Sivilce patlatmak zararlı mı?

0
Krepe
Sivilce patlatmak zararlı mı

Sivilce problemi özellikle de ergenlik döneminin baş belası gibi bir durumdur. Çoğu kişinin dert yandığı sivilce problemi yüzdeki estetik görünümü bozması nedeniyle kişiler tarafından birçok farklı yöntemle yok edilmeye çalışılmaktadır. Bazı kişiler sivilcelerinden kurtulmak için çeşitli kozmetik kremler, sabunlar ve ilaçlar kullansa da bazıları sivilcelerini sıkarak patlatmaktadır. Peki sivilce patlatmak zararlı mı? Sivilceleri bu şekilde sıkarak patlatmak ne gibi sonuçlara neden oluyor bunu bilmek gerekir.

Sivilceleri patlatmak sivilcelerden kurtulmak için bir çözümdür evet, fakat uzun süreli kalıcı zararlara neden olduğunu da unutmamak gerekir. Bunun nedenlerinden ilki sivilcelerin sıktıkça çoğalması ve dağılmasıdır. Ayrıca sivilceler sıkıldığında kanaması sonucu cilt üzerinde kahverengi lekelerin oluşumuna da neden olmaktadır. Sivilce patlatmak zararlı mı ve ne yapmalıyım diyorsanız sizlere sunduğumuz önerilere dikkat etmeniz gerekmektedir. Sivilce sıkmak tehlikeli değildir aslında fakat kişiler bunu doğru şekilde yapmadığı için ciltte kalıcı hasarların oluşmasına yol açmaktadır. Sivilceler ölü hücreler ve bakterilerle doludur. Çoğu kişi sivilcelerini yanlış şekilde sıkarak cildinde lekeler ve iz oluşumuna yol açmaktadır.

Sivilce sıkmak cilt üzerinde leke oluşumuna neden olmaktadır. Bu nedenle sivilcelerinizden doğal yöntemlerle kurtulmayı ya da sivilcenizi kendi haline bırakarak geçmesini beklemeyi deneyebilirsiniz. Mutlaka sivilcelerinizi patlatıyorsanız da bunu çok dikkatli bir şekilde yapmalı ve iz bırakmamaya özen göstermelisiniz. Yüz bölgesi hassastır ve bazı dönemlerde yüzde meydana gelen sivilceler için yapılması gereken kendiliğinden geçmesini beklemek ya da bakım kürleri uygulamak olabilir. Yüzünüzde leke oluşumuna neden olmak istemiyorsanız sivilcelerinizi patlatmaktan sakınmalısınız. Yapacağınız ufak bir yanlış cildinizde ömür boyu kalıcı sivilce izlerine neden olabilir. Sivilce sıkmayı alışkanlık haline getirmekten mutlaka kaçınmalı, bu dönemi bekleyerek geçirmeye çalışmalısınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.