Sivilcelerden nasıl kurtulabilirim? Ne yapmalıyım?

0
Sivilcelerden kurtulmak
Sivilcelerden nasıl kurtulabilirim

Sivilceler için kozmetik ya da dermatolojik ürün kullandığı halde çözüm sağlayamayan çok sayıda bayan olduğunu biliyoruz. Özellikle ergenlik çağında görülmeye başlayan sivilceler gerekli tedavilerin uygulanmaması durumunda ergenlik sonrasında kalıcı hale gelebiliyor. Ancak alacağınız bazı önlemler ile tedavi sürecinizi kısaltıp sivilcelerinizden tamamen kurtulabilirsiniz.

Sivilcelerini aynı aile büyüklerinizin senelerdir söylediği gibi asla sıkmayın. Sivilcelerin içinde ki iltihapların sıkılarak çıkartılması sivilceleri iyileştirici etki yapmayacaktır. Aksine sivilcelerin içinde bulunan iltihaplı sıvı yüzünüze yayılarak yeni sivilce oluşumlarına neden olabilir. Ayrıca sivilcelerinizi patlatmak hasarlı derinin daha çok zedeleyip iz bırakır.

Cildinizi temizlerken ovmanız sivilceleri derinizin altına itmeyecektir. Cildinizi ovmanız tahriş edici etki yapar tahriş olan cildiniz ise sivilce oluşumuna daha yatkın olacaktır. Açılan kılcal çatlaklardan deri altınıza işleyecek mikroplar yeni sivilce oluşumlarını tetikler.

Sıcak su kullanımı sanılanın aksine sivilcelerinize iyi gelen bir durum değildir. Yüz temizliğinizi yaparken cildinizi ılık su ile temizlemelisiniz. Çok sıcak su cildinizin koruyucu tabakasını zedeleyecek ve cildinizin daha fazla yağ üretmesine neden olacaktır. Daha fazla yağ oluşumu daha fazla sivilce demektir.

Sivilce ilaçlarınızı cildinizi yıkadıktan hemen sonra kullanmak cildinizi tahriş edebilir. Bu nedenle cildiniz için kullandığınız ilaçları cildinizi yıkadıktan 10 dakika sonra kullanmalısınız.

Eğer cildiniz sivilce oluşumuna yaktınsa kullandığını tüm ürünlerin yağdan arınmış olmasını tercih etmelisiniz. Saçınız ya da cildiniz için kullandığınız tüm ürünlerin yağ bazlı olması cildinizin daha çok yağ emmesine ve gözeneklerinizin sıklıkla tıkanmasına neden olur. Bu nedenle kullanacağınız ürünlerin üzerinde yağ içermediğini gösteren yazı bulunmasına dikkat edin.

Sivilceleriniz için doktor tavsiyesi ile kullandığını ilaçların etki süresi ortalama 8 haftadır.Etki cildinizin kusursuz olmasını sağlamaz sadece önceye göre ciddi anlamda fark görülür.Cildinizin tam anlamı ile iyileşmesi için en az 6 aylık bir süreç geçmesi gereklidir.

Cildinizi tahriş edebilecek aşındırıcı sabun ve losyonları kullanmamalısınız tahriş olan bir cilt sivilce ilaçlarına gereken tepkiyi vermeyecektir. Yumuşak bir temizleyici ile cildinizi temizlemeniz sivilcelerin tekrarlamasını engelleyecektir.

Son olarak tedavi sürecinizin daha kısa sürüp saha sağlıklı bir etki sağlaması için cilt doktorunuzun önerilerine harfiyen uymanız gerekmektedir.Her cilt için ayrı tedavi sunan doktorlar sizin cildinizin ihtiyaç duyduğu ilacı verdiğinden belirtilen süre kadar kullanımınıza aksatmadan devam etmeniz tedaviden tam sonuç almanıza yardımcı olur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.