Sivilce nedenleri

0

 

Sivilce sebepleri
Sivilce nedenleri

Sivilce sadece gençlerin sorunu değildir. Çoğunlukla yaş ilerledikçe azalmasına rağmen sivilce problemiyle karşı karşıya kalan erişkinlerin sayısı azımsanmayacak kadar çoktur. Sivilce nedenleri kişiden kişiye değişebilmektedir. Sivilce tedavisi sivilce nedenlerini iyi bilmekle önemli ölçüde etkisini arttıracaktır. Sivilce nedenlerini birlikte inceleyelim.

Sivilce nedenleri nelerdir

Temizliğe önem vermemek

Ölü cilt hücrelerinin temizlenmemesi sivilce nedenlerinden biridir. Ölü hücreler cildi terk ettiğinde tüy follikülleri yapışkan hale gelir ve gözenekleri tıkar. Ayrıca bakteriler üremeye başlar. Bu bakteriler sivilcenin iltihaplı bir hal almasına da sebep olacaktır. Cilt daha fazla yağ üretir gibi, deri şişer. Sonuçta kırmızı bir yumru şeklinde bir sivilce meydana gelir. Kısaca temizliğin eksik yapılması ve kişisel hijyene önem vermemek sivilce nedenleri arasında yer alır.

Güneş ve Vitaminler

güneş
güneş ışığı

Sivilce nedenleri kişiden kişiye değişir. Güneşe maruz kalmak sivilcelerin kötüleşmesine neden olacaktır. Aşırı güneşlenme sivilce sorununu ağırlaştıran, tıkanmış gözenekler içinde bir artışa neden olacaktır. Neden olduğu güneş hasarı ile birleştiğinde bu durum cilt için çok kötüdür.

Sivilceleri sıkmak

Sivilceleri sıkmak belki var olan sivilcelerin daha hızlı yok olmasına imkan tanır ancak bir diğer yandan başlı başına sivilce nedenleri arasında yer alır. Sivilce sıkıldığında içerisindeki bakteriler etrafa yayılırlar. Bunun yanında sivilceli bölgelerle temas eden giysilerin arasındaki sürtünme sivilce oluşumunu tetikleyebilir. Gevşek giysiler giyin ve eğer mümkünse evde olduğunuz zamanlarda fazla kıyafet giymekten kaçının .

Stres ve Yemek

Stanford Üniversitesi Tıp Okulu tarafından yapılan bir araştırmaya göre, sivilce stres düzeyi yüksek olanlarda iki kat daha fazla çıkmaktadır. Bu kortizol ve diğer hormonların artışından kaynaklanır. Hormonların bu artış gözeneklerin ve kıl köklerinin tıkanmasına neden olur. Böylece yağlanma artar. Hormonal dengedeki değişimler sivilce nedenlerinden biridir. Çikolata, pizza gibi besinler hep sivilce nedenleri olarak görülmüştür ancak bu gibi gıdaların sivilceye neden olduğuna dair bir kanıt bulunmamaktadır. Bunun yanında süt sivilce nedenlerinden biri sayılabilir.

Önleme / Çözüm

Sivilceleri önlemek için öncelikle sivilce nedenlerini ortadan kaldırın. Ardından günde üçten fazla kez sivilceli bölgeleri yıkayın. Güneşe maruz kalmayı sınırlayın ve gevşek giysiler içinde egzersiz yaparak sağlıklı bir yaşam sürdürmeye çalışın. Gün boyunca sık sık yüzünüze dokunmaktan kaçının. Ellerinizde yüzünüze yerleşmeyi bekleyen bir bakteri ordusu vardır. Sivilceye neden Sivilce probleminiz devam ederse özel sivilce kremleri kullanabilirsiniz.

 

 


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.