahatsızlığıdır. Topikal sivilce tedavisi, cildin daha iltihaplı bir hal almasına ve tahriş olmasına neden olabilir. Sivilceler ciltte sivilce izleri bırakabilirler. Sivilce izleri de can sıkıcı bir sorun halinde karşımıza çıkar. Peki sivilce izlerine ne iyi gelir? Yapılan çeşitli çalışmalar çay ağacı yağının cildi tahriş etmeden sivilce izlerini geçirdiğini göstermiştir.

Çay ağacı sabunu

Çay ağacı sıvı sabun gibi doğal malzemelerle cildinizi temizleyebilirsiniz.Ilık su ile cildi ıslatın ve avuç içine sabunu az bir miktar dökün. Biraz su ile karıştırın ve yüzünüze sabunu uygulayın. Yüzünüze masaj yaparak yüzünüzü yıkayın ve su ile durulayın. Bir kez sabah ve bir kez gece, günde iki kez bu işlemi tekrarlayın.

Sivilce izi tedavisi

Düzgün bir cilt temizliğinden sonra, bir pamuk çubuğu çay ağacı yağına batırın. Sonra suya daldırarak ıslatın. Karışımı doğrudan sivilce izlerinin üzerine uygulayın. Tercihen geceleri bu işlemi günde bir kez uygulayın. Çay ağacı yağı hafif kızarıklıklara neden olabilmektedir.

Sivilce izi maskesi

1 tatlı kaşığı kil ile 1 damla çay ağacı yağını karıştırın. Karışımı sivilce izlerin üzerine sürün. Maskenin yüzünüzde kurumasını bekleyin. Bu işlemi gece uygulayın ve maskeyi sabaha kadar yüzünüzde bekletin. Sabah kalktığınızda ılık su ile cildinizi temizleyin.

Sivilce izi için nemlendirici

10 damla çay ağacı yağı, 5 damla lavanta yağı ve ¼ su bardağı aloe vera jeli birleştirin ve iyice karıştırın. Çay ağacı yağı oldukça güçlü olduğundan, aloe vera jel ile birleştirilmelidir. Böylece ortaya nemlendirici ve cilt yenileyici bir etki çıkar.

Çay ağacı yağı ile banyo

zeytin yağı
Çay ağacı yağı

 

Küveti yarıya kadar doldurun ve üzerine 20-30 damla çay ağacı yağı ekleyin. Sonra çay ağacı yağının iyice suya karışması için musluğu tekrar açıp küveti tamamen doldurun. Eğer cildiniz kuru ise banyo suyuna 1 bardak yulaf ezmesi ve dilerseniz 1 bardak da süt ekleyin. Küvette 15 20 dakika dinlenin.

Artık sivilce izlerine ne iyi gelir biliyorsunuz. Tüm bu uygulamaları düzenli olarak yaptığınızda sivilce izlerinizden kurtulabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.