Sivilce nasıl geçer? Nedenleri nelerdir?

0
Sivilce nasıl geçer
Sivilce nasıl geçer

Genellikle ergenlik çağında ortaya çıkmaya başlayan ve büyük bir çoğunluk için bu dönemden sonra tamamen kaybolmayan sivilceler özellikle kadınlar için en büyük cilt sorunlarındandır. Bu durumun nedeni kadınlarda erkek bireylere nazaran daha sık ve daha uzun süreli sivilce oluşumu görülmesidir. Bu kadar çok kişiyi etkileyen bir sorun elbette ki akıllara sivilce nasıl geçer sorusunu getirmektedir. Ancak bu soruya cevap vermeden önce sivilcenin ne olduğunu, nasıl oluştuğunu ve sivilce oluşumunun hangi nedenlerle tetiklendiğini bilmek gerekir. Yazımızda bu soruların cevaplarını vermeye ve sivilcelerden kurtulmak için izlenebilecek yöntemlere değinmeye çalışacağız.

Sivilce Nedir?

Bilimsel adı akne vulgaris olan sivilce; bundan da anlaşılacağı gibi ciltte meydana gelen bir akne türüdür. Sivilcenin görülmesi konusunda cinsiyetler ya da yaş grupları arasında bir ayrım bulunmamakla birlikte 13-19 yaş arası olarak sınırlanabilecek ergenlik (buluğ) döneminde hem kadın, hem de erkek bireylerde oldukça yoğun olarak görülür. Bu yaşlarda görülen sivilce sorunu her ne kadar görsel olarak kişiyi rahatsız etse ve sivilce nasıl geçer sorusuna çeşitli cevaplar aramaya yöneltse de aslında oldukça doğaldır ve herhangi bir tedavi uygulanmasa dahi cildin temiz tutulmasına gerekli özen gösterilirse ergenlik çağının sonunda kendiliğinden iyileşme ihtimali yüksektir. Bu dönemden sonra gerçekleşen ya da ergenliğin bitmesiyle sona ermeyen yoğun sivilce oluşumu sorunu ise daha çok kadınlarda olmak üzere her iki cinste de görülebilir ve hem estetik, hem de sağlık açısından giderilmesi için kimi doğal veya kozmetik yöntemlere başvurmak gerekebilir.

Sivilcenin Türleri Nelerdir?

Genellikle yüz çevresinde oluşan ve iltihaplı da olabilen kırmızı, nokta halindeki sivilceler en bilinen sivilce türleridir ve tıp biliminde akne vulgaris olarak adlandırılırlar. Bu sivilcelerin sağlık açısından herhangi bir sakınca doğurduğuna pek az rastlansa da özellikle yağlı bir cilt yapısına sahip olan kişilerde tekrarlayan biçimde yoğun olarak görülerek estetik açıdan rahatsızlık yaratabilirler. Üstelik kişiyi rahatsız eden ve sivilce tedavisi arayışına iten tek sivilce tipi bunlar değildir.

Özellikle kadınlarda ergenlik çağının ortasından itibaren yüz, göğüs, sırt ve boyun bölgesinde ortaya çıkıp normal sivilcelerden çok daha büyük ve iltihaplı olan, kaşıntı ve rahatsızlığı sebebiyet veren sivilce türleri oldukça yaygındır.

Vücudun belli bir bölgesinin yeterli temizlik yapılmadan havasız kalması sonucu da sivilce oluşumu görülebilir. Bu durumun en sık rastlanan örneği kahkül kesilmiş saçlarda alnın kahküller tarafından kapatılan kısmında yağlanma ve sivilcelenme görülmesidir. Sürekli spor yapan kişiler de sporun ardından hemen yıkanıp vücutlarını havalandırmazlar ve terli kıyafetlerle uzun süre kalırlarsa vücudun kimi bölgelerinde sivilcelenme gerçekleşebilir. Gereğinden dar deri kıyafetlerin uzun süre giyilmesi de bu sonucu doğurabilmektedir.

Vücut tipine uygun olmayan kozmetik ürünlerin sık sık kullanılması sivilce oluşumunun en önemli sebeplerinden biridir. Özellikle yağlı cilde sahip kişilerin bu durumu gözetmeden her tür nemlendiriciyi veya diğer vücut bakım ürünlerini kullanmaları sivilce oluşumunu tetikler veya var olan sivilcelerin artık yayılmasına neden olabilir.

Var olan sivilce türleri arasında en sık rastlananlardan biri de sivilcelerden kurtulmak için uygulanan çok yanlış ancak oldukça yaygın bir yöntem olan sivilce sıkma sonucunda ortaya çıkar. Koparma ya da yolma sivilceleri de denen bu sivilceler doğal nedenlerle ya da yağlanma sonucu oluşmuş ancak kendiliğinden geçme ihtimali olan sivilcelerin iki parmak arasında sıkılarak patlatılması ya da tırnakla kaşınarak zedelenip koparılması gibi durumlarda giden sivilcenin bulunduğu yerde tekrar ortaya çıkarlar. Bu tarz sivilcelerin iz bırakma ihtimali normal sivilcelere göre çok daha fazladır. Bu durumda sivilcenin kendisi ortadan kalksa dahi aynı yerde görüntüyü hemen hemen aynı derecede bozan ve giderilmesi artık mümkün olmayan ya da oldukça zor işlemler gerektiren kabarık, kırmızı ve kimi zaman kaşıntılı izler kalır.

Tüm bunların yanında genellikle dudak üstü ve çene bölgesinde yoğunlaşıp siyah nokta olarak adlandırılan akneler de en yaygın sivilce türleri arasındadırlar. Ancak siyah noktalar yaygın olarak bilinen sivilce türlerine benzemedikleri için halk arasında bu şekilde algılanmazlar ve tedavileri için de normal sivilcelerden biraz daha farklı kozmetik ürünler kullanılır.

Sivilce Nasıl Oluşur?

Sivilce nasıl geçer sorusunun cevabını bulmadan önce bilinmesi gereken en önemli noktalardan biri de sivilcenin nasıl oluştuğudur. Yukarıda gördüğümüz üzere çok sayıda sivilce türleri olduğu gibi bunların oluşma şekilleri de farklı farklıdır. Kıl köklerinde yer alan yağ bezelerinin salgıladığı ve aslında cilt için yararlı ve koruyucu bir madde olan sebumun ciltte aşırı kir, yağlana veya aşırı kozmetik kullanımı gibi etkenler sonucu gözenekler kanalıyla ciltten çıkma şansı bulamayıp birikmesi sonucu bildiğimiz sivilceler meydana gelir. Bu durumun giderilmemesi sonucu ise kaşıntılı veya iltihaplı sivilce gibi daha büyük sorunlar ortaya çıkar. Herhangi bir tür sivilcenin sıkılarak, kaşınarak ya da koparılarak yerinden çıkarılması ya da üzerinin fondöten, kapatıcı gibi yoğun kozmetik ürünlerle sık sık örtülerek hava almasının iyice engellenmesi gibi durumlarda ise yeni ve daha rahatsız bir sivilce oluşumu süreci görülür.

Sivilceler genetik olup olmamalarına bağlı olmadan ergenlik çağındaki çoğu bireyde görülmekle birlikte ailesinde aşırı akne ya da sivilce problemi olan kişilerde sivilcelenmenin ilerleyen yaşlarda da görülmesi ve iz bırakan çok sayıda sivilcenin oluşması ihtimali daha yüksektir.

Özellikle yaz aylarında yüze veya sivilcelerin bulunduğu diğer bölgelere yüksek faktörlü güneşten koruyucu bir ürün uygulanmadan uzun süre güneş altında kalınırsa sivilceler artacak ve tedavi edilmeleri zorlaşacaktır. Ayrıca aşırı ve direkt güneş ışını sivilce dışındaki akne türlerinin de ciltte görülmesine ya da artmasına neden olabilir. Asıl olarak açık hava ve güneş ışığı cilt sağlığı ve sivilcelerden kurtulmak için faydalıdır. Sivilceli bölgelerin kozmetik ürünlerle kapatılmamasının tavsiye edilme nedeni de budur. Ancak belirttiğimiz gibi özellikle güneş ışınlarına uzun süre koruma olmadan maruz kalmak bu etkinin yarardan çok zarar vermesine yol açacaktır.

Sınav dönemleri, düğün öncesi günler, önemli bir iş toplantısından önceki birkaç saat gibi zaman dilimlerinde ya da kadınlarda adet döneminin hemen öncesinde sivilcelenmenin arttığı kanıtlanmış bir gerçektir. Böyle zamanlarda genellikle sivilce sorunu olmayan kişilerde beklenmedik bir bölgede tek ve göze çarpan bir sivilce oluşabileceği gibi bu sivilceler birkaç tane olabilir ya da var olan sivilcelerde dikkate değer bir artış gözlenebilir. Bu tarz sivilce oluşumunun nedeni stres nedeniyle vücutta meydana gelen kimi değişikliklerdir. Kişinin aşırı gerginlik veya stres altında olduğu ya da birden bire huzursuz edici bir durumla karşı karşıya kaldığı zamanlarda bu tarz etkilerin ani olarak görülmesi mümkündür. Özellikle stres altında olunan zamanlarda tırnak yeme, saçla oynama gibi istemsiz davranışların yanı sıra ortaya çıkan sivilcelerin kaşınması ya da oynarken yolunması gibi olasılıklar da ortaya çıkar. Bu nedenle sıkıntıdan dolayı sivilce oluşumu problemi yaşıyorsanız en azından çıkan sivilcelerinize mümkün olduğu kadar dokunmamaya ve yoğun içerikli kimyasal ya da kozmetik maddelerle sivilcelerinizi boğmamaya dikkat etmeniz gereklidir.

Sivilce Nasıl Geçer?

Bu sorunun pek çok cevabı vardır. Sivilce giderme yolları arasında tıbbi ve kimyasal yöntemler olduğu gibi kimi profesyonel kozmetik ürünler ya da doğal destek ürünleri yardımıyla da sorun çözülebilir. Ayrıca sivilcelerin geçmeyen izleri için günümüzde lazerle sivilce tedavisi yöntemleri de uygulanmaktadır.

Ergenlik döneminde bu çağa has olarak ortaya çıkan sivilceler hem kadım, hem de erkek bireylerde 18-19 yaş civarında yani bu çağın sonlarına doğru kendiliklerinden geçenler. Bu durumda, sivilceler tekrarlamazsa, herhangi bir sivilce tedavisi yöntemi uygulamaya gerek kalmaz. Ancak bu ve hatta daha ileriki yaşlardaki kişilerde estetik kaygılar yüksek olduğundan genelde sivilceler kendi hallerine bırakılmazlar. Bu tarz durumlarda sivilcelerin tırnak ya da keskin başka bir cisim yardımıyla kazınarak koparılması, iltihaplı sivilcelerin parmaklar arasında sıkılarak patlatılması veya sivilcelerin üzerinin çok yoğun fondöten, kapatıcı ya da renk düzenleyici kozmetik ürünlerle sürekli kapatılması gibi uygulamalar sık sık görülür. Sivilcelerden kurtulmak için uygulana bu yöntemlerin her biri çok yanlıştır ve faydaları kesinlikle geçicidir. Bu tarz yöntemlerle yok edilen sivilceler oldukça kısa zamanda aynı yerde ve artarak cildin farklı bölgelerinde ortaya çıkarlar. Tekrar sivilcelenme görülmeyen bölgelerde ise sıkılan ya da koparılan sivilcelerden kalan ve vücudun kendi kendine tedavi etmesinin mümkün olmadığı kötü görünümlü kırmızı izler kalır. Bu nedenle eğer doğal yolla oluşmuş sivilceleriniz varsa bunların tedavisi için izlenebilecek en doğru yol onlarla oynamamak ve kendi hallerine bırakmaktır.

Sivilcelenmenin en büyük sebebi ciltteki aşırı yağlanma ya da kir birikimi olduğundan sivilce tedavisi ve tekrar sivilce oluşumunun engellenmesi için öncelikle önüne geçilmesi zor olmayan bu sorunlara eğilmek gerekir. Yüzü her sabah doğal bir sabunla iyice yıkamak alınacak önlemlerden ilkidir. Akşam yatarken yüzde kalan makyajın uygun bir ürünle iyice temizlenmesi, ardından cildin nemlendirilmesi ve uyurken ciltte makyaj kalmamış olmasına özen gösterilmesi de bu konuda atılacak en önemli adımlardır. Ciltte kalan makyajın birikerek sivilcelenmeye neden olması oldukça sık görülen bir durumdur. Tüm bunların yanında güvenilir bir markanın yüz temizliği için hazırlanan, mümkün olduğunca az asidik özelliğe sahip bir temizleyici toniğini temin ederek düzenli biçimde kullanmak da sivilcelerden kurtulmak konusunda oldukça etkili olacaktır.

Cildin yağ oranını dengeleyen en önemli faktörlerden biri de günlük su tüketimidir. Bu nedenle eğer su içmeyi sevmiyor ya da unutuyorsanız bu konuda belli önlemler alarak gün içinde en az 6 bardak su içmeyi unutmayın. Basit görünen bu yöntemi uyguladığınızda vücudunuzda bulunan sivilceler başta olmak üzere pek çok sorunun hafiflediğine ve ortadan kalktığına şahit olacaksınız.

Sivilce Maskeleri

Sivilceleriniz bir türlü doğal yolla ortadan kalkmıyorsa, bekleyecek sabrınız yoksa ya da çok görünür bölgelerde yer alan sivilceleriniz sizi estetik açıdan rahatsız ediyorsa çoğu doğal ürünlerle hazırlanmış sivilce maskeleri arasından seçeceğiniz bir ya da iki tanesini düzenli olarak uygulayarak sorununuzun çözüm sürecini hızlandırabilirsiniz. Önemli olan bu maskeleri önerilen ölçülerde ve sıklıkta uygulamak, deneme adına her maskeyi rastgele kullanmamaktır.

1) Tüm eczanelerde bulabileceğiniz hazır E vitamini ampullerinden birini kırarak bir kâsede 1 yemek kaşığı doğal bal ve 1 tatlı kaşığı taze sıkılmış limon suyuyla karıştırın. Bu sivilce maskesi iki günde bir cilde masaj yapılarak uygulanıp 30 dakika ila 1 saat bekletilerek uygulanabilir. Uygulamanın ardından cildinizi ılık suyla iyice durulayın.

2) Önceki tarifte kullanılan E vitamini kapsüllerinden birini bu kez 1 yumurtanın beyazıyla çırpıp yine yüzünüze iyice yedirerek uygulayın. Bu maske ciltte yaklaşık yarım saat bekletilebilir ve her gün uygulama yapılabilir.

3) 1 tatlı kaşığı toz karbonat, 1 tatlı kaşığı limon suyu ve 2 yemek kaşığı suyu hafif koyu bir kıvama gelene kadar karıştırın. Bu karışımı haftada bir kez sivilceli bölgeye uygulayın ve ciltte en fazla 15 dakika beklettikten sonra ılık suyla iyice durulayın. Karbonat ve limonun karışımı ciltte hafif bir yanma hissi yaratabilir, ancak karışım belirtilen sürede durulanırsa bir sorun olmayacaktır. Yine de aşırı bir rahatsızlık hissederseniz maskeyi hemen temizleyin ve bir daha uygulamayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.