Taraklar ve saç fırçaları nasıl temizlenir?

0

tarakKendi hijyeniniz gibi günlük kullandığınız aletlerin ve araçların temizliği de çok önemlidir. Saç fırçanız bakteriler ve mikroplar için mükemmel bir yaşam alanıdır. Çünkü saçınızdaki kalıntılar, saç bakım ürünleri, kırılmış saçlar ve saçınızın salgıladığı yağlar hep fırçanızda birikir. Fırçaları ve tarakları temizlemek çok önemli bir iş gibi görünmese de saçlarınızın sağlığı için büyük önem taşır. Saç fırçanızı en azından iki haftada bir temizlemelisiniz. Merak etmeyin yalnızca birkaç dakikanızı alacak!

Saç fırçaları ve tarakları nasıl temizlemeniz gerektiği ile ilgili ipuçları

  • Öncelikle fırçadaki ve taraktaki tüm saçları bir kürdan yardımı ile temizleyin. Mümkün olduğunca saçları temizlemeye çalışın. saçları temizlemek için aynı zamanda bir tarak da kullanabilirsiniz.
  • Geri kalan saçlar ve kalıntılar için fırçayı ılık suyun altında bebek şampuanı ile yıkayın. Fırçanın telleri arasında biraz bebek şampuanı dökün.
  • Tarak ile fırçanın içindeki kirleri nazikçe temizleyin. Çok sert hareketler yapmayın çünkü fırçanın kılları dökülebilir.
  • Son olarak fırçayı ve tarağı durulayın, havlu ile kurulayın.
  • Bunların yerine bir fincan şampuanlı suda fırçanızı bir süre bekleterek saçların ve kirlerin yumuşamasını da sağlayabilirsiniz.
  • Sirke ve karbonat evdeki araç gereçleri temizlemek için çok kullanışlıdır. Yarım su bardağı sirkenin üzerine yarım su bardağı su ekleyin ve fırçanızı/tarağınızı bunun içinde bir süre bekletin. 15-20 dakika sonra durulayın ve kurulayın.
  • Karbonat ile ılık suyu kullanarak yukarıdaki yöntemi başka bir şekilde de uygulayabilirsiniz.
  • Eski tarakları temizlemek için kullanmadığınız bir diş fırçasına bir miktar şampuan ekleyerek tarakları fırçalayabilirsiniz.

Saçlarınızı her fırçaladıktan sonra fırçanızdaki saçları temizleyin. Bu saçların fırçada birikip kiri toplamasına engel olacaktır. Tertemiz saçlarınızı fırçalarken kirletmek istemezsiniz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.