Sivilce lekelerini yok etmenin hızlı yolları

0
Akne lekeleri
Sivilce lekelerini yok etme

Sivilce izleri için oldukça uzun süren mücadeleler verebilirsiniz. Sivilceyi azaltmak ve yok etmek için birçok tedavi yöntemi vardır. Bazı kremler ve topikal ilaçlar uzun süre kullanılmasıyla sonuç vermektedir. Neyse ki bu izlerden kurtulmanın hızlı tedavi yöntemleri vardır.

Mikrodermabrazyon ve dermabrazyon yöntemi

Sivilce izlerini kaldırmak için uygulanan en hızlı ve en popüler yollarından biri mikrodermabrazyon yöntemidir. Mikrodermabrazyon bir spa ya da bir doktor ofisinde veya evde yapılan ve sadece 30 dakika süren bir tedavi yöntemidir. Mikrodermabrazyon makineleri küçük zımpara makineleri gibi görünmektedir. Genellikle kompresör ile yavaşça derinin üst tabakasının ( epidermis ) kalkması sağlanır. Bu işlem sırt, boyun, göğüs, ayak ve kollar gibi vücudun diğer sorunlu alanları üzerinde de yapılabilir.

Dermabrazyon diğer yandan sadece bir dermatolog tarafından etkili bir şekilde yapılabilir. Dermabrazyon deri tabakalrının fırça ile sıyrılarak ortaya çıkarılmasıdır. Bu işlem birkaç hafta boyunca acı verecektir. Ayrıca ciltte çok fazla kızarıklık ve yumuşama olacaktır.

Kimyasal peeling

Kimyasal peeling kimyasal solüsyon uygulamasıdır. Kimyasal peeling özellikle koyu renkli tenlerde oldukça başarılı sonuçlar vermektedir. Kimyasal solüsyon uygulaması bir sağlık merkezinden çok uzun vakit almayan bir işlemdir. Ancak cildin lekeleri çok aşırı fazla ise bu işlem biraz uzun sürecektir. Bu işlem sırasında ve bu işlemden yaklaşık 6 ay boyunca güneş ışınlarından cildi korumalısınız.

Lazer yenileme

Lazer sivilce ve sivilce gibi lekeleri cilt soyma yöntemiyle yok etmektedir. Bu son derece yeni ve etkili bir çözümdür. Bu lazer tedavisi Dermabrazyon gibi ağrılı olabilir. Ancak, çoğu dermatolog ağrıyı azaltmak için uyuşturucu maddeler veya lokal anestezi kullanmaktadır. Lazer tedavisi yaklaşık 1 saatlik seanslar şeklindedir. Ancak etkileri görmek için birkaç seans gerekli olabilir. Cilt lazer tedavisi sonrası bir 8 – 10 gün içinde pembe rengini normal deri rengine bırakacaktır. Kimyasal peeling gibi, lazer ile cilt soyma işlemi oldukça etkili bir tedavi yöntemidir. Koyu ciltlerde lazer tedavisi sonrası normal pigmentasyonu kazanmak 6 – 8 hafta sürebilir.

Sivilce lekelerini çıkarmanın maliyeti

Bu tedavilerin en büyük dezavantajı maliyetidir. Bu işlemler kozmetik işlem olarak kabul edilir ve sağlık sigortası kapsamına girmez. Eğer sivilcelerden hızlı bir şekilde kurtulmak istiyorsanız maliyetleri göz önünde bulundurmalısınız.

Proaktif sivilce önleme yöntemleri

Ayrıca sivilceleri önlemek için proaktif önleme yollarını deneyebilirsiniz. Topikal tedaviler, sivilce ile mücadelede tonik ve nemlendirici kullanma ve klasik cilt bakımları ile ciltteki sivilce ve sivilceleri önleyebilirsiniz. Bu bakımlar sivilce ve sivilcelere sebep olan yağ ve bakterileri ortadan kaldırır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.