Sivilceler için bitkisel çözüm yolları

0
70li yıllar
Sivilceler için bitkisel çözüm

Sivilce olarak bilinen akne problemi, kadın erkek herkesin hayatının bazı dönemlerinde karşılaşabileceği bir rahatsızlıktır. Doktorlar tarafından önerilen birçok ilaç işe yaramadığında sivilceler için bitkisel çözüm yollarına başvuruluyor. Bir dermatoloji doktoruna görünmenize, hormonal bir hastalığa sahip olmamanıza rağmen bu rahatsızlıktan mustaripseniz sivilceler için bitkisel çözüm yollarını deneyebilirsiniz.

Sivilceler için bitkisel çözüm yolları

Tarif 1

Malzemeler

  • Limon
  • Yarım çay kaşığı tarçın

Tarifin hazırlanışı ve uygulanışı

1

Cildinizin durumuna göre limon miktarını kendiniz ayarlamalısınız. Eğer az yağlı ve hassas bir cildiniz varsa 6-7 damla limon yeterli olacaktır. Eğer cildiniz hassas değilse limon miktarını arttırabilirsiniz.

2

Bir kasenin içine damlattığınız limonları ve tarçını kürdan yardımıyla güzelce karıştırın. Ardından bu karışımı cildinizde sivilce bulunan bölgelere uygulayın. Yalnız bunu sadece sivilce olan bölgeye uygulayın. Cildi kurutacağı için sağlıklı bölgelerinize zarar verebilir.

3

Uyguladığınız karışımı 20 dakika kadar ya da eğer kurumadıysa daha uzun süre cildinizde bekletin. Kuruduktan sonra hafif bir şekilde peeling yapar gibi ovarak tarçınların dökülmesini sağlayın. Son olarak ılık suyla sabunsuz bir şekilde cildinizi durulayın.

4

Bu tarifi cildinizin durumuna göre her gün ya da gün aşırı yapabilirsiniz.

Tarif 2

Suna Dumankaya’nın önerdiği evdeki malzemelerle kolayca uygulayabileceğiniz bir tarif.

Malzemeler

  • 1 çay bardağı taze bakla içi
  • 2 tatlı kaşığı tatlı badem yağı

Tarifin hazırlanışı ve uygulanışı

1

Taze bakla içlerini bir robot yardımıyla olabildiğince ezin. Ardından üzerine tatlı badem yağını ekleyerek karıştırın.

2

Karışımı cildinizde sivilce olan bölgelere ince bir tabaka şeklinde bastırmadan hafifçe sürün. 15 – 20 dakika kadar bekledikten sonra cildinizi kazımadan ılık su  ile durulayın. Yalnız sabun kullanmamaya ve cildinizi tahriş etmemeye özen gösterin.

3

Bu karışımı haftada bir olmak üzere cildinize uygulayabilirsiniz.

Tarif 3

Bu tarif de Suna Dumankaya’nın önerisi. Oldukça pratik, masrafsız ve yan etki olma riski sıfır.

Malzemeler

  • 1 adet portakal
  • 1 çay kaşığı karbonat

Tarifin hazırlanışı ve uygulanışı

1

Portakalın kabuklarını soyduktan sonra robotta güzelce çekin. İyice çektikten sonra bir çatal yardımıyla iyice ezin.

2

Kabukları ezdikten sonra karbonatı ekleyip karıştırın. Eğer kabuklarını soyduğunuz portakalı yemediyseniz 2 ya da 3 damla portakal suyu da ekleyebilirsiniz.

3

Elde ettiğiniz karışımı sivilce olan bölgelerinize yedirerek sürün. 15 dakika bekledikten sonra ılık su ile cildinizi durulayın.

4

Bu uygulamayı üst üste 4 gün yaptıktan sonra bırakın. Cildinizi birkaç gün dinlendirdikten sonra tekrar uygulayabilirsiniz.

Tariflerin hepsinin uygulaması kolay ve hepsi masrafsız. Eğer iradenize sahip bir insansanız 1 – 2 gün uygulayıp sıkılmayacaksanız sivilcelerden kurtulmak sizin için kaçınılmaz olacaktır. Ancak tariflerde dikkat etmeniz gereken şey cildinizi durularken sabun kullanmamanız ve tahriş etmekten kaçınmanız. Cildinize hassas davranın ki sivilceler için bitkisel çözüm yolları işe yarasın. Bir de elinizden geldiğince sivilcelerinizde oynamayın. Hep annelerimizden duyduğumuz bu söz aslında bir efsane değil. Tıbbi olarak da bilinen bir gerçek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.