Ten bitkisel maskelerle nasıl beyazlar?

0
ten nasıl beyazlar
ten nasıl beyazlar

Kimi kişiler kendi ten renginden memnun değildir ve ten renginin daha beyaz olmasını ister. Bu durumda olan kişiler ten nasıl beyazlar sorusunu sormadan edemezler.

Peki vücudumuzda ki ten rengi nasıl oluşur?

İnsanın ten rengi vücutta bulunan melanin miktarına bağlıdır. İnsanoğlunun tüm renk çeşitlerinin oluşmasında etkilidir. Melanin pigmentinin salgılanma derecesine göre insanın ten rengi beyazlar veya daha koyu duruma gelir. Bu, insanın yaşadığı ortamın iklimine göre de değişir. Eğer ekvatora yakın bölgelerde yaşıyorsanız melanin pigmenti daha fazla salgılanır ve ten renginiz daha koyu olur. Tam tersi de soğuk, güneşli bölgelerde yaşayan insan için geçerlidir. Ten rengini tamamen değiştirme gibi bir durum söz konusu değildir. Bunun değişmesi için genetik bir düzenleme gerekir ki bu da günümüzde mümkün değildir.

Ancak günümüzde bazı geçici yöntemlerle ten rengi beyazlayabilir. Ten nasıl beyazlar sorusuna bu yöntemleri açıklayarak cevap vereceğiz.

Ten rengini Beyazlatmak İçin Bitkisel Maskeler

Tarif 1

  • Bir tatlı kaşığı lavanta yağı, 1 adet yumurta akı ve 2 çorba kaşığı fasulye ununu uygun bir kap içerisinde iyice karıştırın. Bu karışım krem kıvamına gelecektir.
  • Kremi teninize masaj yaparak sürün. Sürdükten 10 dakika sonra teninizden temizleyin. Fazla bekletmeyin teninize zarar verebilir. Temizlerken ılık su kullanın.
  • Haftada bir kere teninize sürebilirsiniz. Düzenli uygulamada teninizin beyazladığını göreceksiniz.

Tarif 2

  • 1 bardak suyu kaynatın ve içerisine 1 yemek kaşığı ıhlamur ekleyin.
  • Demlenen ıhlamur suyunu ayırın ve üzerine 1 tatlı kaşığı limon suyu ve elma suyu ekleyin.
  • Karışımı teninize her gün uygulayabilirsiniz. Yalnız verdiğimiz bu karışım çabuk bozulur. Bu nedenle en fazla 4 gün kullanın.
  • 4 gün sonra yeni karışım yaparak maskeyi düzenli bir şekilde uygulayın.

Tarif 3

  • Yoğurt ve bal karışımı da ten beyazlatır. Cam kasede 1 tatlı kaşığı bal ile 1 yemek kaşığı yoğurdu iyice karıştırın.
  • Karışımı teninize sürün ve 10 dakika bekletin. Teninizi ılık su ile yıkayın ve yumuşak havlu ile durulayın. Haftada bir kere uygulayabilirsiniz.

Verdiğimiz maskeleri düzenli kullanarak başarılı sonuçlar alabilirsiniz. Ancak cilt hastalıkları yaşayanlar kesinlikle doktora danışarak maskeleri kullansınlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.