Skleroterapi Nedir? Yan etkisi var mıdır?

0
skleroterapi tedavisi
skleroterapi

Varis tedavisinde birçok yöntemden bahsediliyor. Bunların arasında sıkça anılmaya başlanan skleroterapiyi duymuşsunuzdur. Peki skleroterapi nedir? Son zamanlarda varis tedavi yöntemleri konusunda araştırma yapan birçok kişinin aklına bu soru takılıyor. Bu makalemizde size skleroterapi nedir sorusunun yanıtını vermeye çalışacağız.Skleroterapi aslında yeni bir yöntem değil. Yaklaşık 70-80 yıllık bir geçmişi var. Varisli damarların içerisine özel bir sıvı enjekte edilmesiyle birlikte damarların içine çekilmesi sağlanır. Böylece bir kan pıhtısı oluşturulur. Kan pıhtısı oluşan damar bir müddet sonra yok olacaktır. Böylece skleroterapi tedavisi uygulanmış olur  ve hasta varisli damarlardan kurtulur.

Skleroterapide varisli damara yapısında tuz bulunan özel bir sıvı skleroterapi iğnesi ile enkejte edilir. Skleroterapi iğnesi canınızı yakmaz ancak sıvı damara girdiğinde hafif bir yanma hissi duyulabilir. Skleroterapi ortalama 20-25 dakika sürer. Aslında bu süre varisli damar sayınıza ve  skleroterapi iğnesinin yapılacağı bölgenin büyüklüğüne göre değişmektedir. Skleroterapi sonrasında varisli bölge bandajla sarılır. Dolayısı ile normalden fazla hareket terapi sonrasında uygun değildir.

Skleroterapi çok ileri vakalar için uygun bir varis tedavi yöntemi değildir. Daha çok yeni oluşan ve hafif varislerde etkisini gösteren skleroterapi bir çok kişi için uygun bir yöntemdir. Hamilelik döneminde skleroterapi yaptırmak uygun değildir.

Skleroterapi yan etkileri

Skleroterapi uygulaması öncesinde herhangi bir antibiyotik kullanımı sakıncalıdır. Antibiyotik kullanarak Skleroterapi uygulanan kişilerin derilerinde boyanmaya rastlanmıştır. Bunun yanında herhangi bir ağrı kesici veya aspirin de kullanılmamalıdır. Skleroterapi yaptıracaksanız kullandığınız ilaçlar konusunda hekiminizi bilgilendirmelisiniz.

 

Skleroterapinin yan etkilerinden biri de tedavi sonrası kaşıntıdır. Bunun yanında kızarıklık ve yanma da tedaviyi takip eden birkaç gün boyunca gözlenebilir. Çok nadir de yaşansa skleroterapi iğnesi sonrasında enjekte eden sıvı bazı kişiler için alerjen özellik taşır. Skleroterapi esnasında bu durum fark edilir. Eğer herhangi bir şeye alerjiniz varsa skleroterapi yaptırmadan önce hekiminizi bu konuda bilgilendirmeniz gerekir.

Skleroterapi ne kadar günde etki eder?

Skleroterapinin etki süresi varisli damarların büyüklüğüne ve ne derece ilerlediğine bağlıdır. Örneğin büyük varisli damarların iyileşmesi 1 ay ila 40 gün arasında değişmektedir. Bazı durumlarda ise Skleroterapi uygulama alanlarında cilt lekelenmeleri meydana gelir. Cilt lekelerinin ortadan kalması 3 ay ila 1 yıl arasında değişiklik göstermektedir. Bunun yanında ortadan kalkan varislerin yerine yeni varisler de oluşabilir. Bu durumda ikinci kez Skleroterapi yaptırarak kesin sonuca ulaşabilirsiniz.

Skleroterapi fiyatları

Skleroterapi fiyatları varis tedavisini yapan hekimin insiyatifindedir. Türkiye’de ilk uygulanmaya başlandığında skleroterapi fiyatları çok yüksekti. Şu anda 2000-2500 TL arasında değişen fiyatlara sahip olan skleroterapiyi bir çok kadın rahatlıkla yaptırmaktadır. Bunun yanında Skleroterapi fiyatları konusunda iyi bir araştırma yapmalısınız. Bazı durumlarda fırsat sitelerinde çok uygun fiyatlarla karşılaşabilmek mümkündür. Düzenli olarak takip ettiğinizde Skleroterapi fiyatları %90’a varan indirimlere girer. Bu fırsatları yakalayarak cebinizden fazla para gitmesini engelleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.