Sivilcelerden kurtulma

0
Sivilcelerden kurtulma
Sivilcelerden kurtulma

Sivilce, derinin yağ bezlerinin iltihaplanması ya da kistler oluşması olarak tanımlanabilir. Sivilceler vücudun herhangi bir yerinde çıkabilir ancak genellikle yüzde meydana gelirler. Sivilcelerden kurtulma için bir çok tedavi yöntemi bulunuyor. Bunların arasında ev ilaçları da var. Sivilcelerden kurtulma yöntemleri arasında hem ucuz hem de etkili bir yol olan ev ilaçlarını rahatlıkla kullanabilirsiniz. Sivilcelerden kurtulma için sadece ev ilaçları yeterli olmayacaktır. Sivilce yapan yiyeceklerden uzak durmanız gerekir ve doğru cilt temizleme yöntemlerini uygulamanız gerekir. Yazımızın son kısımlarında cilt temizliği ve nemlendirilmesiyle ilgili bilgiler vereceğiz. İlk olarak ev ilaçlarıyla başlayalım.

Sivilcelerden kurtulma – ev ilaçları

Bal

Bal
Bal

Nal bileşikleri antibakteriyel özelliklere sahiptir ve yaralı cildi iyileşmek için yardımcı enzimler içerir. Cildinizde bal kullanmak için, etkilenen bölgeye uygulayın ve 1 saat boyunca kurumasını bekleyin. Ardından, ılık suyla yıkayın. Çok daha iyi bir sonuç elde etmek için mümkünse bal bakımını günde iki kez uygulayın.

Yoğurt

Sade yoğurt sivilcelerden kurtulmak amacıyla kullanılabilir. Cildin pH seviyesini dengeler ve cildi yatıştırmaya yardımcı olur. Yoğurt kimyasal bileşimi sayesinde antifungal ve antibakteriyel özelliğe sahiptir. Cilt üzerinde bulunan bakteri ve mikroplarla savaşır. Cildi yumuşatır ve gözenekleri sıkılaştırır. Yoğurtla sivilce tedavisi için parmaklarınızın ucuyla yoğurdu yüzünüze sürün. 15 dakika boyunca kurumasını bekletin ve nemli bir bezle silerek çıkarın. Günde 3 4 kez uygulayabilirsiniz.

Yulaf ezmesi

Yulaf ezmesi yağlı cilt ve sivilce tedavisi için uzun zamandır favori bir malzeme halini aldı. Yulaf ezmesi yüzeydeki yağları emer ve cildinizi tıkayan ölü hücreleri ortadan kaldırır. Bir miktar suyla 2 yemek kaşığı yulaf ezmesini karıştırıp bir hamur halini almasını sağlayın. Cildinize dairesel hareketlerle uygulayarak peeling yapın. Peeling sırasında fazla basınç uygulamamaya dikkat edin. Yüzünüzü ılık suyla yıkayabilirsiniz.

Elma ve Salatalık

Sivilcelerin önde gelen nedenlerinden biri cilt üzerinde yağ ve kir birikmesidir. Yağı kaldırmak ve cildinizi temizlemek için elma ya da salatalığı kullanabilirsiniz. Elma ve salatalık içerisinde bulunan kimyasallar cildi sıkılaştırıcı etkiye sahiptir ve cildinizdeki fazla yağı alırlar. Küçük bir kaseye elma ve salatalığı rendeleyin. Cildinizin üzerine hazırladığınız maskeyi yayın. 20 dakika bekleyin. Ilık su ile yüzünüzü durulayın. Dilerseniz salatalık veya elmadan sadece birini de tercih edebilirsiniz.

Sivilcelerden kurtulma – Cilt bakımı yöntemleri

Sadece ev ilaçlarıyla yetinmek istemiyorsanız dermatoloğunuz size uygun bir krem önerecektir. Bunun yanında eczanelerde sivilcelerden kurtulma için bir çok ürün bulunuyor. Cildiniz, sizin en önemli organlarınızdan biri ve ona doğru şekilde bakmadığınızda verdiğiniz bütün emekler heba olabilir. Bu nedenle doğru bakım yöntemleri uygulamanız gerekir. Özellikle sivilce tedavisinde bu durum daha da önem kazanmaktadır.

 

Temizlik

Cilt temizleme
Cilt temizleme

Sivilcelerden kurtulmak için cilt temizliği hayati bir önem taşımaktadır. Cildi sert bir sabun veya sivilce tedavisi için tasarlanmış bir sabunla temizlemek, kuruluk ve tahrişe neden olabilir. Hassas ciltler için tasarlanmış bir sabun veya temizleyici kullanın. Bu tip bir temizleyici ciltteki fazla yağı kaldırdığı gibi aşırı kuruluğu da önleyecektir. Cildinizi temizleyici kullanarak yıkayın ve ılık suyla cildinizi durulayın. Temiz bir havlu ile yüzünü kurulayın. Cildinizi ovmaktan veya sürtünmeden kaçının.

Benzoil Peroksit

Bir benzoil peroksit krem seçmeye gelince, birçok seçenek olduğunu göreceksiniz. Benzoil peroksit içeren kremlerde benzoil peroksit oranı %2,5, %5 ve %10 olarak değişmektedir. Yüksek miktarda benzoil peroksit içeren kremler cildinizi tahriş edebilir. Kızarıklığa ve soyulmaya neden olabilir.

Bunun yerine %2,5 benzoil peroksit içeren bir krem kullanın. Kremi, cildiniz tarafından tamamen emilene kadar yavaşça masaj yaparak uygulayın. Benzoil peroksit krem sivilcelere neden olan bakterileri ortadan kaldıracaktır. Bunun yanında cilde oksijen yükler.

Nemlendirici

Sivilcelerden kurtulmak istiyorsanız cildinizin nemlenmesi her zamankinden daha önemlidir. Tek başına kullanıldığı zaman, benzoil peroksit krem aşırı cilt kuruluğuna neden olabilir. Bunun yanında sivilcelerden kurtulma için farklı ürünler kullanıyorsanız, bu ürünler de büyük oranda cildinizi kurutacaktır. Bu nedenle bir losyon ya da nemlendiriciyi sivilce tedaviniz sırasında kullanmayı ihmal etmemelisiniz.

Yağlı ve hassas ciltler için formüle edilmiş bir nemlendirici seçin. Bu tip bir nemlendirici cildinizi tahriş etmeden cildinizin nemlenmesini sağlayacaktır. Nemlendiriciyi nohut büyüklüğünde parmağınıza alın ve yüzünüze yumuşakça yedirin. Cildinizi gereğinden fazla nemlendirmek de yağlanmaya neden olacağından, nemlendiriciyi dikkatli bir şekilde kullanmanız gerekir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.