Sulu egzama tedavisi

| 2012/12/11 | 0 Comments
Sulu egzamanın tedavisi

Sulu egzama tedavisi

 

Dermatit olarak da bilinen egzama, ciltnin dermal katmanlarını etkileyen bir cilt hastalığıdır. Egzamanın en belirgin belirtisi yoğun bir kaşıntı hissine eşlik eden ciddi kuru bir cilttir. Egzama genellikle vücudun bir alanında başlar ve daha sonra vücudun geri kalanı boyunca yayılmaya devam eder. Bununla birlikte egzamanın çeşitli türleri bulunmaktadır. Bunlardan birisi de sulu egzamadır.

Sulu egzama belirtileri

Sulu egzamanın başlangıcı ciltte kızarıklık ve kaşıntıyla olmaktadır. Ancak, sulu egzama ilerledikçe, cilt aşırı tahriş olur ve cilt sulanarak kanar. Bu ıslak egzamanın ikinci aşamasıdır. Bu aşamadan sonra, cilt kuruyarak çatlar ve dış tabaka altında iltihap üretmeye başlar. Cilt üzerinden irin akmaya başlar. Sulu egzama, her ne kadar egzamanın genel belirtileriyle başlasa da ciltteki irin sulu egzamayı, diğer egzama türlerinden ayıran en önemli özelliktir. Sulu egzama tedavisi, belirtilere yönelik yapılmalıdır.

Sulu egzama nedenleri

Sulu egzamanın asıl nedeni, egzama nedeniyle aynıdır. Sulu egzama anne ve babasından birinde veya ikisinde birden sulu egzama görülen bireylerde büyük olasılıkla ortaya çıkar. Sulu egzamanın kalıtsal ve genetik bir cilt hastalığı olduğu düşünülmektedir.

Sulu egzama nasıl geçer

Sulu egzama için tedavi seçenekleri bilindik egzama tedavilerine benzer. Oral ve topikal egzama ilaçları doktor tarafından reçete ile verilir. Ultraviyole ışık tedavisi de egzama tedavisinde başarılı bir yoldur. Bu yöntemlerin tümü belirtilerin tedavisinde işe yarasa da egzamayı tamamen ortadan kaldırmaz.

Sulu egzama bir dermatolog tarafından tedavi edilmesi gereken ciddi bir cilt hastalığıdır. Pamuk ve kenevir gibi doğal liflerden yapılmış giysiler giyin ve polyesterden üretilen giyim ürünlerinden uzak durun. Polyester, yapay bir life sahip olduğundan sulu egzama belirtilerini arttıracaktır. Sulu egzama tedavisi sırasında E vitamini kapsülleri ile cildinizi iyice nemli tutmalısınız. E vitamini cildi içten beslemek için önemlidir, bu nedenle sulu egzama hastaları E vitamini tüketmeli ve sulu egzamalı bölgelere topikal kremler sürmelidir. Sulu egzama tedavisi görün yada görmeyin her zaman cildinizi temiz ve nemli tutmalısınız. Cildi nemli tutan bir diğer etken de bol su tüketmek ve sebze yemektir.

Etiketler: , ,

Kategori: Cilt Sorunları, Egzama, Genel

Yazar Hakknda ()

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir