Sivilceler için evde yapılan maskeler

0
sivilce için maske
sivilce maskesi

Cildin kalitesini ve görünümünü bozan etkenlerin başında gelen sorunlardan biri olan sivilceler için evde yapılan maskeler doğal ve ideal çözümler sunmaktadır. Ev ortamında yapılan bu maskelerin ispatlanmış herhangi bir yan etkiye sahip olmamaları, sıklıkla kullanılma sebeplerinin başında gelmektedir. Sivilceler için evde yapılan maskelerin bir çoğu,düzenli uygulama yapıldığı takdirde zaman içinde sivilce oluşumunu azaltmanın yanında aynı zamanda cilde yumuşaklık da katmaktadır.

Bal, tarçın ve hindistan cevizi

Sivilceler için evde yapılan maskeler arasında en iyi sonuç verenlerden biri balın, hindistan cevizi ve tarçın ile karıştırıldığı yüz maskesidir.

Malzemeler

  • Bir tatlı kaşığı bal
  • Bir tatlı kaşığı tarçın ve
  • Bir tatlı kaşığı hindistan cevizi

Yapılışı

Bu üç malzemeyi siyaha yakın bir kahverengi renk alana kadar karıştırın. Elde ettiğiniz bu karışımı yüzünüzün tamamına yayın ve 30 dakika kadar bekleyin. Sürenin sonunda yüzünüzü ılık su ile yıkayın. Yüzünüzü kurulayın ve gerekli olduğunu hissederseniz nemlendirici krem sürün. Haftada iki kere kullanabileceğiniz bu maske yüzünüzü yumuşacık yapacak.

Bu maske ile ilgili olarak bilinmesi gereken en önemli nokta, hem hindistan cevizinin hem de tarçının bazı ciltlerde alerjiye neden olabileceğidir. Eğer maskeyi sürdükten sonra yüzünüzde kaşıntı ya da yanma gibi belirtiler ile karşılaşırsanız zaman kaybetmeden yüzünüzü yıkayın. Eğer alerjikseniz ve maskenin alerjiye neden olabileceğinden şüpheleniyorsanız, hazırladığınız karışımı önce elinize sürüp 15 dakika bekleyebilirsiniz. Bunun yanında eğer sivilceleriniz için tıbbi bir destek alıyorsanız sivilceler için evde yapılan maskeleri kullanmadan önce hekiminize danışmanızı tavsiye ederiz.

Yumurta Akı ve Limon

Doğal olarak yağ çözme özelliğine sahip olan limonun cilt üzerindeki olumlu etkileri bilinmektedir. Sivilcelerin ciltteki yağ fazlası nedeni ile oluştuğunu düşünürsek, limonun bu yağ çözme özelliğinin sivilceler üzerinde etkili olduğunu söyleyebiliriz. Öte yandan yumurta akı da ciddi oranlarda protein içerir ve sivilcenin ardından ciltte kalan izlerin ortadan kaldırılmasında çok etkilidir.

Bu maske için bir yumurta akını çeyrek limonun suyu ile karıştırın. Elde ettiğiniz bulamacı sivilcelerin üzerine sürün. 20 dakika bekledikten sonra yüzünüzü ılık su ile yıkayın.

Soğan ve Yulaf Ezmesi

Doğal antibiyotiklerin liste başı olan soğan, iltihap kurutucu özelliğe sahiptir. Aynı zamanda soğan, kolajen üretimini de azaltarak sivilce oluşumunu yavaşlatır. Bunun yanında yulaf da cilt katmanlarının derinliklerine inerek gözeneklerin açılmasına yardımcı olur.

Yarım bardak yulaf ezmesini pişirin ve soğuttuktan sonra rendelediğiniz orta boy bir soğanı ılık olan yulaf ezmesi ile karıştırın. Eğer maskenin kıvamı sulu ise üzerine kil ve bal ekleyerek istediğiniz kıvamı elde edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.