Sivilce ve akneler için portakallı losyon

| 2012/12/18 | 0 Comments
portakal

portakal

Sivilce ve akneler özellikle ergenlik dönemi sorunu olarak her bayanın mücadele ettiği bir cilt

sorunudur. Sivilce ve akneler sadece ergenlikte değil, stres ve yeterli cilt temizliğinin yapılamadığı dönemlerde de görülebilmektedir. Sivilce ve akneler için C vitamini deposu olan portakal ile çözüm üretebiliriz. Portakal ile sivilce ve aknelerden kurtulmamız için öncelikle cilt temizliğimizi yapmalıyız ve bir süre bu kendi yapacağımız losyonu düzenli olarak kullanmalıyız.

Portakal ile sivilce ve akneler için losyon yapılışı

  • 1 adet yeterince olgunlaşmış portakal
  • 1 çay kaşığı kadar karbonat
  • 2-3 damla portakal yağı

Portakalı kabuk kısımlarından rende ile iyice ayırın. Kabukları temizlenmiş portakalı iyic ezerek püre haline getirin. Hazırlamış olduğunuz pürenin içerisine, 1 çay kaşığı karbonatı ilave edin ve ezmeye devam edin. Kabartma tozu ve püre iyice karıştırdıktan sonra bu karışıma birkaç damla portakal yağı ekleyerek biraz daha karıştırın.

Portakal ile sivilce ve akneler için losyon uygulanışı

Hazırlanan portakal karışımı sivilce ve akne sorunu yaşanan bölgeye bir pamuk yardımı ile sürülerek bekletilir. Bekleme süresi en fazla 30 dakika olmalıdır. Daha sonra ılık su ile cildinizi karışımdan arındırınız. Bu losyonu cildinize uygulamadan önce iki önemli püf noktasına dikkat etmelisiniz. Öncelikle losyonu ılık su ile temizlenmiş, nemlendirilmiş cilde uygulayın. Bu karışımın cilt tarafından daha kolay emilmesini sağlar. İkinci olarak ise; losyonun bekletilme süresi dolduktan sonra sadece ılık su yardımı ile temizleyiniz.

Asla cildinizi kurutucu sabun ve benzeri temizlik ürünü kullanmayınız.

 

 

Etiketler: , , ,

Kategori: Bitkisel bakım, Bitkisel sivilce tedavisi, Genel

Yazar Hakknda ()

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir