Sulu Egzama

| 2012/12/11 | 0 Comments

 

Islak Egzama

Sulu Egzama

Birçok kişi gerek egzamadan muzdarip olsun gerekse sağlıklı olsun kendisinden ve çevresinden egzama hastalığını duymuştur. Egzama genel bir cilt hastalığı olmakla beraber, birçoğumuz egzamanın farklı türlerinden haberdar değiliz. Sulu egzama, egzamanın bir çeşididir. Sulu egzama bebeklerde ve çocuklarda daha sık görülür. Sulu egzama kızarıklığa ve kaşıntıya neden olur. Ayrıca çeşitli cilt enfeksiyonlarına neden olabilir. Egzama bulaşıcı bir hastalık değildir ancak kalıtsal olarak geçebilir. Sulu egzama reçete ile önerilen ilaçlar ve bitkisel tedavi ile iyileşebilmektedir.

En çok bebeklerde görülen sulu egzama cilt tahriş olduğunda ortaya çıkar ve hastaya aşırı kaşıntı hissi verir.

Sulu egzama nedir

Sulu egzama nedenleri

Sulu egzama nedenleri arasında cildin tahriş olması, mevsimsel alerji ve cilt kuruluğu bulunmaktadır. Sulu egzama herhangi bir alerjene maruz kalındığında vücudun tepkisi olarak ortaya çıkmaktadır.

Sulu egzama belirtileri

Ciltte kızarıklık ve kaşıntı, cildin sertleşmesi ve kalınlaşması, cilt üzerinde yaralar sulu egzama belirtileri arasında yer alır. Esasen genel olarak egzama belirtileri benzerlik göstermektedir.

Sulu Egzama Türleri

Sulu egzamanın türleri vardır. Sulu egzamanın herhangi bir belirti göstermeden hızla ilerleyen ve bir sabah aniden beliren bir türü olduğu gibi haftalar ve aylar boyunca devam eden kronik sulu egzama da bulunmaktadır.

Sulu Egzama Tedavisi

Sulu egzama sırasında eğer cildinizde herhangi bir enfeksiyon varsa doktorunuz enfeksiyonu ortadan kaldırmak için antibiyotik merhem verebilir. Reçeteli Steroid kremler ve losyonlar sulu egzamayı azaltmak ve normal durumuna cildin geri dönmesini sağlamak için iyi seçeneklerdir. Ana tedavi ise kaşıntı alanlara soğuk kompres uygulamak ve egzama tetikleyicilerinden uzak durmaktır. Sulu egzamaya neden olabilecek herhangi tahriş edici madde ve eşyalardan veya alerjenlerden kaçınmakla işe başlayabilirsiniz.

Etiketler: , , , ,

Kategori: Cilt Sorunları, Egzama, Genel

Yazar Hakknda ()

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir