Sivilceler Hakkında Yanlış Bilinenler

| 2012/10/10 | 0 Comments

 

akneler hakkında gerçekler

Sivilceler hakkında yanlış bilinenler

 

Günümüzde birçok kişinin başı sivilcelerden dolayı belada. Sivilce tedavi edilebilen bir rahatsızlık olmasına karşın halk arasında nedenleri hakkında çeşitli kanılar hakim. Peki bu kanılar genel olarak doğru mu? Sivilcelerinize özel bir diyet uyguluyor olabilirsiniz veya başka rahatsızlıklarınızın sivilce nedeni olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Belki de siz de sivilcelerinizin sebebini doğru bir şekilde bilmiyorsunuz. Bu yazımızda sivilceler hakkında yanlış bilinen genel kanılardan bahsetmeye çalışacağız.

“Yağlı yiyecekler ve çikolata yenmemelidir”

Geçmiş senelerden beri sivilceli insanların beslenme tarzlarından dolayı sivilceler oluştuğuna dair yanlış bir kanı vardır. Beslenme şekliniz sivilce nedeni değildir. Yağ içeren besinler ve çikolata yemekte bir sakınca yoktur. Bu besinlerin sivilce sebebi olduğuna dair herhangi bir kesin bilgi mevcut değildir.

“İç hastalıklar sivilceyi tetikler”

Bu kanı da yanlıştır. Yapılan araştırmalar sonucunda iç hastalıkların sivilce nedeni olduğuna dair bir kanıt yoktur. Sadece bazı durumlarda saç dökülmesi ve üreme hormonlarındaki değişiklikler sivilce oluşumuna sebep olabilmektedir.

“Sivilcesi olanlar makyaj yapmamalı”

Bu da doğru bir tavsiye değil! Makyajınızı yaparken cilt tipinize uygun ürünleri seçmeniz tabii ki önemlidir. Sivilceli ya da sivilcesiz bir cilde sahip olmanız bu kuralı değiştirmeyecektir. Uygun ürünler kullanıldığı müddetçe dilediğiniz gibi makyaj yapabilirsiniz.

“Pasif cinsel yaşam sivilce oluşumuna neden olur”

Bu konuda kesinlikle bilimsel bir kanıt bulunmamaktadır. Üreme hormonlarındaki değişimlerin sivilce nedeni olabileceğinden bahsetmiştik ancak düzenli bir cinsel hayatın olmamasının sivilce üzerinde olumlu yada olumsuz bir etkisi mevcut değildir.

“Zorlu yaşam koşulları sivilce yapar”

Zorlu yaşam koşulları altında yoğun bir strese maruz kalıyoruz. Genel kanı stresin bir sivilce nedeni olduğudur. Aslında stres direk olarak sivilce sebebi olmamaktadır. Bazı durumlarda stres vücuttaki hormonların değişimine sebep olmaktadır. Buna bağlı olarak da sivilcelerin artışı söz konusu olabilir.

 

 

 

 

 

Etiketler: , , ,

Kategori: Cilt Sorunları, Genel, Sivilce-Akne

Yazar Hakknda ()

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.