Sivilcelere bakteri tedavisi

0
Pürüzsüz cilt
Sivilce tedavisi

İnsan vücudu bakterilerle çok karmaşık bir simbiyotik ilişki içerisindedir. Bazı bakteriler zararlı olmakla birlikte ayrıca yüzünüzdeki faydalı bakterilerden de faydalanabilirsiniz. Özellikle yüzünüz bakterilerin üreyip gelişebilmeleri için çok uygun bir ortamdır. Bu durumun sonucunda genellikle sivilceler oluşmaktadır. Sivilce parazidik bakterilerin neden olduğu bir cilt hastalığıdır. Yüzünüzdeki hastalık yapıcı(patojenik) bakterilerin büyümelerini ve üremelerini engellemenin yollarını öğrendiğinizde, iyi bakterilerin oluşumunu teşvik ederken sivilce oluşumunu da engellemenin yöntemlerini öğrenmiş olacaksınız.

Sivilcelere bakteri tedavisi için gereken malzemeler

  • Probiyotik yoğurt
  • Yüz temizleyici krem
  • Güneş kremi

Sivilcelere bakteri tedavisi için yapmanız gerekenler

1

Yüzünüzde oluşabilecek yağ ve kir katmanlarını önlemek için her gün yüzünüzü yıkayın. Yüzünüzde yağ ve kir oluştuğunda bunlar gözeneklerinizi kapatacaktır. Böylece patojenik bakterilerin yaşayabilmesi için iyi bir ortam hazırlamış olursunuz ve bakteriler buralarda çoğalmaya başlarlar. Bunun sonucu olarak sivilce gibi ağır cilt sorunlarınız başlar.

2

Özellikle sizi yağlarınızdan arındırabilecek bir şampuan kullanın. Saçlarınızda oluşan yağlar yüzünüzdeki zararlı bakterilerin büyümesine ve gelişmesine yardımcı olabilir, onları besleyebilir. Saçlarınızdaki yağ oluşumunu önlemek için günde 1 ya da 2 kez duş alın.

3

Yüzünüze dokunmamaya çalışın. Bu yüzünüze yeni patojenik bakterileri taşımanıza neden olur. Yeni gelen bakteriler yüzünüzdeki besinler için cildinizdeki mevcut yararlı bakteri türleriyle yarışarak onların sayılarını ve çeşitlerini azaltabilirler.

4

Dışarıda uzunca vakit geçireceğiniz günlerde güneş kreminizi sürün. Güneş cildinizde büyük zararlı etkilere neden olabilmektedir. Bu da bakteriyel enfeksiyonların gelişmesi için uygun bir ortam olacaktır.

5

Yağ bazlı makyaj malzemeleri ve nemlendiricileri kullanmayı bırakın. Bu tarz ürünlerdeki yağlar gözeneklerinizi kapatarak patojenik bakterilerin kolonileşmelerine imkan sağlar. Bu durum aralarındaki rekabet nedeniyle var olan yararlı bakterilerin bir kısmının yok olmasına neden olur.

6

Hazmı zor yiyecekleri tüketmekten kaçının. ‘Acne Replies’a göre ‘Hazmı zor yiyecekler ince bağırsağınızdaki ve hatta en önemlisi kalın bağırsağınızdaki yararlı bakterilere zarar vermektedirler. Hazmı zor yiyecekler metabolik aktivitenin bir sonucu olarak çok kötü toksinler oluştururlar.’ Oluşturulan bu kötü toksinler daha sonra derinize taşınabilir ve kötü huylu bakterilerin yaşamasına uygun bir ortam oluşturarak yararlı bakterilere düşmanca bir tavır sergileyebilirler.

7

Antibiyotik tüketiminden kaçının. Antibiyotikler özellikle yüzünüzdeki yararlı türleriyle birlikte ona duyarlı bütün bakterileri öldürecektir. Bu durum patojenik bakterilere antibiyotik rejiminin bitiminde bir işgal görevi biçecektir.

8

Reçeteli ve reçetesiz ilaçları kullanmayı bırakın. Reçeteli ve reçetesiz ilaçlar bazen insan sindirim sisteminin doğal fonksiyonlarını bozabilmektedirler. Vücudunuzda yarattığınız bu dengesizlik zararlı bakteriler için iyi bir ortam hazırlamakla birlikte yararlı bakterilerin de büyümesini engeller. Bu ilaçların sindirim sisteminize etkilerini dokturunuza danışarak öğrenin.

9

Probiyotik bakteriler içeren yoğurtları tüketin. Bu bakteriler sindirim sisteminizdeki bakterilerin dengesini ayarlar. Patojenik bakterilerin büyümesini sağlayan toksinlerin oluşumunu önler ve yararlı bakterileri yüzünüze yerleşmeye teşvik eder.

İpucu ve uyarılar

  • İşlenmiş yiyecek ve et tüketiminden kaçının. Bu yiyecekler probiyotik bakterilerin çoğalmasına negatif etkide bulunan hormonları ve antibiyotikleri barındırmaktadırlar.
  • Cilt bakımı maskelerini uygularken yüzünüzdeki yararlı bakterilerin türüne olası etkilerini iyice araştırın. Çoğu cilt bakım ürünleri sivilceye sebep olan kötü bakterilerin gelişimini desteklerken yüzünüzdeki yararlı bakterileri gelişigüzel öldürebilmektedirler.
  • Çok sık olarak yüzünüzü yıkamaktan kaçının. Yüzünüzün kurumasına ve soyularak kötü bir görünüme sahip olmasına sebep olabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.