Sivilce Tedavisi Yöntemleri

0

sivilceli kızSivilceler gençlik dönemi başta olmak üzere tüm yağlı ciltlerin ortak sorunudur. Cilt üzerindeki yağ bezlerinde tıkanıklık meydana geldiğinde sivilce sorunu da baş gösterir. Gençlik döneminde meydana gelen sivilceler ilerleyen dönemlerde kendiliğinden iyileşebilir. Genellikle yüzde ve üst bedende görülürler. Sık sık sivilce oluşması genel görünümü olumsuz yönde etkilediğinden genellikle takıntı sebebi olurlar.

Cilt üzerindeki yağlanmalar yağ kanallarını kapatır ve sivilceler oluşur. Sivilce oluşumunda erkeklik hormonlarının çoğalması da bir etkendir. Çoğalan erkeklik hormonu yağ bezlerini de etkiler. Bu etki sayesinde yağ bezleri daha çok çalışır. Sivilce nedenleri arasında çeşitli bakteriler de yer almaktadır. Bakterilerin meydana getirdiği çeşitli kimyasal maddeler sivilceleri tetiklemektedir.

Sivilce tedavisi mümkün bir rahatsızlıktır. Sivilce tedavisi uzun süreler almaktadır. İlk olumlu sonuçlar 60 ila 90 günün sonunda görülmeye başlar. Ardından 120 ila 240 gün arasında tam olarak iyileşme görülür. Bazı durumlarda ilk 30 günlük dönemde sivilceler daha da çoğalmaktadır. Bu da hastaların sivilce tedavisini bırakmasına sebebiyet verir. Sivilce tedavisi hastanın sivilce tipine göre değişiklik göstermektedir. Nadiren de olsa sivilceye benzer başka cilt hastalıkları sivilceyle karıştırılmaktadır.

Sivilce tedavisinde ilk olarak sivilceye sebep olan yağlanma ve bakterilerin minimuma indirilmesi için bazı losyonlar ve kremler hastaya verilir. Kullanılan krem ve losyonların yan etkileri arasında ciltte kızarmalar ve aşırı kuruluk yer almaktadır. Yan etkilerin daha az görülmesi için kullanılan ürünlerin miktarı yine doktor kontrolünde azaltılabilir.

Sivilce tiplerine göre sivilce tedavilerini inceleyelim;

Cildinde az sivilce olanlar için sivilce tedavisi

Cildinde az sivilce çıkan kişilerin sivilceleri zorlu değildir. Tedavileri de çeşitli losyonlar, jeller ve kremlerle mümkündür. Yüzü iyice temizlemek önemlidir. Sivilce tedavisinde kullanılan ürünlerin sadece sivilce olan noktalara değil tüm bölgeye uygulanması gerekmektedir. Herhangi bir yan etki görüldüğünde dermatoloğunuza danışabilirsiniz. 

Sivilce tedavisinde peeling de uygulanmaktadır. Meyvelerde bulunan çeşitli asitler sivilceli cilde peeling yapmaya imkan tanır. Peeling tek başına bir sivilce tedavisi değildir. Ancak yan tedavi olarak etkilidir. Peeling yardımıyla cildiniz daha hızlı yenilenmektedir. Bunun yanında peeling gözenekleri temizleyecek ve yeni sivilce oluşumunu önleyecektir. Peelingin bir diğer faydası da sivilce sonrasında açığa çıkan izlerin kalıcı olmamasını sağlamasıdır.

Bu tedaviler belirli süreleri kapsar ve düzenli olarak devam ettirilmesi gerekir. Bu da zorlu bir süreçtir ve aktif günlük yaşam koşullarına pek de uygun değildir. Sabırlı ve inatçı olduğunuz sürece sivilcesiz bir cilde sahip olabilirsiniz. Eğer kalıcı bir tedavi isterseniz Roaccutane kullanabilirsiniz. Bu ilaç sivilceleri kesin olarak iyileştirmektedir.

Yoğun sivilce tedavisi

Bu tip sivilceler genellikle sadece yüzle sınırlı kalmamaktadır. Vücudun çeşitli bölgelerine yayılırlar. Daha çok iltihap kaplı olmaktadırlar. Bu tip sivilcelerin tedavisinde kullanılan ilaçlardan en sık faydalanılanlar : Aknetrent, Roaccutane ve Zoretanin’dir. Bu ilaçlar doktor kontrolü altında kullanılmalıdır çünkü sizin sivilce tipinize ve cilt tipinize bağlı olarak dozları ve kullanım süreleri değişecektir. Bu bilgilere tek başına hakim olamayacağınızdan dolayı dermatologla görüştükten sonra tedaviye başlamanız gerekmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.